Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

KONYASPOR NİÇİN KAZANAMIYOR?

05 Mart 2019, Salı günü eklendi.

Evinde Malatya ve Kayseri takımlarına karşı kaybettiği puanlarla puan sıralamasında elde edeceği avantajları kaybeden, sonraki haftalara kredi biriktirme olanaklarını kullanamayan Konyaspor, düşme potasına iyice yaklaşmanın telaşını yaşamaya başlamış Göztepe'ye karşı oynayacağı bir maç… Konyaspor'un üst sıralara tutunmak adına kazanmaya mecbur olduğu, Göztepe'nin ise deplasmanda alacağı her puan için yüksek motive olacağı bir maç…

İlk golü atan olmak bu maçı kazanmak için büyük bir avantaj sağlayacaktı. İlk golü bulan Konyaspor'un maç içinde daha istediği şekilde oyunlar gerçekleştireceği olasılığı ile birlikte farkı ikiye çıkarması durumunda oyunun tamamen Konyaspor'un kontrolüne geçeceği, topa daha fazla sahip olarak, isabetli paslaşma serileri oluşturarak Göztepe'nin tamamen etkisizleştirdiği bir oyunun disiplin ve sabırla gerçekleşeceği maç görüntüsü ümidindeydim.

Maç yapacak takımlara göre maç öncesi bu yorumları yapabilme gücünü kendimizde bulurken maçın diğer tarafı hakemler, dahası VAR'ın maçın gidişatına nasıl bir etki edeceğini kestirebilme gücünü kendimde bulamıyorum. Adalet tesis etmesi gerekenlerin VAR ile birlikte adaletli gidişata iki koldan hatalı müdahale ederek kabul görmez ortamlar oluşturmuş olmalarına çokça şahit olmak maçtan önce hakem yönetimlerinin maça tesiri hakkında olabilecekleri kestiremememin ana sebebi… Yaptıkları işlerle maçın gidişatını fazlasıyla değiştiren yanlış kararlar veriyorlar. Çoğunlukla da maçların sonucunu belirleyen taraf oluyorlar.

İlk yarının on dakikası her iki takımın bir birini yoklaması şeklinde geçerken daha rakip kaleye daha yakın oynayan ve rakip kaleyi daha çok yoklayan Göztepe idi.

İlk tehlikeli pozisyonu ve isabetli şutu Konyaspor Jahovic ile buldu. Az çaprazda kaleci ile karşı karşıya pozisyonda Jahovic'in topun altına yeteri kadar girememesi ve şutun yeteri sertlikte olmayışı golün oluşmasına yetmiyordu.

Kazanılan korner vuruşu ile Konyaspor golü atan taraf olurken golün oluşmasında rakibi yanıltmak, rakibin beklemediği şekilde hareket etmenin etkili olduğunu söylemek mümkün. İçeriye direk orta beklemeyen Göztepeli futbolcular ön direk savunmasına gereği kadar önem vermeyince ön direğe doğru kesilen topa ani hamle yapan Filipoviç zor pozisyonda golü atıyordu.

Çok geçmeden Göztepe kullandığı kornerde golü bulabilirdi ki Deniz'in vuruşu direkten dönerken akabinde oluşan tehlikeli pozisyon Zuta'nın topu uzaklaştırmasıyla sonlandırıldı.

İlk yarıda Göztepe Konyaspor'a karşı geniş alanlar bulup hızlı, tehlikeli ataklar geliştirme fırsatları yakaladı. Bunda son pasların istenen şekilde olmayışı ve genellikle Deniz'in yaptığı son vuruşların gol için yeterli olmayışı Konyaspor'un ilk yarıda kalesinde gol görmemesinin sebebiydi.

İkinci yarıya geniş alanda kanatlardan getirdiği hızlı ataklarla tehlikeler oluşturan Göztepe bu etkinliklerin ritmini daha da artırarak, daha arzulu başladı. Konyaspor ise kalabalık Göztepe defansına karşı ağır aksak, topu dolaştırarak hücum ediyor ve yerleşik defansın dengesini bozamayarak pozisyona girmekte zorlanıyordu.

Daha ikinci yarının başlarında çizgi halinde kalan ve arkada geniş alan bırakan Konyaspor'a karşı ofsayta yakalanmadan ileri fırlayan Yasin için Serkan ile karşı karşıya çok rahat pozisyonda golü yapmak hiç zor olmadı.

Çok geçmeden Serkan'ın gereksiz kaleyi boşaltması ile kale boşken Deniz'in korner bayrağına yakın yerden kaleye gönderdiği top direkten döndü.

Bundan sonraki dakikalarda sahada oynadığı düzenle rakip kalede pozisyon üretemeyen Konyaspor karşısında kaptığı toplarla hızla ileri çıkıp pozisyon üretme ihtimali daha yüksek olan Göztepe'nin kazanmaya yakın taraf olduğu oyun sergileniyordu.

Göztepe'de Gassama'nın gününde oluşu Fofana'yı etkisizleştirirken, Skubiç'in kanat organizasyonlarına fazlaca ileri çıkmayışı, merkezden gelen toplarda Jahovic'in stoperler arasındaki etkisizliğine hızlı kanat değiştirmek gibi alışkanlığı olmayan Konyaspor'un kolay pozisyon üretmesi beklenmiyordu.

Maçın son dakikalarında Göztepe ceza sahasına Jahovic'e atılan topa Jahovic yetişti. Kaleci Beto ön direği kapatıp çaprazdan zor vuruşa bırakırken dengesiz koşarak gelen Kadu zor pozisyonu Jahovic'in ayağına taban girerek kolaya çevirdi ve penaltıya sebep oldu.

Kadu'nun hareketi ceza sahası dışında bir yerde olsa bile kırmızı kartlık hareketti. Böylesi sert hareket hakem tarafından direk penaltı olarak değerlendirilmesi gereken netlikteydi. Hakem VAR'a çok zorlanarak gitmesine rağmen penaltıyı verdi. Pozisyonda ise direk kırmızı kart vermesini beklerdim.

İstediklerini yapamadığı, mağlup olma ihtimalinin yüksek olduğu maçtan Konyaspor kullanacağı penaltı ile galip gelebilmenin eşiğine gelmişti. Skubiç penaltıyı değerlendiremeyerek bu ihtimali de yok etti.

Uzatma dakikalarında gelen ortada, topu dışarı atmanın zor oluğu kıvamdaki ortada Jahovic'in topu kafa ile üstten dışarı atması da alınacak galibiyetin heba edilmesine neden oldu.

Konyaspor kolay analiz edilen, kolay etkisizleştirilen, oyun üstünlüklerinin rakip takımlarda olduğu maçlar oynamaya başladı. Malatyaspor, Kayserispor ve Göztepe maçları için bu ifadeyi rahatlıkla kullanabiliriz. Bu üç maçta da rakip teknik ekibinin üstün geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bunun nedeni olarak Aykut Kocaman'ın bu sezondan ziyade gelecek sezonu düşünmesi olarak görmek istiyorum. Normalde öne geçtikten sonra geniş alan bırakmadan, savunmaya daha önem vererek rakibin top kayıplarını değerlendirmeye çalışan ve skoru bi şekilde koruyup galibiyet elde etmeye çalışan bir oyun düzeni görürdük. Fakat böyle olmadı. Gelecek sezon üst sıralarda yer alabilmek için daha etken bir futbol oynamayı tercih edecek ve bu oyun anlayışına karşı hangi futbolcuların nasıl katkıda bulanacağını görmek isteyen bir Aykut Kocaman sezinliyorum. Futbolcuları ve takımı gelecek sezona hazırlayan ve buna göre plânlama yapmak isteyen Aykut Kocaman düşüncesi… Bu düşünce herhangi bir bilgiye dayanmayan oynanan oyundan ürettiğim bir sezgi… Böyle midir bilemem? Bunlar sadece iç dünyamdaki sezgi sadece… Bu arada oynan oyuna bakınca sezgilerimin doğru olmasını dilerim.

Aykut Kocaman ile uzun süre çalışmak isteyen ve ilerleyen sezonlarda güzel hedefler koyan Konyaspor var. Bunun için tam yerinde tercih Aykut Kocaman var. Konyaspor'da da güzel hedefler için yeterli potansiyel var. Aykut Kocaman'a karşı tam güven devam etmeli ve güzel hedefler için gerekli yatırımlar Aykut Kocaman plânlaması ile yapılmalıdır.

Abdulkadir Bitigen penaltıyı VAR'a ihtiyaç duymadan verebilseydi ve sarı yerine direk kırmızı gösterseydi gözümde çok iyi maç yönetmiş olacaktı.  Bu eksiklere rağmen iyi maç yönettiğini de söylemek mümkün…

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ