Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

SIKINTI YOK KONYASPOR DÜŞMEZ

03 Mayıs 2018, Perşembe günü eklendi.

Sergen Yalçın ile iyi bir çıkış yakalayan, gol yememe noktasında amaçlarına ulaşan Konyaspor, lige iyi başlayıp sonrasında istediği sonuçları alamayıp alt sıralara yaklaşan Bursaspor ile karşılaşacaktı.

Bursaspor istemediği bir sonuçla karşılaşmamak için Konyaspormaçını muhakkak kazanılması gereken maç olarak görürken bunun strese neden olacağını, bu durumun ise uzun süredir stresli maçları oynamaya alışmış Konyaspor için avantaj oluşturacağını düşünmüştüm.

Maçın başlamasından itibaren Konyaspor maçına fazlasıyla önem vermiş ve bu maça çok iyi hazırlanmış Bursaspor görüntüsü ortaya çıkıyordu. Öyle ki hedef maç olarak seçtikleri maçı kazanıp rahatlama gayretini sahaya yansıtıyorlardı.

En başta Konyaspor'u doğru analiz eden, buna göre doğru önlemleri kurgulayan ve oluşturulan kurguları sahada verimli şekilde uygulayan Bursaspor bu yönlü derslerini doğru çalışmış ve maçı çok önemseyerek oynama gayreti ile maçın ilk yarısını üstün oynayan ve Konyaspor'un istediklerini yapmasına izin vermeyerek oldukça etkisiz bir ilk yarı oynamasını sağlayan taraftı.

Bursaspor Konyaspor'un ikinci bölgedeki pas yollarını keserek yaptığı doğru baskılarla ileriye düzenli çıkışını engelledi. İleriye top taşıyabilecek oyunculardan Fofana'ya aldıkları önlemlerle etkisizleştirirken, Konyaspor'un geriye ve kaleciye yapılan pasları sıkıştırmaya çalışan çabaları da oldukça ince analizler yapıldığının göstergesiydi.

Tüm bu doğru uygulamalara rağmen Bursaspor'un bulduğu iki golde de Konyaspor'un olmayacak türden basit hatalarından bahsetmek mümkün. İlk golde çok sayıda futbolcunun orta yaptırmamaya odaklanması, bu düşünce ile Ali Turan'ın ön tarafa gitmesi, buna rağmen Skubiç'in de öne gitmesi Sow'unbomboş kalmasına ve basitçe gol atmasına neden oldu. İkinci golde ise Yusuf'un şutunun dışarı çıkacağı düşüncesi ile hazırlıksız yakalanan Skubiç, Ertuğrul'un kafa vuruşunu engelleyemezken kaleci Serkan ise eline çarpan topu hazırlıksız yakalanmasından dolayı çıkaramadı. Bu basit hatalar olmasaydı her şeye rağmen golsüz bitecek bir ilk yarı vardı.

İkinci yarı rakip kaleye yüklenmek isteyen bunun için Eto'o ve Fofana'nın yerine Orkan ve Jahoviç ile başladı. Baskılı oynayan fakat pozisyon üretemeyen, rakip ceza sahasına giremeyen bir Konyaspor vardı. Yatabare'nin oyuna girişi ile rakip defansdengesi daha fazla bozulmaya başlasa da pozisyonlar Orkan'ınduran top kullanışları ile gerçekleşti. Bu pozisyonlardan birinde penaltı oluşurken diğer pozisyonda net pozisyonu dışarı atarak harcayan Vedat oldu. Bu pozisyondan önce Barış'ın Yatabare'yeyaptığı penaltıyı hakem vermedi. Hakemlerin bir önemli hatası da Jahoviç'in kaleci ile karşı karşıya kalacağı pozisyona ofsayt vermeleriydi.

Bu maçta Miloseviç'in etkinliklerinin önemi ortaya çıktı. Takımın bağlantılarını sağlayan Miloseviç'in yokluğu Jönson'unönceki üç maçta tek ön libero olarak başarı ile uyguladığı defansif yönünü de aksattığını gördük.

Bu galibiyet Konyaspor'a bir şey kaybettirmedi. Elde edilebilecek önemli kazanım fırsatları değerlendirememiş oldu. İki galibiyete ihtiyacı olan Konyaspor'un bu iki galibiyeti alma fırsatları hâlâ var.

Maçtan sonra söylemesi kolay. Bundan dolayı Sergen Yalçın'ı eleştirecek değilim. Son maçlarda başarı ile uygulattığı 4-1-4-1 sistemi ile oyuna başlaması da oldukça doğal karşılanması gereken bir durum. Cezalı ve sakat oyuncuların eksikliğinden dolayı 4-2-3-1 sitemi bu maçta daha uygun olurdu. Bu,beraberliği daha öncelikli kılan bir durum olurdu ki galibiyeti daha öncelikli gören bir Sergen Yalçın'dan bahsetmek mümkün…

Sıkıntı yok… Mesele kazanılması gereken iki maç… Karabük ve Göztepe maçları… Bu maçlardan birinde istenilmeyen sonuç alınırsa sıkıntı olur. Öyleyse her iki maçta en ince detayları ile önemsenmeli gerekenler yapılmalıdır…

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ