Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Kaçan Bir Fırsat Daha!..

16 Haziran 2020, Salı günü eklendi.

Koronavirüs salgınından sonra verilen üç aylık ara gördüğümüz futbola verilen en uzun araydı. Bu uzun aradan sonra futbolcuların ve takımların nasıl bir başlangıç yapacağını kestirmek zordu. Bilinen gerçek ise tüm takımların etkileneceğiydi. Bu doğrultuda maç öncesinde maç hakkında fikir yürütemezken arzumuz kazanmaya daha ihtiyacı olan Konyaspor'un sahaya daha istekli çıkarak maçı kazanması ve ileriki haftalar için küçük bir kredi elde etmesiydi. Buna da çok ihtiyacı vardı.

Oynanan maçlarda kondisyonsuzluğun olacağı beklentisi kaçınılmazdı. Bu kondisyonsuzluk içinde maç boyunca nefesini daha diri tutabilecek takım maçtan sonuç olarak istediğini almaya yakın olacaktı.

Maçın bütün bölümünde belirgin üstünlük kurabilen takım yokken maç içinde bölüm bölüm  üstünlükler görüldü. İlk yirmi dakika ortada geçen mücadele 15 dakika kadar Konyaspor'un üstünlüğüyle geçti. İlk yarının sonlarına doğru Gençlerbirliği oyunda üstünlük yakaladı.

İkinci yarıya Gençlerbirliği etkili başladı. Gençlerbirliği oyundaki etkili oynadığı bölümlerde pozisyon üretemezken Konyasporun oyunu kontrol altına alıp üstünlük oluşturmaya çalıştırdığı dakikalarda ilerde atağı sonlandıramayıp anlamsız top kaybına defansın etkisizliği de eklenince Gençlerbirliği ilk golü buldu. Golden sonra hareketlenen Konyaspor çok geçmeden Bajiç'in pasında Jevtoviç'in vuruşuyla eşitliği yakaladı. 

Eşitlik golüyle birlikte oyunda üstünlük kuran ve pozisyonlar bulan Konyaspor net pozisyonlar da buluyor ama gol atamıyordu. Bajiç'in kafa vuruşu az farkla dışarı giderken bıraksa arkadaki Uğur çok rahat durumdaydı. En dramatik pozisyon ise Bajiç'in pasında Shengelia'nın çok rahat durumda zor olanı yapıp topu dışarı atmasıydı.

Maçın sonlarına doğru kondisyon olarak rakibinden daha fazla düşen Konyaspor, baskı yemeye başladı. Rakip kaleye gidemeyen topu kalesinden uzak tutmaya çalışan Konyaspor vardı. Net pozisyon vermiyor ama baskı yiyordu. Defansın durduğu, ne olacak acaba diye izleme konumunda kaldığında Stancu durmadı topu Berat'a çıkardı ve rahat bir vuruş yapmasını sağladı. Gençlerbirliği ikinci golü bularak tekrar öne geçti.

Zaten kondisyon olarak düşmüş Konyaspor'un rakip kaleye gidip tehlikeler oluşturması güçtü. Ya bir duran top ya da rakibin yapacağı hata ile gelebilecek gol beklentileri de gerçekleşmedi.

Bu maçta Konyaspor'un payına bu goller nasıl kaçar ve bu goller nasıl yenir düştü. Sadece iki kez fırsat bulup bunları gole çeviren Gençlerbirliği galip gelen taraf değildi aslında… Çok daha fazla pozisyon üretmesine rağmen çok net pozisyonları gole çeviremeyen forvetler ile atılan gollerde uyuyan defansın hediyesiydi.

Konyaspor'un rakip ceza sahası önlerine iyi gelip final pasını yapamama özelliği maçta en çok rastladığımız yönüydü. Hatalı oynayan, basit top kayıpları ile az adamla yakalanan Gençlerbirliği Konyaspor'a fırsatlar sundu. Bu fırsatlar ya ağır kalınarak ya da yanlış tercihlerle kullanılamadı. Aslın da tam da galibiyet alınacak fırsat gelmişti. Galip gelerek büyük avantaj yakalayacak Konyaspor bunu elinin tersiyle itti.

Maçın hakemleri her halleri ile Gençlerbirliği adına avantaj oluşturma çabasında maç yönettiler. Bajiç'in net penaltısı verilmedi. Bir penaltı için illa ki sert bir faul gerekmez. Pozisyonda net bir engelleme, basit bir hareketle dengesini bozma var. Dolayısıyla Bajiç'in topa istediği gibi vurması bariz bir şekilde engellenmiş. Faul standartları, kart standartları ve ofsayt bayraklarını kaldırılış şekillerin de bile hakemlerin Gençlerbirliğine avantaj oluşturma çabaları gizliydi.

Dünyayı saran koronavirüs salgınından bir an evvel, hayırlısıyla kurtulmayı Allah'tan niyaz ediyorum… Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ