Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Konyaspor Yine Hayal Kırıklığı

26 Ocak 2021, Salı günü eklendi.

Son maçlarında oyun anlayışında katı savunmayı benimseyen tarzda oynayan Antalyaspor'un bu maçta da bu anlayışla hareket etmesi yüksek ihtimaldi. Anlayışında katı savunma olmamasına rağmen bu gerekliliği görüp Antalyaspor'u katı savunma anlayışı ile oynatan Ersun Yanal ile katı savunma anlayışını benimsemesine rağmen son maçlarda geniş alan futbolu oynatmaya çalışan İsmail Kartal'ın maçı olacaktı.

Maça beklenildiği gibi Antalyaspor'un oyunu kendi sahasında kabul etmesi ve topu Konyaspor'a bırakması şeklinde başladı. Topla Konyaspor oynasa da istediklerini yapamayan Konyaspor vardı. Sahada verilen mücadele Antalyaspor'un istediği şekilde gerçekleşiyordu. İlk yarı kaleyi tutan şut olmadan tamamlandı.

İkinci yarı pozisyonlar çok olmasa da gole yaklaşılan pozisyonlar gerçekleşti. Maçın en organize atağında Musa'nın kafası direklere takılırken, maçın en tehlikeli atağında Gökdeniz Antalyaspor adına kafayı vuramadı.

Antalyaspor oyunu iyi kurgulamış ve maçın hangi dakikalarında ne yapacağına önceden karar vermiş ve bunu sahada gösterdi. Antalyaspor sırf beraberlik için gelmemişti. Yetmişli dakikalardan sonra Konyaspor kalesine gelen ve gol arayan Antalyaspor vardı. Konyaspor bu dakikalarda iyice etkisizleşti ve maçı kaybedebilirdi. Konyaspor maçta ekili oynayan taraf değildi. Maç tamamen Antalyaspor'un arzu ettiği şekilde oynandı.

Katı savunmaların aşılmasında topu kısa ve hızlı paslaşmalarla boş alanlara taşımak, topu bir kanattan diğerine hızlı aktarmak, adam eksiltme becerisi olan oyuncularla arkaya sarkmak ve özellikle ön tarafın hareketli olması boş alanlara kaçması ile alanlar açmaya çalışmak etkinliklerinin başarıyla uygulanması gerekir. Konyaspor bunları uygulayacak bir kadro yapısına sahip değil. Bundan dolayı olsa gerek bu tür girişimlerde bulunulmadı bile…

Konyaspor'un gol atma olasılığı rakip defansın büyük hata yapmasına veya duran topların etkili kullanılmasına kalmıştı. Konyaspor'un akan oyunda geliştirebileceği tehlikeli atak oluşma ihtimali yok ile eşdeğerdeydi.

Konyaspor'un katı savunma tarzına uygun oynaması ile ilgili herhangi bir çalışmanın sahada uygulandığını görmedik. Ne hızlı paslaşmalar vardı ne de kanatlardan topu diğer kanada hızlı aktarma girişimi… Ön bölgenin hareketsiz kalışı ile sağlam yerleşen Antalyaspor defansı en rahat savunma etkinliklerini yaptığı bir maç oynadı.adam eksiltme özelliğinde bir futbolcumuz yok ve alınacağına dair emarelerde yok. Bu etkinliklere uygun çalışmalar yapıldı mı bilemem… Yapıldıysa niye göremedik?

Top taşıyan, pas oyununda al ver yapıp topu etkili yerlere taşıma anlayışıyla oynayan, Konyaspor'un en etkili futbolcularından biri olan Miloseviç'in olmayışı ise düşündürücü. Miloseviç yıllardır bu takımda oynayan, ne yapacağı belli, Konyaspor için değerli bir futbolcu. Önceki haftalardan beri Miloseviç'e değer vermeyen bir anlayışla hareket ettiğini düşündüğüm İsmail Kartal'ın bu bakış açısını nedeni nedir anlamakta güçlük çekiyorum. Bir yön daha var ki Konyaspor, Miloseviç gibi futbolculardan vazgeçecek kadar imkanları geniş olan bir takım değil. Olduğunu zannetmem ama bilmediğimiz başka bir nedeni varsa bu neden nedir? Geldiği günden beri iyi niyetle mücadele etmeye çalışan Miloseviç nasıl bir neden oluşturmuştur. Formsuzsa niye formsuz?

Göztepe ve Trabzon maçlarına kadar yaptıkları ile yapamadıkları ile takdir ettiğim Konyaspor için yeterli gördüğüm İsmail Kartal'ın bu maçlardaki anlayışındaki değişiklik İsmail Kartal'a olan inancımızı fazlasıyla zedeledi. Beklentimiz Konyaspor'un futbolcu yapısına uygun bir oyun anlayışı belirlemesi ve eksik olan taraflara transferde futbolcu eklemesiydi. Takımda hala bir atletik kanat oyuncusu eksik. En yapılması gereken transfer bu iken hala yapılmamış olması ihtiyaç olmamasına rağmen Diomande'nin alınması İsmail Kartal'ı tartışılır kılıyor.

Türkiye'de takıma teknik direktör olmak yok, takımı kendi takımı yapmak hakim… Bunu gereksiz bölgelere gereksiz futbolcu transferlerinin yapılması ve önceki değerli futbolcuların kayboluşunda görüyoruz. Konyaspor İsmail Kartal'ın takımı değil, İsmail Kartal Konyaspor'un teknik direktörü olmalı…

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ