Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

GÖNÜLLERİN ŞEHRİ KONYA

17 Ekim 2020, C.tesi günü eklendi.

Selçuklu Devletinin güzel mirası Konya bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Özellikle İslam büyüklerini ağırlaması ile de ayrı bir manevi değer taşır.Konya Selçuklu Türklerinin hakimiyetinden önce küçük bir kasaba iken daha sonra tarihin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.Hz Ömer zamanında İslam ordusu Konya' yı hakimiyetine alınca'' Kunniye'' ismini almıştır. Konya isminin menşei buradan gelmektedir.Osmanlı döneminde ise hac yolunun üzerinde olması bir çok seyyahın Konya'ya gelerek izlenimlerini kaleme almalarına vesile olmuştur.

Konya ,manevi havası ,sukûnetli sokakları ,huzur dolu yaşamıyla gönüllere hitap eden bir şehirdir.Bir yanda müzeleri ,tarihi camileri ve mekanlarıyla yüzyıllar öncesi gözümüzün önünde. Calanırken bir yanda da Selçukluların ihtişamı,İslamiyetin asaleti ve hûşûsu sarar ruhları.Bir tarafta ise modern yapıları, eğitim merkezleri,sosyal alanları ile teknolojik olarak çağa ayak uydurur güzel şehir.Hem geçmişi hem geleceği harmanlayarak yaşamak mümkündür burada.Konya ile anılan ve özdeşleşmiş mekanlardan biri Alaaddin Tepesidir.Zafer Semtinde bulunan tepe tarihte değişik medeniyetlerce yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.Tepe üzerinde tarihi eserler de mevcuttur.Kılıçarslan Köşkü kalıntıları,Aleaddin Cami ve kümbetler gibi yapılar günümüze kadar yapılarını korumuşlardır. Tepe günümüzde mesire alanıdır .Şehrin merkezi gibi olan tepe yazın rengarenk lalelerle donanır.Bu güzel görüntüyü Bir Başkadır Konya şiirinde ki şu dizelerle tasvir edelim

Alleaddin Tepesi her mevsim ayrı güzel

Kışın bir kar demeti yazın güzel laleler

Keykubat Köşkü tarihe hükmeder

Bir başkadır Konya seni yaşamak

Konya'da ki başka güzel mekanlardan biri de Meram'dır.Türbelere ev sahipliği yapan Meram doğası ile de adından söz ettirir.Yeşilin her tonu sizi alıp dingin bir âleme götürür. Buradan Sille ye uzanırsak yakaladığımız dinliği daha da bir yoğun yaşamaya devam ederiz.Sille tarihe ev sahipliği yapan önemli yerlerdendir.Yüzyıllar öncesinde kervanların geçiş noktası ve medeniyetler ocağı olan Sille geçmiş tarihi dokunun izlerini taşır .Taş evleri ile ün yapan Sille sessiz sokakları ile de bizi eski zamanlara götürür .Karatay semti ise kalabalıklarla karşılar bizi .Bir yanı kırık dökük bir yanı çoşku doludur.Günümüz de kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılarla çehresi değişmiş ve sosyal yönde gelişmiş bir yapıya kavuşmuştur

Camiler apayrı bir güzelliktir Konya da . Meşhur İnce Minare Camisi kapısında Fetih ve Yasin Sureleri nakşedilmiş olarak karşılar bizi. İplikçi Camii asırların izini taşır.Kapu Camii ,Osmanlı Döneminin en büyük camisidir ve tamamen kesme taşlarla yapılmış çok güzel bir mimariye sahiptir.Konya Selimiye Cami ise İstanbul' da ki Fatih Camiye benzer mimaridedir.Kapısında ki "Mescitteki mümin sudaki balık gibidir” "Camide ki münafık kafeste kuş gibidir "sözleri gönüllere tesir eder. Daha bir çok güzel cami kucak açar Konya sokaklarında insanlara.

Ziyaretçilerin önemli uğrak yerlerinden biri de Tarihi ‘'Bedesten Çarşısı''dır Bu çarşı günümüzde aslına uygun restore edilmiş şirin, samimi bir yerdir.Mekanı dış görüntüsü kadar güzel kılan durumsa '' Ahilik Ocağı''nın gelenek ve özelliklerini yaşatmasıdır.

Konya nın en önemli manevi değerlerinden Mevlâna Hazretleri adeta buranın sembolü haline gelmiştir.Mevlâna Hazretlerinin ruhaniyeti ve feyzi şehrin her karesinde kendini hissettirir.Sevgi ve hoşgörü temsilcimiz Mevlâna Hazretleri dünyaya açılan penceremizdir adeta. Allah aşkı ve arayışların merkezi ”Her Ne Olursan Ol Yine Gel " daveti ile dünyanın dört bir yanından gönül yolcularının buluştuğu mekandır burası.

Konya tüm ilçeleri ile değişik güzellikleri barındıran ve tarihe ışık tutan yapısını korumuş ve korumaya devam etmektedir.Maneviyat ve huzur şehri olan Konya gönüllere seslenmeyi sürdürmektedir.Bayramlarda ki neşe ve çoşkusu ile ,şen düğünleri meşhurdur Asker uğurlama törenleri ayrı bir güzelliğe sahiptir .Cenazelerde bütünleşen kalpler ,kandillerdeki ulviyet seliyle gelenek ve tarihine sahip çıkmaya devam etmektedir .Büyükler evlerin bereketidir.Küçükler geleceğin umudu olarak yetişir bu topraklarda.

Yolu düşenleri bekler bu güzel şehir.Gönül yolcularını,huzuru arayanları ,hoşgörüyü yaşamak isteyenleri bekler sessizce.''Gez Dünyayı Gör Konya'yı ‘'sözünün içeriğini yaşamak isteyenleri ağırlamak ister.Güzel Konya yı bir de siz görün. Bir anınız olsun bu diyarda, buraları merakla arzu eden güzel kalplere; Hz. Mevlâna dan bir selâm , Konevi Hazretlerinden bir dua Şems' den bir veda hüznü götürün …
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ