ÂN BE ÂN

12 Eylül 2019, Perşembe günü eklendi.

Vakti nakit, kıymetli bilenleri konuşacaktık.. Kaldığımız yerden devam öyleyse. ‘Ne yemiş ne içmişler de böyle olmuşlar ‘der ya büyüklerimiz; işte tam öyle insanlar zamanı bilenler.

Hepimizin kitaplığında olma ihtimali en yüksek kitaplardan biridir Riyazüs Salihin. Hadis konusunda en çok faydalanılan kaynaklardan biri. Yazarı İmam-Nevevi 45 yaşında vefat etmiş ama insanlığa bıraktığı eser 800 yıldır elimizden düşmeyen bir kaynak. İmam Gazali 43 yaşında bu dünyadan ayrıldığında arkaya 170'den fazla eser bırakıyor ve bu eserler; fıkıh, kelam, akaid hususunda tüm alimlere yol gösteriyor ve ilimlerin kutbu olarak anılıyor. Keza bir Fatih Sultan Mehmet 49 yıllık ömrüne 7 dil, tıp, fizik, astronomi, şiir gibi pek çok ilim sığdırdığı gibi devlet adamlığında bir deha sergiliyor ve bir çağ kapatan, bir çağ açan Fatih olarak tarihe geçiyor.

Tarık bin Ziyad gemilerini Afrika'dan İspanya'ya çıkartıp askerlerine; "Arkanız düşman gibi deniz, önünüzde ise deniz gibi düşman, bugün ancak sebat etmek sizi kurtarır.” Diyerek gemileri yakan "Cebelitarık boğazına ismi verilen ünlü komutan. İspanya'ya 700 yıllık Endülüs Devletinin temellerini atan bu kararlılık simgesi adam 49 yaşında yumar gözlerini hayata.

Onlar ve onlar gibi niceleri bize ilham kaynağı oldular ve gittiler. Yaşadıkları anın hakkını verdiler. İnsanları devleştiren, hayatlarını uzatan hatta ölümsüz kılan şey faydalı olma, iyilik yapma ve üretme çabalarıdır. ‘Ben ne yapabilirim değil, daha ne yapabilirim ‘sevdasına düşmeleridir. "Bir damla suyun denize faydası var "der Mevlâna..

Şair ve bilim adamı Lauren Iseley ; bir gün sahilde yürüyüş yapıyormuş. Uzakta eğilip kalkan bir adam dikkatini çekmiş. Merak edip, yaklaşınca bir gencin yerden bir şey alıp denize attığını görmüş.

-Ne yapıyorsun böyle? Diye sormuş.

-Okyanusa deniz yıldızı atıyorum.

-Deniz yıldızı mı?

-Evet, güneş yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları hemen suya atmazsam az sonra ölecekler.

-Ama görmüyor musun ki; kilometrelerce sahil var ve her yer deniz yıldızı oldu. Ne fark edecek? Genç adam eğilerek yerden bir deniz yıldızı daha almış, denize fırlatırken " Bakın, onun için fark etti. " demiş. Iseley olan biteni seyretmeyi değil, ânı değerlendirmeyi ; aktif bir fayda sağlamayı tercih etmiş ve o gençle beraber saatlerce okyanusa deniz yıldızı atmış.

Bu hayat bize sadece bir kez verildi madem, gelin hakkını verelim. Evimizin önündeki bir çukuru doldurmak gibi küçücük bir görevde olsa hiçbir iyiliği ertelemeyelim.

Bir tek gün geri gelse ona neler sığdırmazdım ki? Demeden zamanın kıymetini bilelim.

BİLELİM Kİ; RUHUMUZ KANATLANIP UÇSUN EBEDİLİĞE..

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ