Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

SONUCA YİNE HATALAR ETKİ ETTİ

25 Kasım 2019, Pazartesi günü eklendi.

Konyaspor belki de kendi adına sezonun en kötü haftalarını yaşıyor. Son beş haftada alınan mağlubiyetlerden çok saha da mücadele görememek taraftarı ve camiayı mutsuz ediyor. Sezon başından beri forvet oyuncularının istikrarsızlığı ve gol yollarında ki beceriksizliği bunun en temel etkeni durumunda bulunuyor.

Mağlubiyetler için birçok bahane bulunabilir ancak mücadele etmemenin bahanesi kesinlikle kabul edilemez. Son beş haftadır özellikle bunu söylemekten ben sıkıldım. Oynamak istemeyen adamın bu takımda işi yok. Hiçbir oyuncu bulunamaz değildir. Bu sebepten kim isteksiz ve formsuz ise saha kenarına kulübeye gerekirse tribüne gönderilmelidir. Bu söylemim kesinlikle yanlış anlaşılmamalı ancak siz bu oyunculara belli başlı dersler vermezseniz onlar hep böyle kalacaklardır.

Gel gelelim Beşiktaş maçına. Yine bildiğimiz senaryolar yaşandı. Konyaspor rakibinin topla oynamasına izin verdi. Beşiktaş kapalı savunmaya karşı hızlı ve seri oynayamayınca Konyaspor gibi yerleşmiş ve savunma kurgusu iyi olan bir takımı geçemedi. Konyaspor cephesi ise orta sahada sertlik göstererek rakibini yıldırmaya çalışırken kanat organizasyonları ile atak yapmaya çalıştı. Bajıc ve Miya'nın ileri uçta beraber oynaması ise Miyan'nın hareketli oyunu ile Bajıc'e boşluk yaratmaya çalışması olarak yorumlamak doğru olacaktır. Beşiktaş gibi stoperleri yavaş ve tek hamleli bir takıma karşı bu şekilde oynamak taktiksel olarak başarı getirebilir. Ancak elde ki oyuncular sizin bu isteğinizi ne kadar karşılayabilir bunu sorgulamak daha doğru olacaktır.

Aykut Kocaman bence maçı ilk yarı istediği gibi bitirdi. Aslına bakarsanız Konyaspor için her ne kadar oyun sıkıcı olsa da işler istenilen seviyede ilerliyordu. Maçın ikinci yarısında özellikle Konyaspor belli dakikalar arası orta sahada üstünlüğü eline aldı. Daha sert ve baskılı oynayarak Beşiktaş'ın oyun kurmasına izin vermedi. Tam her şey istenildiği gibi giderken yapılan bir top kaybı ve yenilen golle takım geri duruma düştü. Konyaspor gibi bir takımın geriye düştüğü bir oyunu çevirmesi çok zor. Çünkü yeterli kadro derinliğiniz yoksa oyuna kenardan müdahale etme şansınız yok demektir. Her oyuncu da 90 dakika maksimum güç ile oynayamayacağından maçı çevirmekte çok zor olacaktır. Konyaspor da böyle bir kadro derinliği söz konusu olmadığı için aslında yapılan değişiklikler benim gözümde formaliteden ileri gitmiyor. Tabi burada tüm suç ya da tüm sorumluluk topu kaptıran oyuncunun demiyorum futbol bir takım oyunu ama sende boş pozisyonda pasını atacaksın kardeş…

Sonuç itibari ile Konyaspor beş hafta önce zirve hesapları yaparken şuan bu konumlara kadar geldi. Beş hafta önce bir oyuncunun yapmış olduğu bir anlık hata bir takımın beş haftasına nasıl etki etti tüm spor kamuoyu ve sporseverler olarak görmüş olduk. Bu takım bu şehrin takımı bu oyuncular bu şehrin oyuncusu ve en önemlisi bu hoca Konyaspor'un hocası sahip çıkmak gerek. En azından oyunculara devre arasına kadar mecbur sabredeceğiz. Artık her yenilgiden sonra kullanılan klişe bir cümle ile bitirmek istiyorum. Önümüzde ki maçlara bakacağız.

Saygılarımla…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ