Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

İnanç ve Sabrın Hediyesi

03 Aralık 2018, Pazertesi günü eklendi.

Aykut Kocaman'ın taraftarlarıyla buluşma maçında Alanyaspor ile karşılaşacak olan Konyaspor'da güçlü galibiyet beklentisi vardı.

 

Maçın başlarında Konyaspor kazanma isteğini sahaya yansıtsa da orta saha mücadelesine önem veren, alanları daraltarak Konyaspor'un ataklarını kesen Alanyaspor karşısında üretken oyun sergileyemeyen Konyaspor vardı. Konyaspor da rakibin ataklarını savunma düşüncesine önem verince ilk yarı boyunca defansif etkinlikleri öncelik olarak belirleyen iki takımın mücadelesi pozisyon oluşturmaktan uzak bir görüntü oluşturdu.

 

Ofansif olarak çok işlemeyen sol kanadın yanına Alanyaspor'un sağ kanada önlem almasıyla kanatların da işlemediği Konyaspor pozisyon üretmekte zorlanıyordu. Diğer yandan rakibine pozisyon üretme imkanı vermedi. Traore'nin kullandığı serbest atışın direkten dönmesi, ceza sahası içinde Jahoviç'in adımlama hatası yaparak oldukça uygun pozisyonda topa vuramaması ve Traore'nin attığı golün ofsayt olması ilk yarı için akıllarda kalan ve Konyaspor'u Alanyaspor'a karşı kazanmaya yakın taraf kılan etkinliklerdi.

 

Konyaspor'un sabırlı oyunla gol aramaya devam edeceği rakibi hataya zorlayarak da olsa gol buma ihtimali maç içinde ağır basıyordu. İkinci yarının ilerleyen dakikalarında gol gecikmesi Konyaspor'un riskleri artırma ve buna bağlı pozisyon verme olasılığına karşılık Konyaspor'un maçı kontrol altına alabilmesi için gol bulması gerekiyordu. Bu golde Jevtoviç'e yapılan bir penaltı sonrasında Jahoviç'in ayağından geldi. İkinci yarının hemen başında gelen bu gol Konyaspor için oluşabilecek riskleri ortadan kaldırıyor ve maçın kazanılmasındaki en büyük olguyu oluşturuyordu.

 

Atılan golden sonra Aykut Kocamanlı Konyaspor'un dirayetli savunma ile kalesini gole kapatacağı düşüncesine gol bulmak için Konyaspor üzerine gelme zorunluluğundaki Alanyaspor Konyaspor'un rakip kalede pozisyonlar üretme ihtimalinin artması ile galibiyet Konyaspor'a iyice yakınlaşmıştı.

 

Arkada geniş alanlar bırakan Alanyaspor'a karşı kapılan toplarla akıllı çıkışlar yapacak Konyaspor için yeni pozisyonlar ve goller bulmak için olgunlaşan şartlar vardı. Önce Jahoviç'in topla gole giderken düşürülmesi ile kırmızı kart görerek Alanyaspor'un eksilmesi ve soraki dakikalarda Jönsson'un orta sahada rakipten kaptığı topla hızla rakip kaleye giderek gol atması bu şartların getirisiydi. Kalan dakikalar Konyaspor'u kontrolünde geçti ve maç Konyaspor'un galibiyeti ile tamamlandı.

 

Maç için bol pozisyonlu, bol heyecanlı diyemeyiz. Sahada sonuç futbolu oynayan, kazanmanın önemini bilip buna uygun mücadele eden Konyaspor vardı. Aykut Kocaman ise bunu en iyi şekilde uygulayabilen bir teknik direktör… Bu yönüyle de Konyaspor taraftarları arasında yüksek kabul görmüş bir teknik direktör ve Aykut Kocaman'a bu yönde aşırı güven var.

 

Aykut Kocaman ile değişen belirgin durumu futbolcuların mücadele arzularının artması olarak belirtmek mümkün. Muhakkak ki bunda futbolcuların Kocaman'a duydukları güven ve inancın etkisi çok… Jahoviç gol yollarında beklenilen şekilde etkili olmasa da mücadeleci oyunu ve rakibe üstünlük sağladığı deparları ile bunu gösteren futbolculardan biriydi.

 

Aykut Kocaman'ın önceki sezonlara göre avantajı topu geriden daha iyi kuran, arkaya kolay adam sarkıtmayan ve hava toplarında daha etkili stoper ikilisine sahip olması olacak. Önceki sezonlarda atakları başlatacak topları atmak için Ali Çamdalı'nı arayan Konyaspor varken artık oyunu stoperle kurmayı başarabilecek Konyaspor var.

 

Bu sezon iyi bir çıkış yapan Jönsson gerek Galatasaray maçında gerek Alanyaspor maçının ilk yarısında bu görüntüsünden uzaktı. Daha sorumluluk alan ve maçın içinde daha etkili olan Jönsson'un bu görüntüsün Kocaman'la da devam etmesini beklediğim bir durumdu. Bunu Alanyaspor maçının ikinci yarısında gördük. Daha sorumluluk alan Jönsson'un ikinci yarıda maçın gidişatına etki ettiğini söyleyebiliriz.

 

Ömer Ali Konyaspor'da oyunun hem defans hem ofans olarak oyuna katkı veren önemli oyuncu. Rakibe baskı, savunmaya yardım ve ikili mücadeledeki gayretleri ile defansa yardım ederken atakların yönlendirilmesi ve oyunun şekillendirilmesinde önemli görevleri yerine getiriyor.

 

İlk yarıda kalan üç maçtan alınacak puanlar bu sezon Konyaspor'un yönünü belirleyecek önemli etkenler olacak. Aykut Kocaman'ın yaptığı açıklamaları da değerlendirdiğimizde önümüzdeki sezonlarda sistemli bir şekilde, sabırla gelişen ve yüksek hedeflere doğru giden yolun başındaki Konyaspor'dan bahsedebiliriz.

 

Selam ve dua ile…

 

 

 

 

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ