Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

ÜÇ AYLARI ALLAH C.C RIZASINA UYGUN YAŞAMAK -1

18 Nisan 2020, C.tesi günü eklendi.

İslâm alemi için önemli bir zaman dilimi olan mübarek günler halk arasında (Üç aylar ) olarak bilinen Recep ,Şaban ,Ramazan ayları her yıl müminler için manevi bir iklim gibidir.Recep ayı ile başlayıp Ramazan Bayramı ile sona eren bu günler çok kıymetlidir.Dua ,ibadet ve kendi hayatımızı gözden geçirerek eksiklerimizi tamamlamak için güzel bir fırsattır.

Bu mübarek günlerin kıymetini bizlere Peygamber Efendimiz s.a.v Hadisi Şerifleri ile bildirmiştir.Recep ayı girdiğinde Peygamber Efendimiz s.a.v ‘'Allah ım Recep ve Şaban ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazana ‘'şeklinde dua ettiği rivayet edilmektedir (Taberani ) Diğer bir Hadisi Lerif de ‘'Recep Allah ın ayıdır ,Şaban benim ayımdır,Ramazan ise ümmetimin ayıdır buyurmuştur(Süyût)Bu mübarek ayların kendi içerlerinde özellikleri ve faziletleri bulunmaktadır.Bunlara açıklamaları ile değinelim.

Recep Ayı :Mübarek üç ayların ilkidir.Recep ayı üç aylarda ki önemi dışında( haram aylar-hürmet edilen aylar ) arasında yer almaktadır Ayeti Kerime de ‘'Allah ın yerleri ve gökleri yarattığı günden beri ayların sayısı on ikidir.Bunlardan dördü haram (Hürmet gösterilen )aylardır [ Tevbe 36 ] Hadisi Şerif de ‘'Haram aylar Recep ,Zilkade ,Zilhicce ve Muharrem dir ‘'(İbni Cebir)Haram aylarda Perşembe ,Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır .(Teberani) Hadisi Şerif den anladığımız üzere Recep ayında tutacağımız oruçlar ik yıllık ibadet sevabına kavuşmamıza vesile olacaktır inşallah.

Recep Ayı ile ilgili diğer Hadisi Şeriflere baktığımız da önem ve incelikleri daha iyi anlamamız daha kolay olacaktır

-Recep ayında dokuz gün oruç tutanın günahları sevaba çevrilir (Gunye)

-Recep ayında Allahü Teâla ya çok istiğfar edin ;çünkü Allahü Teâlanın ,Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır.Ayrıca cennette öyle köşkler vardır ki ancak Recep ayında oruç tutanlar girer (Deylemi)

-Recebin bir gün başında (İlk günlerinde) bir gün ortasında ve bir günde sonunda(son günlerinde )oruç tutana ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir(Miftah-ül Cennet )

-Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tıtan ,iyi bir yarış atının bir asırda-a alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır (Ebu derda)

-Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez Regaib Gecesi, Şaban ayının 15. Gecesi ,Cuma gecesi ve bayram gecesi (İ. Asakir )

Recep ayı içerisinde önemli geceleri bulundurmaktadır.Bunlar( Regaib Gecesi ve Miraç Kandili)dir.Recep ayının ilk Cuma Gecesi Regaib Kandili dir .Serveri Kainat Peygamber Efendimiz s.a.v. ana rahmine düştüğü bildirilmiştir.Cuma gecesinin kıymeti ve bu güzel gecenin birleşmesi iki kat kıymetli bir zaman dilimini oluşturmaktadır.Allah c.c bu gece de müminlere ihsanlar ve ikramlar yapar .Regaib ihsan ve ikramlar demektir.Bu geceye hürmet edenleri affeder .Regaib gecesinde yapılan dualar kabul olur.Namaz ,oruç,sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.Recep ayında ki diğer önemli gece de ‘'Miraç Gecesi'dir Miraç Gecesi Recep ayının 27. Gecesi olup Peygamber Efendimizin Miraca çıkarak ümmetine namazı müjdelediği gecedir.

Recep ayı Allah( c.c) ayı olarak bilinmektedir .Rabbimizi çokça zikretmeli ,tövbe istiğfar etmeli ona gönülden yönelmek için çaba sarf etmeliyiz. Allah( c.c) verdiği nimetlere bolca şükretmeli bunları Allah yolunda ilerlemek için kullanmaya gayret göstermeliyiz .Bu şekilde üç aylara adım atmak ilerleyen zaman diliminde daha güzel mertebeler için bize yol gösterecektir .(Devam Edecek)

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ