Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

SABAH NAMAZININ ÖNEMİ

09 Mayıs 2020, C.tesi günü eklendi.

  Namaz ,İslam'ın şartlarından olması ve dinimizce büyük öneme sahip bir ibadet olduğu için  mümin olarak hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.Günde beş vakit namaz kılmak tüm müminlerin üzerine farz kılınmıştır. Şüphesiz namaz,müminler üzerine vakitleri belli bir farz olmuştur (Nisa 103)ayeti buna işaret etmektedir.Günde beş vakit  namaz kılarak hem  Allah c.c. kulluk vazifemizi yerine getirmek hem de Rabbimizin huzurunda olma imkanını yakalamak kaçırılmayacak bir  güzelliktir.

  Namazın önemi  Kuranı Kerim de ayetlerde de  geçmektedir.Namaz kılın ,zekatı verin.Rükû  edenlerle birlikte sizde rükû edin (Bakara 43) Onlar gaybe inanırlar ,namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler (Bakara 3) Müminler o kimselerdir ki namazı gerektiği gibi kılarlar (Enfal 3)Ayetler de okuduğuz üzere namaz dinimizin temel yapılarındandır. Peygamber Efendimiz (s.a.v ) Namaz dinin direğidir onu terk eden şüphesiz dinini yıkmış olur (Beyhaki   Hz. Ömer den (Bedir y.) buyurmuşlardır.

     Beş vakit namaz içerisinde ,sabah namazı ve ikindi namazı üzerinde daha fazla durulmuştur.Bu namaz vakitlerinin  zaman dilimleri ile alakalıdır.Sabah namazı uyku sebebi ile ,ikindi namazı ise günün iş yoğunluğunun fazla olduğu bir zaman dilimine denk gelmesi bakımından ehemmiyete sahiptir.Uyku ve iş nedeni ile çoğu zaman bu vaktin namazları kaçırılmakta ve  malesef  kazaya bırakılmaktadır. Dünyevi meşgalelerden sıyrılıp nefsi karşımıza alarak bu vakitleri de kaçırmamaya özen göstermeliyiz.Bir Hadisi Şerif de bu zamanların önemi müminlere şöyle bildirilmiştir  ‘'Gece ve gündüz melekleri ,nöbetle yanınıza gelip giderler .Sabah ve ikindi namazlarında  toplanıp nöbet değiştirirler.Sonra geceyi yanınızda geçiren melekler Allah ‘ın huzuruna çıkarlar. Allahu Teâlâ da bildiği halde meleklere kullarımı ne halde bıraktınız ?  diye sorar .(melekler de )Yanlarından namaz kılarken ayrıldık ,yanlarına geldiğimiz de namaz kılarken bulduk cevabını verirler(Muvatta ,Kasru's –salat,Buharî)

    Sabah namazı güne hayırlı bir başlangıç yapmamız için ilk adımdır.Bu vaktin önemi ayet ve hadislerle de bizlere bildirilmiştir.Yüce Allah ‘'Bir de sabah namazını kıl .Çünkü sabah namazı şahitlidir (İsra 17 /78) buyurmuştur.Peygamber Efendimiz ise sabah namazını kılan kimseyi cennetle müjdeler.(Buhari) O akitte rabbinin huzuruna varan kimseye gece ve gündüz meleklerinin şahitlik ettiğini haber verir(Müslüm ,Mesâcid 246) Sabah namazının farzından önce kılınan iki rekatlık sünnetin dünyadan ve dünyada ki her şeyden daha hayırlı olduğunu bildirmiştir (Müslim)

         Bu kadar kıymet ve ehemmiyetli bir namazı vaktinde eda etmek Rabbimizin rızasına ve korumasına ve cennetti kazanmamıza vesile olacaktır .Günün ilk imtihanı gibidir bu vakit dolayısı ile güne iyi başlayıp ilk imtihanı geçmede sabah namazı elimizden tutacaktır.Diğer imtihan ve mücadelelere karşı güçlü olmamızı sağlayacaktır. Hadisi Şerif de ‘'Kim sabah nazmını kılarsa ,Allah ‘ın  garantisi altındadır (Kütüb-i Sitte 17-541) buyrulmuştur.

  Sabah namazına göstereceğimiz bahane ve sıkıntılar belki de onu kılmamız sayesinde üzerimizden kalkacaktır.Çünkü her şeyin kontrolü Rabbimizin elindedir.Onun emri yapılıp rızasını kazanmamız bizleri her sıkıntıdan feraha ulaştıracaktır muhakkak. 

     Nefsimize güzel gelen şeyleri terk etmek ,kul olarak zorlanacağımız ama Rabbimizin rızasına ulaşmamızda ki, en önemli etkendir.Sabah namazı vaktinde uykumuzdan feragat edip âlemin uyandığı vakitte bizlerde uyanık olmalıyız .Yer, gök  her şey Rabbimizi zikretmeye başladığı vakitte bizlerin gafil olması büyük kayıp olacaktır.O yüzden bu kıymetli vakitleri kaçırmamak için çaba sarf etmeli ,günün feyzi ile ömrümüzün bereketlendirme fırsatını yakalamalıyız Allah'a emanet olunuz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ