Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

Pozitif Düşünce Başarı Getiriyor

28 Eylül 2019, C.tesi günü eklendi.

Düşünce beynimizin en önemli fonksiyonlarından biridir. Hareketlerimizin komuta merkezi de diyebiliriz. Yaşamımızı devam ettirirken hareketlerimizi normal bir akışa bağlı yapıyor gibi algılasak da hareketlerimiz düşüncenin bize gösterdiği yön doğrultusunda hayata geçmektedir.Dışardan gelen etkirli de düşünce yardımıyla belli çözümlemelere döker ve algılarız .

Düşünce gücü tanımını da çoğu kez duymuşuzdur. Düşüncenin de gücü mü olur demeyin .Yapılan bir çok bilimsel çalışma neticesinde düşünce gücü sayesinde insan düşünce yapısını kullanarak kendini ve çevresindeki etmenleri istediği gibi yönlendirme gücünü yansıtmaktadır.Düşünme bir çeşit planlamadır.İnsanlar bir olay hakkında nasıl davranacağını ve bu davranışın kendine ne gibi sonuçlar getireceğini düşünerek hesaplayabilir.Bazen ani kararlar sonucunda olumsuzluk yaşadığımızda hemen düşüncesizlik ettim keşke iyice düşünüp karar verseydim diye kendimizi sorguladığımız olmuştur.Bu örnekten ilerleyecek olursak düşünmek bizi olumlu ve faydalı sonuçlar elde etmeye götürecek bir unsurdur diyebiliriz.Düşünme sayesinde yapacağımız bir eylemi nelere göre yapmamız gerektiğini ve en iyi verim sağlanacak yolla yapılması doğrultusunda kolaylıkla ilerleyebiliriz.

Düşünme sayesinde insan yeni bilgilere ulaşabilir.Bu bilgiler iş yapma metotları ,iletişim yaklaşımları veya üretim yapma yönünde kullanılan tekniksel bilgiler gibi bir çok başlık altında karşımıza çıkabilir.

İnsanlar için düşünmenin faydalarına değindik .Peki düşünmeyi faydalı bir şekle dönüştürmeyi nasıl başarabiliriz şimdi buna değinmeye çalışalım.Burada karşımıza pozitif ve negatif düşünce kavramları çıkar.Önce bu düşünce şekillerinin içeriklerini anlamak lazım ki doğru olanı seçme ve uygulama şansımız yüksek olsun.Pozitif düşünce kötü olan her şeyi görmezden gelerek ret etmek ,problemlerden kaçarak yaşamak veya umursamaz olmak olarak anlaşılmamalıdır.Hayal aleminde yaşayarak hiçbir şey elde etmem mümkün değildir bunu unutmamak gerekir. Öncelikle hayatta negatif ve pozitifliğin bir arada olduğunu kabullenmek gereklidir. Muhakkak hayatımızda çok iyi şeylerin yanında olumsuzluklar ve üzüntülerde yaşamaktayız. Her şeyi ilk anda mükemmel seviyede yapmamız olanaksızdır.Hatalar bize tecrübe kazandırarak nasıl düşünmemiz ve hareket etmemiz yönünde kazanımlar sağlamaktadır.Pozitif düşünmek ,olumsuzluklar yaşasak bile mücadele ederek çözüme ulaştıracak güce sahip olduğumuzu unutmamız gerektiğini hatırlatır.Ne kadar olumlu ve iyi düşünürsek zorlukların üstesinden gelmemiz kolaylaşacak işlerimiz daha çabuk yoluna girecektir.Başarıya ulaşmak için hemen yılmamak ,bir olayı veya işi istediğimiz sonucu alana kadar mücadele etmemiz olumlu düşüncenin verdiği güçle mümkündür.Unutulmamalıdır ki tarih boyunca bilim insanları buluşlarını bir çok denemeden sonra keşfetmişler,başaracaklarını düşünerek olumsuz düşüncelerin kendilerine engel olmasına izin vermemişlerdir.

Pozitif düşünce çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stresle baş etmenin de en önemli kurtarıcısıdır.Stres bir çok hastalığa yol açan bir faktördür.Hastalık beden ile zihin arasında ki iletişimin sağlıklı olmadığı durumlarda kendini göstermektedir.Yani karamsar ve olumsuz düşünceler beden gücümüzü de düşürerek hastalıklara yakalanmamızı kolaylaştırmaktadır.Bu da yaşam kalitemizi olumsuz etkileyerek günlük yaşamda ki aktivitelerimizi kısıtlamaktadır.

Görüldüğü üzere düşünce sayesinde hayatımızın her alanını etkileyen bir faktördür. Yaşantımızın merkezi olan düşüncelerimizi yönetmek bizi başarıya götürecek en önemli adımdır.Olayların sadece olumsuz yanlarını değil olumlu taraflarını da görmeyi unutmayalım.Bir olayın olumsuz sonuçlanması bazen sadece bizim elimizde olan bir şey değildir .Her faktörü düşünerek neler buna yola açıyor değerlendirerek sorunu çözmek önemli bir adım olacaktır.Sorunlardan kaçmak değil çözmek bizi başarıya götürür.Burada da olumlu düşünme yani pozitif düşünmenin sağladığı olanaklardan yararlanmayı ihmal etmemelidir.İyi düşün iyi olsun deyimi tamda bu anlatmak istediğimiz olayı en iyi şekilde özetlemektedir.Pozitif düşünce beden ,ruh ve zihin sağlığımızın koruyucularından biri gibidir. O zaman hayatımızdan pozitif düşünmeyi eksik etmeyelim .Mutlulukla kalın …

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ