Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Hakem Kararı İle…

11 Temmuz 2020, C.tesi günü eklendi.

Öyle bir sezon yaşanıyor ki garipliklerle dolu. Kalan dört maç içinde ligde kalmak adına Konyaspor'un mutlak kazanması gereken bir maç. Kağıt üzerinde rakipleri beklenmedik puanlar kazanırken, galibiyet Konyaspor için çok daha önemli hale gelmiş.

Konyaspor iyi de başladı maça aslında. Maçın başlarında bulduğu gol ile galibiyet alabileceğini de gösteriyordu. İkinci golü de bulabileceği pozisyonları basitçe harcama alışkanlıklarını tekrar eden Konyaspor vardı sahada.

Kalesinde iyi performans sergileyen Ertuğrul galibiyet için ümitlendirse de ikinci yarı gol yememeyi düşünen, topu daha çok rakibine verip savunma ağırlıklı oynayan bir Konyaspor vardı.

Rakibinin arka boşluklarına sarkmayı, kontratak oynamayı sezon başından beri bir türlü beceremeyen Konyaspor oluşturabileceği tehlikeli atakları gerçekleştirme beceriksizliklerini yine tekrar ediyordu.

İkinci golü atsa maçın kontrolünü eline alacak Konyaspor'un olmadık hatalarla gol yeme özellikleri düşünüldüğünde önde

olan Konyaspor için maçın olumsuzlukla sonuçlanma olasılığının yüksekliği de bir kenarda duruyordu.

Maçın son dakikaları geldiğinde Konyaspor'un gol yemeden bitirmesi gerekliliği canlı bir mücadele gerektiriyordu. Oyuncu değişiklikleri ile daha canlanan Gaziantep FK olurken Konyaspor'da düşüş yaşanmaya başladığı görülmeye başlandı.

Her şeye rağmen attığı golü koruyarak galibiyet alınabilir miydi? Buna Konyaspor iyice yaklaşmıştı aslında. Fakat ortaya bir hakem çıktı. Gaziantep FK futbolcuları bastırdı. VAR hakemleri devreye girdi ve Konyaspor için kötü sonun başlangıcı devreye sokuluyordu.

Ceza sahası içinde rakibini karşılamaya çalışan Volkan'ın ayağından seken top eline dokundu. Vücuttan sekerek ele gelen toplar penaltı olmaz. Bu kuraldan dolayı Konyaspor'a verilmeyen penaltılar hafızalarımda. Hakem VAR'a gittiğinde penaltı vermeyeceğinden çok emindim. Çünkü net bir şekilde penaltı değildi. Ayaktan sekerek topun ele geldiği bariz belliydi.

Ama penaltı kararı çıktı. Verilecek kararın Konyaspor aleyhine de olsa verilmeyeceğine inandığım pozisyonun göre göre bu şekilde değerlendirilmesi fazlasıyla düşündürücü. Bu net bir şekilde

Konyaspor'a karşı alınmış bir tavır. Konyaspor'a karşı böylesi skandal hatalara çok sık rastladığımız bir skandal hata bir kez daha kendini gösteriyordu. Bu karar karşısında hakemlerin adaletten uzak karar verdikleri çok açık. Daha ilerisi hakemin Konyaspor'un hakkındaki niyetinin sorgulanmasıdır.

Her ne olursa olsun Konyaspor'un işleri buraya getirmemesi için önüne çıkan fırsatları harcaya harcaya bugüne gelmesi, bugün de son fırsat gözüyle baktığımız fırsatın niyeti sorgulanacak bir hakemin adaletten uzak kararına teslim edilmesi nasıl açıklanır bilemiyorum.

Konyaspor'un hakkının korunması adına gerekeni yapması gereken kişilere bir söz edemiyorum. Onları bir söz söyleyecek değerde de görmüyorum. Yıllarca Konyaspor harcandı onlar seyrettiler. Şimdi yine seyrediyorlar. Gelecekte de bu hep böyle olacak. Değişmeyecek…

Kalemi kırıldığını gördüğümüz bir Konyaspor… Adaletsiz futbol ikliminde yine garip kararlarla heba edilen bir Konyaspor ve Konya şehri var.

İşler çok zordu. Şimdi çok daha zorlaştı. Sezon başı hedefi ile gelinen noktada olmanın pek çok sebebi var. Bu olumsuzluğun

birinci sorumlusu olan futbolcular çözerse çözecek… Konulan hedef ile gelinen nokta onur kırıcı olsa gerek. Futbolcular için onur, haysiyet meselesi gördüğüm bu duruma nasıl bakıyorlardır bilemem. Ligde kalmak için 36 puanın yeteceğini düşündüğüm puanı toplayacak onur ve haysiyetine düşkün futbolcular olduğuna inanmak istiyorum.

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ