Şeyda’nın Köşesi - Gülsüm Özkan
Şeyda’nın Köşesi - Gülsüm Özkan
şeyda@yenikonya.com.tr

MİLAT

30 Ağustos 2021, Pazartesi günü eklendi.

Adı Muhammet Bin Davut…Yerde ve gökte övülsün duasıyla konulmuş bir isme sahip. Çağrı Bey'in oğlu. Tarih onu Alparslan diye tanıyacak . Kırk üç yaşında; ordusunun en az beş katı büyüklüğünde bir orduya karşı kazandığı zafer Milat olacak. Anadolu ‘nun vatan oluşunun başlangıcı…
Uzun boylu, küçüklüğünden beri ok eğitimi almanın verdiği bir çeviklik sahibi, heybetli bir duruşa sahip, hem askeri hem de siyasi zekası konuşulacak türden.
Her hareketi anlam yüklü. Malazgirt Ovası'nda savaşa cuma günü çıkıyor . Cuma; Allah'ın katında kutlu gün .Tüm Müslüman beldelerde orduya dua etmeleri için hutbe emri veriyor. Üzerinde beyaz bir kıyafet ; atının üstünde ordusunun karşısına çıkıyor..
" İşte bu sultanınız; kefenini giydi, Allah Taala‘nın şerefli ismi ile adımını gaza meydanına atıyor. Ben; şu kılıncı tutan elim takatten kesilinceye kadar çarpışacağım. Dinini, vatanını, sultanını seven ardımdan gelsin.”
Başarı; sadece zekanın, çalışmanın, doğru taktin sonucu değildir. En büyük pay inanca aittir.
Tarihi değiştiren insanların ortak özelliği; küçüklükten itibaren hedefe kilitli yaşantılarıdır. Dakikanın, saniyenin hakkını vererek hep bir izleyenin olduğunun bilincinde, hesap gününün telaşında, fani olduğunu unutmadan ama ölümsüzlüğün sırrına ermiş bir aşkla yaşamı kucaklamalarıdır.
950 sene önce bize yurt eylediği bu topraklardan hâla ona dualar gönderip, anışımız yaşantılarındaki bu sırdandır.

Meşhur piyanist Arthur Rubinstein konserlerinden birinde küçük bir kızın hatıra defterini imzalamakta tereddüt ediyormuş. Ellerinin çok yorulduğunu ileri sürerek küçük kızı başından savmaya çalışmış. Kız tereddüt etmeden şöyle demiş:
-Ellerinizin ne kadar yorgun olduğunu biliyorum ama inanın benim ellerimde sizinki kadar yorgun.
Robinson senin ellerin niye yorgun diye sormuş:
-Alkışlamaktan diye cevap vermiş küçük kız.
Atalarımız ve binlerce kahramanımız bu vatanın bize daha iyi bir yurt olması için hayatlarını adadılar. Biz şimdi onları anarak dua ederken tembellik gösterirsek bu vefasızlık olmaz mı?
Selam olsun” kefenimi giydim” diyerek cenk meydanına çıkan, iki peygamberin ismini kuşanan Muhammet bin Davut Alparslan'a
Selam olsun, tereddütsüz ardınca gidenlere
Selam olsun, bu vatan için kanını, canını, nefesini feda edenlere!
Selam olsun,ceddini sevip,nesline hizmet edenlere !
Selam olsun, bu vatanı havada, karada, siyasette, bilimde, sanayide, her hayırlı işte ön safta eylemek için ter dökenlere!
Selam olsun Malazgirtten 30 Ağustos‘a !
Selam olsun ruhunu diri tutanlara…!

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ