Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Bazen Tek Hataya Teslim Olursunuz

01 Aralık 2020, Salı günü eklendi.

Fenerbahçe ve Kasımpaşa galibiyetleri ile yakaladığı havayı hafta içinde kupa maçında karşılaştığı Manisa takımını farklı yenerek olgunlaştıran Konyaspor, ligin lideri ile zorlu bir maça çıkacaktı.

Alanyaspor, sezonun en iyi performansını sergilemekte olan ligin mağlubiyeti olmayan takımıydı. Duran top, uzaktan şut, kanat ortaları ve ara paslarla bulduğu pozisyonlarla golün her türlüsünü atabilen, gol çeşitliği olan ofans kalitesi yüksek bir takım… Pas işleyişi ve kanat organizasyonları ile pozisyon ve gol üretmekte zorlanmayan bir takımdı. Bütün bunların yanında savunması güçlü, az gol yiyen özellikleri de var.

Konyaspor için bu maçın istenilen şekilde neticelenmesi olasılığını yine Konyaspor'un oynayacağı oyun kurgusunda görüyordum. Orta sahadaki mücadelede üstünlük kurabilen, pas bağlantılarını kesen ve dolayısıyla rakibin kanatlara yollayacağı topları engelleyebilen Konyaspor, yakalayacağı gol fırsatlarını basitçe harcamadığı takdirde istediği sonucu alabilir. Mesele Konyaspor'un bu kurguyu sahada ne kadar başarı ile uygulayacağıydı.

İlk yarıda topa sahip olan, oyunu yönlendiren paslaşma düzenleri ile istediği tehlikeli atakları yapabilen Alanyaspor idi. Oyunlarını Konyaspor kalesinin yakın bölgelerine kadar etkili oynamış olsalar da Konyaspor'un etkili savunması finalde

istediklerini yapmalarını engelledi. Konyaspor ise karşılayan takım konumunda kalarak fırsat bulursa ileri çıkmaya çalışan bir işleyiş içinde hareket etti. İleri çıkışlarda güvensizlik ve yavaş kalmak ofans etkinliklerini kısıtladı.

Ofansif yönü başarılı takıma karşı, karşılayan konumunda olmak yadırganacak bir durum değil hatta rakibe göre yapılması gerekendi. Bu durumu bir kez unutup rakip kalede korner kullanırken topu kaptırıp az adamla açık alanda yakalanınca yapabilecekleriniz sınırlı kalıyor ve maçın her şeyini tek hata tayin edebiliyor.

Artık skor olarak geriye düşmüş Konyaspor için işler çok fazla zorlaşacaktı. Skor üstünlüğünü elde eden Alanyaspor'un avantajını korumak adına defansif yönünü daha fazla sahaya yansıtması olasılığı ile Konyaspor'un pozisyon oluşturma olasılığı fazlası ile azaltıyordu.

İkinci yarıda skoru koruma stratejisi ile hareket eden Alanyaspor'a karşı pozisyon üretemeyen ve Alanyaspor'un defansif hamlelerine teslim olan Konyaspor'un işi Kravets ve Çikalleshi'nin aynı anda sakatlanmasıyla daha da zorlaştı.

Alanyaspor, ilk yarıdaki golü ve ikinci yarıdaki stratejik oyunu ile maçı kazanmasını bildi. Fakat ligde gördüğüm futbolun çirkin yüzünü sahaya en çok yansıtan takım olarak Alanyaspor'u gördüm. Hiçbir faul yokken kendini sürekli yere atan etkinlikleri her pozisyonda yapan ve buna çoğunlukla inanan hakem ile galibiyetin oluşmasında avantaj elde ettiler. Aldıkları galibiyeti bu hareketleri ile lekelediler.

Bir başka dikkatimi çeken yön Alanyasporlu futbolcuların topu ayaklarının arasına sıkıştırma hareketini defalarca yapmaları ve bu hareketlerinden dolayı bir yaptırıma uğramamalarıydı. Bu hareket nizami olamayıp topun rakibe verilmesini gerektiren bir hareket olmasına rağmen hakem böyle bir kararı hiç vermedi.

Skubiç'e verilen iki ofsayt kararının ofsaytla alakası yok… Golde VAR'dan ofsayt çizgi çizilmesine rağmen pozisyonda ofsayt verilmemesini tartışmalı buldum.

Eray hakkında görüş belirtmezsem haksızlık olur. Beklenenin üzerinde iyi performans sergiledi. Kalede yer tutuşu, kendine güveni ve topu oyuna sokmadaki becerileri olumlu yönleri idi… Amir iyi, ve isabetli pas atabilen bir oyuncu ama nereye pas atmaması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Amir'in kaliteli futbolcu olduğuna inanarak bunları yazıyorum.

Konyaspor önüne bakmalı ve artık kazanabileceği maçlar döneminde galibiyet serisi elde etmenin gereklerini yapmalıdır. Mevcut Konyaspor'da bu gücü fazlasıyla görüyorum. Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ