Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Futbolun Garabet İklimi

19 Ekim 2020, Pazertesi günü eklendi.

Oynanan üç maçta alınan sonuçlarla oluşan olumlu havanın devamı ve iyi bir sinerji oluşturmak için galibiyetin değerli olduğu maçtı.

Maç genelde durağan bir görüntü içinde geçti. Konyaspor'un daha baskılı ve oyunu rakip sahada oynamaya çalışmansına karşılık kaptığı topları boş alanda Tetteh ile buluşturarak sonuç almaya çalışan Malatya takımı vardı.

Konyaspor'un kazanabilmesi kalabalık Malatya defansına karşı daha hızlı ataklar, organize pas düzeni ve kanat organizasyonlarıyla geliştirilen ataklarla mümkün olabilirdi. Bunlar pek olmayınca uzaktan çekilen şutlar gerçekleşti fakat çok etkisiz şutlardı.

Konyaspor'a galibiyeti rakibine karşı skor üstünlüğü elde etmek de getirebilirdi. 17. dakikada gelişen maçın en organize atağından yararlanamayarak bu fırsatı kaçıran Konyaspor üstüne bir duran toptan yediği basit golle geri düştü.

Korner atışında arkaya açılan ortada topu Skubiç'in etkili şekilde içeri çevirmesine Kravets'in kafa vuruşu ile gelen gol eşitliği sağladı. Öne geçmek için ataklar geliştirip fırsatlar yakalasa da golü bulamadı.

 

Abdülkerim defansta güven veren bir performans sergiledi. Musa oyuna girdikten sonra topu rakip sahaya dikine ve etkili taşıyarak bu yönlü sorunlara çözüm olacağını gösterdi.

Galip gelebileceği performansı sergilemesine rağmen Konyaspor, geri düştüğü maçtan beraberlikle ayrılma tesellisiyle yetinmek zorunda kaldı.

Maçın temposuz durağan olmasındaki bariz en etkili etkenlerden biri hakemdi. Yönetim tarzı ile oyunu yavaşlatarak futbolun kalitesini düşürmesinin yanında verdiği ve vermediği hatalı faul kararı sayısı fazlaydı.

Jevtoviç'e Tetteh'in dirseğinde her yönüyle kalitesiz bir hakem uygulaması vardı. Tetteh'in ikinci sarı karttan oyun dışı kalacak olmasından dolayı sonuca tesir etmek bir tarafa Jevtoviç'in sağlığının tehlikeye atılması yönüyle kabul edilemez oyunu devam ettirişi vardı. Acımasızca kullanılan dirseğe faul çalınmaması da ayrı bir garabet…

Böylesi futbolun ruhundan uzak, yanlış kararlar veren hakemlikten uzak Turgut Doman'a maç yönettirmek başka garabet…

Tetteh'in dirseğinde hakemin doğru karar verdiği yorumunu yapmak bambaşka garabet… Futbolun tarafsız yorumculara da ihtiyacı var.

 

Genç yetenekli hakemler desteklenmeli ama Turgut Doman bu kıvamdan çok uzakta… Yönetimini taraflı bulmadım. Hakemlik kabiliyetini yetersiz buldum.

Konyaspor'da performansı beklenilenin altında kalan ve formsuz futbolcuların form tutup takıma katkı vermeye başlamasına ihtiyaç var. Oyun düzenleri daha hızlandırılarak ve çeşitlendirilerek pozisyon sayılarının artırılması gerekliliği var.

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ