Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

RECEP AYINDA NELER YAPMALIYIZ

20 Şubat 2021, C.tesi günü eklendi.

  Recep ayı mübarek üç ayların ilki ,başlangıcıdır.Müslüman alemi için  manevi değeri büyük olan üç aylar çok güzel karşılanarak yaşantımızda güzelliklere adım atmamız için bir vesile olarak görülmektedir.

   Bu ayda yapılacak olan ibadetler büyük sevaplar kazanmamız için güzel bir fırsattır. Müminler olarak bu günleri değerlendirmemizi Peygamber Efendimiz de (s.a.v)tavsiye bulunmuştur.Özellikle Kur'anı Kerime daha fazla vakit ayırmak,tövbe ve istiğfarda bulunmak ,yardımlaşmaya önem göstermek gibi hasletleri hayatımızda çoğalmaya gayret göstermeliyiz. 

Bu ayları değerlendirmek için yapacağımız ibadetler, dualar ,zikirler  normal zamanlardan yapılan ibadetlerden daha fazla sevap kazanmamıza yol açacaktır.

  Recep ayı Allah (c.c ) ayı olarak bilinmektedir. Peygamber Efendimizin  üç aylar hakkında ki Hadisi Şerifi bizi bu konuda aydınlatmaktadır.Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘'Recep Allah ‘ın ayı ,Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır ‘'buyurmuşlardır.(Aclûnî,Keşfu'l Hafâ,I,423 Hadis No :1358 ) Bu sebeple ; Rabbimizi çokça zikretmeli ,tövbe istiğfarı çoğaltmalı ,bizlere verilen nimetlere çokça şükürde bulunmalıyız.

Recep Ayında Yapılacak İbadetler -Zikirler- Dualar 

Bu ay içerisinde yapabileceğimiz ibadetler konusunda Hadisi Şerifleri kendimize rehber edinerek bilgi edinmemiz daha sağlıklı olacaktır 

*Peygamber Efendimizin Recep Ayı duasını ilk gün okumaya çalışmalıdır

    ''Allah'ım ,Recep ve Şabanı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur ‘'

*Recebin bir gün başında (İlk günlerinde) bir gün ortasında ve bir günde sonunda(son günlerinde )oruç tutana ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir(Miftah-ül Cennet ) 

*Recep ayında Allahü Teâla ya çok istiğfar edin ;çünkü Allahü Teâlanın ,Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır.Ayrıca cennette öyle köşkler vardır ki ancak Recep ayında oruç tutanlar girer (Deylemi)

*Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tıtan ,iyi bir yarış atının bir asırda-a alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır (Ebu derda)

*Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez Regaib Gecesi, Şaban ayının 15. Gecesi ,Cuma gecesi ve bayram gecesi (İ. Asakir )

*Recep ayında dokuz gün oruç tutanın günahları sevaba çevrilir (Gunye)

*Bu Ay Çekilecek Tesbihatlar 

10 Gün :      100 Defa      Sübhana'llahi'l   Hayyil –kayyum

10 Gün:       100 Defa      Sübhana'llahi'l    Ehadi's –Samed

10 Gün :      100  Defa     Sübhana'llahi'l    Gafuri'r   Rahim 

*Bu ayda ,Hatmi Enbiya yapmak efdaldir

*Her Gün Sabah Ve Akşam 7 defa Fatiha Şerife okumak suretiile 100 İhlas-ı Şerif  okumaya gayret gösterilmelidir.

   Recep ayı içerisinde  önemli geceleri bulundurmaktadır.Bunlar( Regaib Gecesi ve Miraç Kandili)dir.Recep ayının ilk Cuma Gecesi Regaib Kandili dir .Serveri Kainat Peygamber Efendimiz s.a.v. ana rahmine düştüğü bildirilmiştir.Cuma gecesinin kıymeti ve bu güzel gecenin birleşmesi iki kat kıymetli bir zaman dilimini oluşturmaktadır.Allah c.c bu gece de müminlere ihsanlar ve ikramlar yapar .Regaib ihsan ve ikramlar demektir.Bu geceye hürmet edenleri affeder .Regaib gecesinde yapılan dualar kabul olur.Namaz ,oruç,sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.Recep ayında ki diğer önemli gece de ‘'Miraç Gecesi'dir Miraç Gecesi Recep ayının 27. Gecesi olup Peygamber Efendimizin Miraca çıkarak ümmetine namazı müjdelediği gecedir.Recep ayını güzel yaşamak  ve Rabbimizin rızasına ulaşmak cümlemize nasip olsun inşallah….

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ