Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

MİLLİ TAKIMDA HEDEF NE OLMALI?

13 Şubat 2019, Çarşamba günü eklendi.

Sonunda TFF Lucescu ile yollarını ayırdı. Türk Futbolu çok şükür bundan da kurtuldu. Artık hedef ne şerefli mağlubiyetler olmalı nede kötü sonuçlar. Artık hedef bu jenerasyon ile kupalara katılmak süreklilik kazanmak olmalı.

Öncelikle takımın başına geçecek ismin kesinlikle ve kesinlikle yerli olmasından yanayım. Futbolun içinden gelen, futbolu bilen, başarıya aç biri olmalı. Ligimizdeki yetenekleri bilmeli, oyuncuları tanımalı, bu oyunclarla yurt dışında oynayan oyuncuları harmanlaya bilmeli. Bunların yanında genç isimleri kadroya alarak geleceğe de ümit verebilmeli. Türk Futbolunu ihracatçı konuma getirebilmeli. Temcit pilavı gibi sürekli aynı isimler üzerinden kamuoyu oluşturulmamalı. Gelecek hoca eldeki oyuncularla en muazzam verimi nasıl alırım onun yollarını aramalı. Ama en önemlisi ruhu olmalı hocanın o ruhu takıma ve halka aşılamalı.

Son günlerde tartışılan yabancı oyuncu kuralına yeni gelen hocanın çok fazla takılmaması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim bu kural ligimizde uygulanmaya başlandığı andan itibaren Cengiz Ünder'ler, Zeki Çelik'ler, Ozan Kabak'lar ve daha niceleri kendini gösterebildi. Yurt dışına önemli paralara transfer olan bu oyuncular elbette özlerinde zaten yetenekli, iyi oyunculardı ama kendilerine yer bulabilmek adına daha sıkı çalışarak daha azmederek iyi noktalara geldiler. Lucescu Hoca belki de Zeki Çelik ismini Fransa'ya transfer olunca duydu zira kendisi ligimizdeki maçları takip etmek yerine hep Ukrayna'da Shaktar Donestk maçlarını takip ederdi.

Gelelim sonuca artık mücadele eden bir milli takım istiyoruz. Her topa korkusuzca hamle yapan, deyimi yerindeyse tekmeye kafa sokan adamlarla kurulu bir milli takım istiyoruz. Primmiş, paraymış, şanmış, şöhretmiş bunları önceliği edinmeyen tek hedefi milli takımı üst noktalara taşımak isteyen oyuncular istiyoruz. Her sonuçtan sonra oyunculara, hakemlere ve daha nice bahanelere sığınan bir hoca istemiyoruz.

Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkesiyiz ve gün yüzüne çıkan genç yetenekten çok kaybolup giden genç yetenekler var. Bunlara eğilebilen alt yapıya önem veren ama yabancı sınırlaması gibi konuların arkasına sığınmayan bir milli takım hocası istiyoruz. Her şeyi ile tam bir milli takım istiyoruz ve istemek bizim TÜRK halkının en büyük ve doğal hakkı…

Saygılarımla…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ