Ömer Lütfi ERSÖZ
Ömer Lütfi ERSÖZ
omerlutfiersoz@yenikonya.com.tr

Allah (C.C.)’ın Azabından Affına, Gazabından Rızasına Sığınıyorum    

17 Nisan 2019, Çarşamba günü eklendi.

Kameri takvimin 8. ay'ı olan Şaban Ayı'nın 15. gecesi, 19/20 Nisan 2019 Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece, Berât Kandilidir. Bu vesile ile Berât Gecemizi tebrik eder, her iki cihanda kurtuluşa erenlerden olmamızı Yüce Mevla'dan niyaz ederim.

 

     Berât kelimesi, sıkıntıdan, borçtan, suç ve cezadan kurtulmak, beri olmak anlamına ge­lir. Berât Gecesinde, günahlardan, işlenen manevi suçlardan kurtuluşumuz için ibadet, dua ve niyaz içerisinde en güzel bir şekilde değerlendirmeliyiz. Berat Gecesinde, Berat edenlerden olmamızı Yüce Mevlâdan niyaz ederim. Hayatımızın her dönemini kulluk görevimizin bilinciyle geçirmeliyiz. Sadece önemli gün ve gecelerde değil, her zaman ibadetlerimizi yapmalıyız.     Berat Gecesinde, mağfirete ermek ve günahlardan temizlenmek için dua ve niyazlarımızı artırmalıyız. Yüce Allah (c.c.) 'ın bu gecede, dili ve kalbi ile kendisine yöne­lenleri, kendisinden bağışlanmalarını is­teyen Mü'minleri, affedeceğini, bağışlayacağını ümit ediyoruz. Yeter ki, Müslüman tam bir dil ve gönül bağı ile Al­lah (c.c.)'a yönelip af dilesin, mutlaka makbul olur.

 

     Bu gece, her insanının mukadderatının tayin edildiği bir dönüm zamanıdır. Çok feyizli, bereketli olan Berât gecesini uyanık bir şekilde geçirmemiz çok önemlidir.Gecesini ibadetle ihya eder, gündüzde de Oruçlu olursak güzel olur. Rabbimizden, bağışlanma, helâlinden geniş rızık, hastalıklarımıza şifa ve başka ne gibi dileklerimiz varsa dualarımızla istemeliyiz. Önemli gün ve gecelerde diğer günlerden daha fazla bir şekilde farzlara ilave olarak, nafile ibadetlerle de Allah (c.c.)'a yalvarıp kurtuluşa ermek için çalışmalıyız. Kuran-ı kerim okuyarak, namaz kılarak, dua ederek, Yüce Allah'ımızdan bağışlanmamızı dileyerek geceyi en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Aynı zamanda bu gece bir Muhasebe gecesidir. Bütün sene içinde işlenen sevap ve günahların muha­sebesini yapmalıyız. Bunun için bu mübarek geceyi tövbe ve istiğfar, ibadet ve taât içinde ge­çirmek kazançların en iyisidir.

 

      Bu Mübarek gecede Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in ifade buyurduğu şekilde; "Allah'ın azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Senden yine sana iltica ediyorum. Şanın yücedir.” diye dua edilmelidir. Ay­rıca fakirlere, darda kalmışlara, kimsesiz ye­timlere yardım elimizi uzatmalıyız. Ölüle­rimizi rahmetle anmalı, okuduğumuz Kur-an'ı Kerimden hâsıl olan sevabı ruhlarına göndermeliyiz.

 

     Âyet-i Kerîme ve Hadis-i Şeriflerden öğrendiğimiz emirleri yapıp, yasaklananlardan da kaçınmak zorundayız. Şirk koşanlar, kul hakkı yiyenler, içki müptelası olup terk etmeyenler, akraba ile irtibatı kesenler, ana babaya asi olanlar, bu yanlışları devam ettirdikleri sürece affa kavuşamayacaklarını Kur'an ve Sünnetten öğrenmekteyiz. Müslüman kesinlikle şirk koşmamalı, kul hakkına girmemeli, içki içmemeli, bütün yasaklardan, haramlardan uzak durmalı, emredilen bütün ibadetleri yapmak için çalışmalı, akrabaları ile irtibatını devam ettirmeli, anne- baba ya karşı gelinmediği gibi itaat edilmeli, gönülleri hoş tutulmalı, onlara öf bile denilmemeli ve günahlardan kurtulmak için  Nasuh bir tövbe ile bağışlanma dilenmelidir.

 

     Hayatımızın her döneminde Müslüman olarak güzel ahlâk sahibi olarak hayatı yaşamamız gerekmektedir. Ancak bu çok önemli müstesna gün ve gecelerde de kurtuluşumuz için ibadetlerimizi artırmalıyız. Berât gecesini fırsat bilerek, Allah'ın emirlerine aykırı davranışlarımız terk edilmeli, pişman olup tövbe ederek, affedilmemiz ve sonucunda kurtuluşa ermek için çalışmalıyız.

 

Koru bizi, o günahkâr ve karanlık yollardan,

Gıybet eden, ikiyüzlü, o münâfık kullardan,

Koru bizi, gâfillerle, sarmaş dolaş hallerden,

Cümlemizi, hak yolundan, ayırma hiç YÂ RABBİ!

 

                                         Cengiz Numanoğlu

 

      Allah (c. c.), bizlere geceyi gereği gibi ihya edip, yapılacak dualar hürmetine Berât eden Mü'minlerden olmayı nasip eylesin. Bu gecenin Âlem-i İslam'ın, insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Mevlâ'dan niyaz eder, sıhhat ve afiyetler dilerim. 

 

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ