Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

KRİTİK GALİBİYET

25 Eylül 2017, Pazertesi günü eklendi.

İlk aşama olarak görülebilecek maçta Konyaspor sahadan özellikle ikinci yarıda oynadığı net ve iyi oyunla galip gelerek rahat bir nefes almış oldu. Kaybedilmesi durumunda gelecek haftalar içinde büyük sıkıntılar doğurabilecek karşılaşmadan üç puanla ayrılması tüm camiayı bir nebze olsun rahatlattı.

Maç içerisinde bir çok defa gel git oldu. Akhisar Belediyespor ilk 15 dakikayı gayet hırslı ve baskılı oynadı. Konyaspor bu dakikadan sonra oyunu dengeledi ve 18.dakikada son haftaların formsuz ismi Ömer Ali güzel bir kafa vuruşuyla takımını öne geçirdi. Bu golden sonra inisiyatifi eline alan yeşil beyazlı ekip oyunu istediği gibi kurdu. Zaman zaman sıkıntı yaşadı ancak geçen haftalara oranla daha terli toplu bir görünüm çizdi. Zaman zaman sıkıntı yaşamasının en büyük sebebi ise oyunculardaki özgüven eksikliği ve stresti. Bu takım bunu da aştığı zaman daha iyi yerlere gelecektir.

İkinci yarıya ise adeta fırtına gibi başlayan bir Konyaspor vardı. İlk yarıda kanatlarını özellikle Fofona'yı kullanamayan, oyunu kanatlara yaymada sıkıntı çeken, santrafor eksiliğini bir hayli hisseden Konyapor ikinci yarıda bunları çok doğru yaptı. Özellikle Eze'nin bir sanrafor ne yapar sorusuna adeta cevap niteliğinde bir kaç hareketi var ki adeta mest oldum. Çapraz koşu atarak Fofona'nın önünü boşaltması ise buna en büyük örnekti. Attığı golle de güzel oyununu süslemiş oldu.

Takımın birden fazla hücum opsiyonuna ihtiyacı var, bu çok net. Bir maç Skubic, bir maç Fofona'yı kullanmak doğru değil. Her ikisini hatta Mehdi'nin oyun görüşünü kullanarak birden fazla opsiyon olmalı. Böyle yaparak hem varyasyon sayısını arttırmış olursunuz hem de rakibin oyununuzu bozmasına izin vermezsiniz. Santrafor noktasında bu hafta Eze iyi bir performans gösterdi. Bu takımın geride kalan 5 maçta en büyük eksiklerinden biri santraforsuz oynaması ya da oynayan santraforlardan verim alınamamasıydı umarım Eze performansını devam ettirebilir.

Defansif anlamda geçen seneye oranla bir düşüş söz konusu. Bunun en büyük sebebi ise ayrılan oyuncuların yerinin aynı kalitede ki oyuncularla doldurulamaması. Takım da bireysel olarak defansif anlamda hatalar yapınca bu da haliyle genele yansıyor. Bununda zamanla aşılması en büyük temenni olacaktır. Ama şöyle de bir gerçek var bu bölgeye kaliteli bir transfer devre arasında şart gibi.

Son olarak maça zor şartlar altında çıkan Ömer Ali'ye teşekkür ederim. Yakın akrabalarından birini bir gün öncesinden kaybeden ve buna rağmen maça çıkan Ömer Ali üzerine düşeni bu hafta fazlasıyla yapmıştır. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ