Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Her Şartta Kazanmayı Başarabilmek

07 Aralık 2020, Pazertesi günü eklendi.

Zorlu maç haftalarını beklenilenden daha iyi oyunlar oynayıp puanlar toplayarak tamamlayan Konyaspor için görece daha kolay haftaların başlayacağı ilk maç Erzurum takımı ile idi.

Maçların beklentilerden farklı sonuçlanmasında değişik etkenler vardır. Bunun en önemlisi olarak zorlu maçlara çok daha iyi motive olmak, kolay görülen maçlara da gereğinden daha az motive olmak olarak görüyorum. B.B. Erzurumspor ile olan maçının en önemli etkenlerinden biri de bu olacak. Şartlar ne olursa olsun iyi motive olan Konyaspor maçın favorisidir.

Bir başka etken de takımların değişik nedenlerle maç kadrosun yer alamayacak futbolcuların çokluğu ve niteliği olacak. Alanyaspor maçında oluşan sakatlıklara Miya ve Edouk'un da eklenmesi ile forvet bölgesi nerdeyse boşalan Konyaspor'un bu sorunu hafta içinde nasıl bir düşünce ve çalışma ile çözmeye çalıştığını göreceğiz. Üretilen bu çözümler önümüzdeki haftalara da ışık olacak nitelikte…

Kendi görüşüm Erdon ve Abdulsamet Kaya'ya güvenmek ve kötü oynasalar bile oynatmaya devam etmek olmalı. Bu sezon her takım açısından neler getireceği belli olmayacağını düşünerek her futbolcunun oynayacakmış gibi düşünülmesine ve geliştirilmesine ihtiyaç var. Aslında bu her şartta uygulanması gereken bir düşünce olmalı aslında…

Konyaspor'un maça üç stoperle başlamasında eksik futbolcuların etken olduğunu düşünüyorum. Maçın nasıl gelişeceği 5-3-2 dizilişiyle Konyaspor'un nasıl performans sergileyeceği merakı sıcaklığını korurken kalecinin topun kornere çıkmasını önlemek amacıyla kayarak topu tutmaya çalışması ile ceza sahası dışına çıkması ile oluşan el kararından sonra rakip ceza sahası çizgisi ve kale çizgisinin birleştiği köşeden Guilherme duran topu akıllıca Amir'e pas olarak kullanırken Amir'in attığı şutta Murat'ın golü eliyle engellemesi VAR yardımıyla penaltı ve kırmızı kart ile neticelendi.

Eksilen rakip karşısında Uğur penaltıyı gole dönüştürürken Konyaspor'a büyük rahatlık ve avantaj kazandırıyordu. Konyaspor eksilen rakip karşısında ilk yarı boyunca topa sahip olan ve oyunu elinde tutan bir anlayışla oynadı. İkinci gol için fırsat arasa da çok çabalamayan bir görüntü içindeydi.

İkinci yarıda rakibini üstüne çekmek isteyen, bunun için kendi kalesine yakın bölümde paslaşmalar yapan bir anlayışla hareket ederken bu bölgede yapılacak bir pas hatasının risk oluşturacağı bir anlayış içinde oldu. Sahaya doğru ve rahat yerleşen Konyasporlu futbolcular isabet oranı yüksek sayıda paslaşmalar yapıp, sık sık kanat değiştirerek rakibinin dengesini bozacak etkili ataklar yaptı. Buna karşılık B.B. Erzurumspor futbolcuları ceza sahası içinde etkili savunma yaptılar.

Bu savunmayı Amir aştı. Aldığı topla üç savunmacıyı geçerek ceza sahasına daldı ve dördüncü futbolcunun müdahalesine fırsat vermeden attığı şutla kale direğinin de yardımıyla şık bir gol attı. Amir sayabildiğim beş şutla rakip kaleye en çok şut çeken futbolcuydu. Bunların ikisini çok kötü kullansa da diğer ikisinde gol ve penaltının oluşmasını sağlayarak maçın belirleyicisi oldu.

Bu kadar forvet yokluğunda gönlüm Erdon'un oynamasından yanaydı. Ahmet Karademir'in de oyuna son dakikalarda girmesi sevindiriciydi. Maçın durumuna göre Abdülsamet Kaya'nın girmesi ve yavaş yavaş alıştırılması beklentimde vardı. Erdon oynadı. Kendisini geliştirmiş olduğunu gördüm. Biraz daha güçlenmiş, topları kolay kaybetmiyor. İlk dakikalardaki şutu gol olmasa da, gelen ortada müsait durumda kafayı vuramasa da tecrübesini edindi. Karar verme zamanlamasını doğru ayarlamayı öğrenmesi ve buna bağlı topla yön değiştirmeyi geliştirmesi durumunda kaliteli bir kanat forvet olur.

Hurtado'dan çoğumuzun bu sezon hiç beklentisi yoktu. Oynadığı oyunla katkı verebileceğini gösterdi.

Maçın en güzel atağı 76. dakikada Abdulkerim'in müthiş pasıyla başlayan Erdon'un pasını nerdeyse boş kaleye karşı Shengelia'nın topu dışarı atması ile sonuçlanan ataktı.

Hiç kuşku yok ki Konyaspor'un bu sezon futbolcu bazındaki en büyük kazanımı Abdulkerim… Nerdeyse her yazımda övgüyle bahsediyorum. Abdulkerim de sonuna kadar hak ediyor bunu. Bir stoperden çok daha fazalası… Bir savunmacı olarak gereklerini başarıyla yerine getirirken topu oyuna sokmadaki başarısını iyice artırmasının yanında topla etkili şekilde ileri çıkmayı bu maçta daha fazla yaptı ve oldukça başarılıydı. Abdulkerim farklı bir stoper olmayı başarmaya başladı. Stoperlere göre oldukça hızlı ve iyi bir oyun bilgisi var. Top sürmesindeki ve pas atmadaki başarısı sıra dışı… Sırtını kendine dayayan futbolcunun kendisini geçmesine çözüm bulduğunda startları yüksek bir stoper olur ki bu sezonun bana göre en başarılı stoperi…

Konyaspor'un duran toplardan skor üretmeye başlaması, topu kanattan diğer kanada aktarmayı daha iyi uygulaması, pas oyununu daha isabetli yapmaya başlaması ile topa ve oyuna hakim olması gelişen yönleriydi. Üzerine rakip kaleye daha hızlı gitmeyi eklemesine ihtiyaç var.

Konyaspor'un Alanyaspor'dan yediği golün hikayesinin bir benzerini bu maçta da yaşaması en olumsuz durumdu. Yine bir korner kullanımında, yine açık alanda, yine rakibe etkili kontra atak imkanı vermek… Konyaspor'un kendi adına acil çözüm üretmesi gereken bir durum…

12. dakikada eksilen ve penaltı ile geriye düşen B. B. Erzurumsupor'un yaşadığı bu olumsuzluklar dolayısıyla olsa gerek Konyaspor kalesinde uzaktan şutlar, duran toplar ve kornerlerle etkili olmaya çalışmaktan başka yapabileceği yoktu. Aslında etkili kornerler de kullandılar ama Konyaspor defansı başarılıydı.

Olumsuz şartlarda farklı düşüncelerle, farklı stratejiler geliştirebilecek, mevcut şartlar ne olursa olsun yapılabileceğin en üst noktasını uygulamaya kayabilecek yetiye sahip bir İsmail Kartal gördüm. Her şartta kazanmaya çalışmayı özümsemiş ve bunu futbolcularına işlemeye çalışan İsmail Kartal, Konyaspor'un çok daha güzel günlere gitmesindeki temel taşlardan biri olacaktır.

Konyaspor'un maçını her yönettiğinde hatalarından üst noktada şikayetçi olduğum hakemin maça atandığını duyduğumda kötü düşüncelere sahip olmuştum. İlk defa iyi maç yönetmesini izledik.

Konyaspor zorlu şartlara rağmen iyi yolda olduğunu gösterdi. Önümüzdeki maçları kazanabileceğine dair güçlü umutlar oluşturdu. Yakın zamanda oluşacak galibiyet serisi Konyaspor için gelecek günleri çok daha iyi yerlere götürecektir. Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ