Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

İSLAMDA MELEKLER VE GÖREVLERİ-2

19 Eylül 2020, C.tesi günü eklendi.

MELEKLERİN GÖREVLERİ

 

Meleklerin sayı görevlerini neler olduğunu Rabbimizin bildirdiği kadarını bilmekte olup bu bilgilere Kur'ân-ı Kerim ve Hadisi Şerifler den ulaşılmaktadır.

Melekler insandan önce yaratılmışlardır.Allah c.c emri ile meleklerin hepsi Hz .Adem e secde etmişlerdir.Yalnızca şeytan bu emre karşı çıkmış ve secde etmemiştir.Şeytanın önceki ismi Azazil'dir. Azazil cennet bekçiliği yapmakta olup meleklerin başı olma vazifesini de yürütmekteydi.Bu görevlerden dolayı kendini üstün görmeye bu görevlerden dolayı kendini üstün görmeye başlamış ve Allah c.c isyan ederek karşı çıkmaya başlamıştır.Bu sebepten Allah c.c. rahmetinden uzaklaşıp mahrum kalmış ve Şeytan ismini almıştır.

Dinimize göre meleklere inanmak'' İmanın Şartları'' arasındadır.Kur'ân-ı Kerim de meleklere imanın farz olduğu bir çok ayetle bildirilmiştir

*Kim Allah'ı meleklerini ,kitaplarını ,peygamberlerini ve ahret gününü inkar ederse ,derin bir sapıklığa düşmüş olur (Nisa 4/136)

*Peygamberler ,Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti,mü'minler de .Her biri Allah'a meleklerine ,kitaplarına ,peygamberlerine iman ettiler (Bakara 2/177) buyrulmuştur.

Meleklere iman etmeyen kişi bu ayetlerin hükmü gereği kafir olur.Ayrıca Allah( c.c) Kur'an-ı Kerim de meleklere düşman olanları kafir olarak nitelendirmiştir.

DÖRT BÜYÜK MELEK : Cebrail- Azrail-Mikail –İsrafil görevleri farklı dört büyük melektir.

*Cebrail (a.s):Kur'ân-ı Kerim de diğer isimleriyle de yer almaktadır.(Rûhul Kudüs-Rûhul Emin ve Ruh ) Cebrail( as )görevi Allah (c.c) ile peygamberler arasında haber taşımak (elçilik ) yapmaktır.Cebrailin peygamberlere ilettiği haberler (Vahyi ‘dir) O Kur'an-ı uyarıcılardan olasın diye senin kalbine Rûhu'l-Emin indirmiştir.(Şûara 26-193-194) De ki Kudüs Rabbinin katından ,inanaları güçlendirme ,teslim olanlara yol gösterme ve bir müjde olmak üzere gerçekle inmiştir (Nahl 102-Şûara 193 ) De ki :Cebrail ‘e kim düşman ise şunu bilsin ki Allah'ın izniyle Kur'an-ı senin kalbine ,önce gelenleri tasdik edici ,bir hidayet ve müminler için bir müjde olarak inmiştir.(Bakara- 97)

*Azrail ( a.s): Ölüm anında canlılardan ruhlarını almakla vazifeli melektir. Emri altında kendisine yardım eden melekler olduğu ayetlerde bildirilmiştir. Ölüm melekleri şeklinde bahsedilmektedir.Doğrusu ,kendilerine haksızlık eden kimselere ‘'melekler canlarını alırken :Neden bu durumdaydınız ?derler Onlar ‘'Biz yeryüzünde mustaz'af kimselerdik derler Melekler ‘'Allah'ın arzı geniş değimliydi ,hicret etseydiniz ya derler .İşte bunların yeri cehennemdir.Orası ne kötü bir yerdir (Nisa 97).De ki ;size vekil kılınan ölüm meleği canınızı alacak ,sonra da Rabb'inize döndürüleceksiniz (Secde 32-11)

*İsrafil( a.s):Kıyametin kopması için ,birinci kez ve yeniden diriliş için ikinci kez Sûr'a üfürmekle vazifeli melektir.Sûr'a üfürülünce Allah'ın diledikleri müstesna olmak üzere göklerde ve yerde ne varsa hepsi ölecektir.Sonra ona bir daha üflenince birden onlar ayağa kalkmış bakıyor olurlar.(Zümer 39-68)

*Mikail (a.s) Dünya ve dünya dışında ki fizik olaylarını (Yağmurun yağdırılması,rüzgarın estirilmesi , ve Ekinlerin oluşması) gibi görevlerle vazifeli olan melektir.Kim Allah'a ,meleklerine,peygamberlerine ,Cibril'e ve Mikâil2e düşman olursa bilsin ki ,Allah kafirlerin düşmanıdır.(Bakara 2/98 Nâziat 79/5)

(Devam Edecek )

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ