Nurettin BAY
Nurettin BAY
nureddinbay@gmail.com

Benim Şehrim

27 Şubat 2019, Çarşamba günü eklendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, beklenen seçim manifestosunu açıkladı. Konya ile birlikte Ankara ve birçok şehirden önemli misafirlerin de katılımı ile "benim şehrim” adıyla düzenlenen projeler sunum gecesi kusursuz bir organizasyonla tamamlandı. Uğur başkan ve ekibinin haftalar süren hazırlığı katılımcılardan tam not aldı. 

Gece kusursuzdu peki, başkan ve projeleri? 

Allah vergisi mikrofonik sesini her daim takdir ettiğim Uğur başkan, 10 yıllık belediye başkanlığının getirdiği tecrübe ve rahatlıkla sunumu gerçekleştirdi. Öyle sanıyorum ki katılımcılar sunumu da beğendiler. Ama bizi ve tüm Konyalıları ilgilendiren asıl konu projeler. 

Uğur başkanın sunumunda büyük bir dönüşümün ayak seslerini duydum. Mevlana civarları dönüşüyor, eski sanayi taşınıyor, yeni otobüs terminali Aksaray kavşağına yapılıyor, Meram'daki ağır bakım bölgesi Türkiye'nin en büyük millet bahçesi oluyor, eski stadyum alanı Millet Bahçesine çevriliyor, cephanelik olarak adlandırdığımız askeri alanda yatay mimari ile devasa bir akıllı şehir inşa ediliyor. Ve daha sayamayacağım kadar bir çok dönüşüm … Bir çok proje… 

Bu dönüşüme Konya'nın ihtiyacı vardı. Türkiye'nin en planlı şehirlerinden biri olmasına rağmen Konya'da son yıllarda küçük de olsa bazı sorunlar yaşanmaya başlamıştı. Şehir merkezinde yeşile daha fazla ihtiyacımız olduğu herkesin malumu.  Bu ihtiyaç devasa millet bahçeleriyle karşılanmış olacak. Yeni dönem şehirciliğin en önemli projelerinden birisi olmaya aday "cephanelik” bölgesindeki planlama şahsımın büyük önem verdiği bir proje. 

Trafik bütün dünya şehirlerinin 1 numaralı sorunu. Uğur başkan da bu meseleyi 1 numaraya almış durumda. Konya gibi kazmayı vurduğun yerde tarih fışkıracak olan şehirlerde bu sorun metro ile aşılmaya çalışılıyor. Başkan, metro ihalesinin bu yıl içerisinde yapılacağını müjdeledi. Tek başına bu müjde bile büyük önem arz ediyor. Kısa süre içerisinde bitirilmesi halinde metro, ileriye matuf doğabilecek olan büyük trafik yoğunluklarını ortadan kaldırmış olacak. Otogarın Aksaray kavşağına taşınacak olması da iyi bir fikir. Bu sayede çok sayıda otobüs şehir merkezine girerek yoğunluk oluşturmayacak. Yeni çevre yolunun bitirilmesi ile birlikte otobüs ve kamyonlar şehir merkezine girmeyecekler. 

Uğur İbrahim Altay ortak akla da büyük önem vereceğini açıkladı. Gönül belediyeciliğinin en fazla yakışacağı ilin Konya olacağını ifade etti. Medya, STK'lar ve halkla sürekli irtibat halinde olacağını kaydetti. Uğur başkan, yeni dönem Ak Parti belediyeciliğinde ön plana alınması düşünülen bu yönteme zaten yabancı değil. 

1.5 saat süren sunumun tamamını bir köşe yazısına sığdırmak mümkün değil elbette. Sunum tüm televizyon kanallarından ve radyolardan canlı yayınlandı. Ayrıca sosyal medyadan da yayınlar yapıldı. Dün özet bir şekilde anlatılan tüm bu projeler yüz yüze veya televizyonlar vasıtasıyla ayrıntıları ile anlatılacak. Halk da ona göre kararını verecek. 

Edindiğimiz izlenim, Konya'da önümüzdeki dönem hızlı bir yapılaşma başlıyor. Şimdiden hayırlı olsun. Zira bu şehir benim şehrim, bu şehir hepimizin şehri. 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ