Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

KONYASPOR’A BİR DARBEDE HAKEMLERDEN

25 Kasım 2019, Pazertesi günü eklendi.

Sahadaki duruşuyla, mücadelesi ile karşısındaki rakip kim olursa olsun kazanma ışığı oluşturmayan Konyaspor, diğer yandan da içinde bulunduğu durumdan çıkmaya ve bunun için kazanmaya mecbur, kazanmak içinde iyi oynaması gereken Konyaspor… Bjk karşısında hangi Konyaspor'u bulacağımız konusunda ise fikir yürütmek zordu.

Maç başlamadan önce maçı başlatmak isteyen, bu konuda Konyaspor'u itmek, destek olmak arzusuyla dolu, tüm iyi niyetlerini ve umutlarını biriktirmiş Konyaspor taraftarı futbolcuları maç öncesinde coşkuyla karşılamak maksadıyla stada akın etmişti. Molotof kokteylleri patlatarak, meşaleler yakarak coşkuyla karşılanmıştı takım otobüsü. Tribünlerde de her şeye rağmen her zamankinden kalabalık taraftar vardı.

Maça Konyaspor iyi başladı. 3'de taç atışından gelen topu Ömer Ali ceza sahası içine etkili çeviremese de uzaklaştırılamayan topu alan Miloseviç etkili vuruşla gole çevirse de gol VARın da dahil olduğu hakem becerileriyle gol iptal edildi.

İlk yarı biraz daha derli toplu oynayan ve rakibine kolay oynama fırsatı vermeyen bir Konyaspor vardı.

İkinci yarı istediklerini yapamayan Konyaspor'a karşı yine istediği ofansif futbolu oynayamayan Bjk vardı. Bunda her iki takımında futbolun defansif yönüne ağırlık vermesinin, rakibe pozisyon vermeme isteğinin ağırlık kazanmasının da etkisi vardı. Bu mücadele pozisyonu az, yavan bir futbolun oluşmasına sebep olsa da kötü oyuna rağmen sonuç almanın önemi canlılığını koruyordu.

72'de Bajiç çok anlamsız geriye dönüp verdiği pasın rakipte kalmasına dengesiz yakalanan defansın hataları da eklenince maçın kader anı oluştu ve Burak Bjk'yi öne geçirdi. Sonrasındaki dakikalarda varlık gösteremeyen ve tek gole teslim olan Konyaspor izledik.

Korkan ve ileriye oynamakta çekinen Konyaspor vardı. Sahaya belli bir oyun düzenini yansıtmaktan uzak, kanatları çalışmayan, topu hareketsiz bekleyen, rakip kaleye hızla gitmekten korkan, pas düzenleri oluşturamayan bir takım görüntüsü vardı Konyaspor'da.

İleriye top atmada gecikmenin sebeplerinden biri de ileri uç oyuncularının ofsayttan çıkmakta oldukça geç kalmalarıydı.

Bjk'nin oyununu ve ataklarını yönlendiren en etkili futbolcu Atiba'ydı. Atiba'nın topla buluşmaması için önlemler alınabilirdi. Bu Bjk'nin oyununu fazlasıyla bozabilirdi fakat bu yönlü hamle olmadı.

Ligin başından beri bir Bajiç sorunu var. Konyaspor'un içersinde bulunduğu durumun ana sebebi belki de bu. Anakaragücü, Antalyaspor beraberliklerindeki, Göztepe mağlubiyetindeki en önemli sebep Bajiç'in yetersizliği… Bu maçların galibiyetle sonuçlandığını düşündüğümüzde Konyaspor çok farklı bir yerde olurdu ve içinde bulunduğu duruma da düşmemiş olurdu. Bajiç sorunu takımım diğer bölümlerinin bozulmasına ve sorunu derinleşmesine sebep olarak krizi iyice büyütmeye devam etti ve ortaya belirgin özelliklerini kaybetmiş, ne yaptığı belli olmayan bir takım hâlini aldı Konyaspor. Büyük paralar kazandırarak giden Bajiç, alınacak galibiyet ve beraberlikten alınacak paralarının kaybedilmesine sebep olarak kazandırdığından daha fazlasını kaybettiren bir Bajiç'e dönüştü.

Her şeye rağmen Konyaspor maçı kazanabilirdi de net bir golü ofsayt gerekçesiyle hakemler iptal etseydi. Ofsaytın sebebi Ömer Ali'nin kalecinin görüşünü engellemesiymiş. Sürekli hareket halinde olan, vuruş anında kalecinin topu rahat göreceği pozisyonda böyle bir kararı hakem yorumu olarak görmek mümkün değil. Uydurma bir karara bir kılıf olur ancak hakemin yorumu böyle diyecekler için. Öyle ki ofsayt kararının doğru olduğunu düşünürsek atılan gollerin çoğu ofsayttan atılmış olur.

Bu karar kalecinin beceriksizliğini görmezden gelip cezanın Ömer Ali'ye kesilmesi oldu diğer yönüyle…

Bir de şu sorularla genişletelim konuyu. Aynı golü Bjk atsaydı yine aynı karar çıkar mıydı? Bjk gibi hormonlu takımlardan biri bir maçta aynı golü atsaydı yine aynı karar verilir miydi? Herhangi iki Anadolu takımı arasındaki bir maçta aynı gol gerçekleşseydi yine aynı karar verilir miydi? Cevaplarını siz verin yorumunu siz yapın… Bana göre net bir gol ve skandal bir karar… Kötü gidişten kurtulmak isteyen Konyaspor'a bir darbe hakemlerden geldi.

Maçın içersinde yaşanan başka bir olay var. 77'de Jönsson, Rebocho'ya sert girdi ve Rebocho sakatlık geçirdi. Saha içinde tedavisi yapıldı. Rebocho'nun kural gereği tedaviden sonra dışarı çıkıp oyun başladıktan sonra oyuna dahil olması gerekiyordu ama Rebocho hiç dışarı çıkmadan oyuna devam etti. Kural ihlâli var mı? Var. Bu durumda hakem kural hatası yapmış oluyor mu? Oluyor. Kural hatası maçın tekrarını gerektirir. Konyasporlu yöneticiler bu konuda ne yapar bilemem. Bu maç tekrar edilir mi onu da bilemem…

Konyaspor'da git gide derinleşen kriz ne zaman düzelir bilinmez. Fakat bu krizin derinleşmesinin durdurulmasının aciliyeti önem kazanmıştır. Daha fazlası onarılamaz, çözümü oldukça güç durumlara doğru götürecektir.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ