Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

AKŞAM NAMAZININ ÖNEMİ FAZİLETLERİ

04 Temmuz 2020, C.tesi günü eklendi.

Allah c.c. emirlerinin başında gelen ve İslam'ın şartlarından olan namaz ibadeti müminler olarak bizler için büyük önem taşımaktadır. Diğer vakit namazları gibi Miraç'da farz olunmuştur.3 rekat farz ,iki rekat sünnetti vardır.Kur'anı Kerim de ‘'Akşamlarken ve sabahlarken ,öğle ve ikindi vaktinde Allah'ı (Yerlerde ve göklerde hamd ona mahsustur tesbih edin,namaz kılın (Rûm 30/17-18) buyrulmuştur.

Akşam namazının vakti güneşin batmasıyla başlar,şafağın kaybolduğu ana kadar devam eder.İmamı Azam bu vakti ;şafak ,akşam ufuktaki kırmızılıktan sonra meydana gelen beyazlıktır.Bu beyazlığın kaybolması ile akşam namazının vakti sona erer demiştir.Akşam namazının da diğer beş vakit namazda olduğu gibi içinde barındırdığı önemi ve faziletleri vardır.Hem farz bir ibadeti yapıyor olmak hem bunun yanında Rabbimizin bizlere ikramı olarak faziletlerin güzelliklerine kavuşuyor olmamız da ayrı bir güzelliktir.

AKŞAM NAMAZININ FAZİLETLERİ

*Akşam namazı ile alakalı olarak Ayeti Kerime de ‘'Gündüzün iki ucunda,gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl .çünkü iyilikler kötülükleri(günahları )giderir.Bu öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.(Hûd 114)

*Akşam namazı günü tamamlayıp Rabbine dönüşü temsil etmektedir.Burada ki manaya baktığımız da her ne olursa olsun dönüşümüz ancak Rabbimize olacaktır .Bu yönden baktığımızda bu ruhumuz için bir şifa vesilesidir. Çünkü kalpler ancak Allah c.c anmakla huzur bulur

*Günün yorucu koşuşturmasından ve hayatın streslerinden kurtulup Rabbimize tevekkülün en güzel adreslerinden biri de namazdır.Akşam vakti de günün değerlendirmesini yapmaya başlamanın zamanıdır.İlk olarak namazımızı kılıp güzel bir başlangıç yapmanın ilk adımını atmış oluruz Allah(c.c) izniyle

*Akşam namazı ile Rabbimizin bize gün içerisinde bahşettiği nimetlerin şükrünü yapmış oluruz .

*Akşamın huzuru ve bereketi bu vaktin namazının edası ile daha fazla artacak ve hissedilecektir.

*Akşam namazının sünnetine devam etmekle Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetine de uymuş olmanın sevincini de yaşamış olacağız.

*Akşam namazı gecenin başlangıcına bir hazırlık gibi düşünülmeli arkasından yapacağımız ibadetlerin kapısını aralayan yolumuzu aydınlatan bir ışık gibi düşünülmelidir.

*Dünyanın telaşını bırakmak için en güzel fırsatlardan biri de Akşam namazı olduğunu unutmamalıdır.

Namaz kılmak ,kulluk olarak görevlerimiz arasında olmanın dışında bir çok alanda hayatımızı düzenleyen bir ibadettir.Her vakit bize kendimizi Rabbimize yöneltmek için sunulan bir hazine gibidir.Akşama kadar beş vakit namaz sayesinde ,yaptığımız hatalardan kurtulma günahlardan temizlenme imkanı bizlere sağlamaktadır.Böyle güzel bir manevi kurtarıcı yönüyle baktığımızda namaz kötülüklerden alıkoyan iyiliğe yönlendiren yapısıyla da karşımıza çıkar.Bu da Rabbimizin yüceliğini İslamiyet'in güzelliklerini gözler önüne sermektedir.

Cümlemize Hak katında makbul olan ,Rabbimizin rızasına ulaşmayı kolaylaştıran ibadetler yapmak nasip olsun

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ