Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Konyaspor Kaldığı Yerden

21 Eylül 2020, Pazertesi günü eklendi.

Önceki sezonu ligde kalma mücadelesi vererek geçiren Konyaspor için yeni sezona başlarken en önemli olgu uzun ve zorlu geçecek ligde puan mücadelesini en baştan sıkı tutmak kendini garanti edecek puanları daha erken toplamaya gayret etmek olmalı. İşin neresinden bakarsak bakalım Konyaspor uzun bir aradan sonra ligden düşebilecek takımlar arasında yer alacaktır. Hiç istemeyeceğimiz acı bir durum ama gerçekçi olma ve daha sezonun başından bu gerçekliğin gereklerine uygun hareket etme zorunluluğu kaçınılmazdır. Keşke ben yanılmış olayım da Konyaspor üst sıralara oynasın.

İlk haftayı maç yapmadan geçen Konyaspor'un ilk maçında neler yapabileceği konusunda hiç fikrimizin olmadığı bir mücadele idi. Yeni sezon hazırlıklarında hiç hazırlık maçı yapmamış Konyaspor uzun bir aradan sonra ilk defa bir maça çıkacaktı.

Geçen haftanın kaybedenlerinden Gençlerbirliği yapabilecekleri sınırlı olan bir takımdı. Konyaspor'un yapabileceklerini maçın gidişatını belirleyecekti.

Maç başladığında birbirine benzeyen iki takımın mücadelesini izleyeceğimiz izlenimleri edindik. Geride garanti paslarla hazırlık pasları yapan, rakip sahaya hızlı geçiş yapamayan, rakip defansın dengesini bozma becerilerinden uzak kalan, top rakipteyken hep birlikte defansta olmaya çalışan, set hücumları ile rakip sahada

çoğalmaya çalışan iki takım mücadelesi şeklinde geçen maçta golün oluşması defanslarda yapılacak büyük hatalara kalmıştı. Bu hatalarda olmayınca başından itibaren iki takım açısından da gol vaat etmeyen, izleyenler açısından oldukça zevksiz maç golsüz bitti.

Gençlerbirliği, Konyaspor'u Skubiç'in boşalttığı alandaki Candeas'a attığı toplarla üretken olmaya çalıştı. Sio'nun ceza sahası önlerinden atacağı şutlara ise Konyaspor katı önlem almıştı.

Konyaspor Skubiç'in kanadında oluşturmaya çalıştığı alan ve boşluklardan gelecek toplarla etkili olmaya çalıştı.

Akan oyunda istediklerini yapamayan takımlar duran toplardan sonuca gitmeye çalışsa da sonuç elde edemedi. Maçın en net gole yakın pozisyonu ilk yarı sonlarında kullanılan serbest atışta Aniçiç'in kaleye yakın ve uygun pozisyonda vurduğu kafanın direğe çarpıp dışarı çıkmasıydı.

Konyaspor ikinci yarının ortalarından itibaren daha etkisiz oyun sergiledi. Rakip kaleye gidemedi. Gençlerbirliği, Konyaspor kalesine daha sık geldi ve golle sonuçlanabilecek ataklar geliştirdi.

Miloseviç'in ilk on birde olmayışı sürprizdi. En güvenilen Miya beklenilenden çok uzaktı. Gol adına yakaladığı iki fırsatı basitçe harcadı.

Maçta kendini en çok hissettiren Shengelia idi. Arzulu ve mücadeleci oyunu ile en çok koşan futbolcu idi. Rakip ceza sahası önünden rakip kaleye şut atma özelliğini bu maçta da gösterdi. Bir denemesi kaleye çok yakın auta gitti.

Yeni transferlerden Sokol ve Sehiç ilk on birde başladı. Sehiç iyi bir kaleci olduğunu gösterdi. Sokol takımla birlikte oynamaya çalışan bir oyun sergilese de fazlasıyla ofsaytta kaldı. Yeteneklerinin kapasitesi sınırlı olması sonuca etki edememesindeki sebepti. Edok hiç hazır değildi ve beklentilerin çok uzağındaydı. Musa da hazır gözükmedi. Adil çok istekli görüntü vermesine rağmen çok heycanlı bir mücadele sergiledi. İlerisi için iyi olacağını gösterdi.

Konyaspor geçen sezona benzer bir görüntü verdi. Uzun süredir aranan üretken golcü ve takımı hızla atağa çıkaracak kanat ve orta sahanın yokluğu belirgin şekilde yine hissedildi.

Konyaspor'da son zamanda görülen zamanlama, iletişim ve planlamada görülen tutarsızlıklar bir an evvel giderilmeli. Kaybolan birlik beraberlik yeniden inşa edilmeli. Bunun için en önemli yapılacak etkinlik doğru ve paylaşımcı bir iletişim. Yapılanların ve yapılacakların sık sık anlatılacağı bir iletişim tesis edilmeli. Kaliteli bir golcü kadar bunlara da ihtiyaç var.

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ