Emrah SAVSAR
Emrah SAVSAR
esavsar@yenikonya.com.tr

HAKKARİ’DEN KONYA’YA MEKTUP

18 Ocak 2019, Cuma günü eklendi.

Ben Hakkâri'den Hakan Taş, yaklaşık 35 yıllık gazeteciyim. Sayısız vali ile çalıştım. Tüm ömrüm Hakkâri'de geçti. Radyo, TV, gazete ve dergi, yerel ve ulusal birçok medya kurumuyla çalıştım. Halen yazmaya da devam ediyorum.

Hakkâri ili çok acılar çekti. Silahların gölgesinde, ateş hattında, her gün silah sesleri, kepenk kapama, huzursuzluk, kısacası yaşam damarımız kopmuş durumdaydık. Yöre halkı birçok valinin ismini bile hiç bilmedi, yüzünü hiç görmedi.

Cüneyit Orhan Toprak'ın ilimize vali olarak atanmasıyla kaderimiz değişti. Koltuğuna bağlı kalmadı, devletin ve hükümetin unutulan sıcaklığını derinden his ettirdi. 200 bin nüfuslu şehirde kendisine ulaşamayan, tokalaşıp kucaklamadığı kişi kalmadı.

Kültür ve sanat adına ölü şehir iken onun sayesinde sanat fabrikamız oluştu. İnsanlar huzur ve güven ortamında sabahlara kadar sokakta turlayabildiler.

Vali Toprak 30 ay ilimizde görev yaptı. Gittiği her yerde kendisine abi, baba, eşine ise yenge diye hitap edildi. Resmi flamalı aracıyla en ücra köşeye kadar gitti.

Barut kokan dağlarımızda kardeşlik ve huzur çiçeklerini koklattı. Hakkâri şehir merkezinde bir tek olumsuz olay yaşanmadı. Fakir fukaranın, kimsesizin, engellinin, şehit ailesi ve gazinin sofrasında ekmeğini bölüştü.

Zırhlı kapı ve geniş güvenlik önlemleriyle korunan vali konağının evinin kapılarını halka açtı. Rehabilitasyon ve engelli çocuklara evinde, bahçesinde yemek verdi. Tüm bunlar olması gereken değil mi? Ama hiçbir vali bunu yapmadı…

Tahin haberi çıktığında Hakkâri'de herkes yas tutarak ağladı. Şehir acıya büründü. Analar, bacılar çocuklar, " Gitmeyin Cüneyit Abi " diye gözyaşı döktüler.

Hakkâri'de ilk defa bir vali ağladı ve ağlattı. Takdir edersiniz ki Şırnak ve Hakkâri gibi hassas illerde bir vali için halk sokaklara dökülüp ağlıyorsa bunun anlamı büyüktür.

Vali TOPRAK, oldukça hoşgörülü, güler yüzlü, çalışkan ve başarılıdır. Tembelliği, aksamayı, ihmal ve yalanı kabul etmiyor. Devletin zarar göreceği, vatandaşın mağdur olacağı bir aksamaya kızar.

Kızgınlığı kin taşımaz. Bir daha yaşanmasın diye uyarı ve destek niteliğindedir. Yükselen sesinde haklılığını görmek zor değildir.

Ülkemizde en büyük toprağa sahip Konya, vali TOPRAK ile çalıştığı için çok şanslıdır. 35 yıllık gazetecilik tecrübeme dayanarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki; ülkemde gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin en başarılı İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, en başarılı vali ise Cüneyit Orhan Toprak'adır.

Hükümete önerimdir; Konya görevinden sonra en zor il ve görev yeri olan İstanbul'a vali olarak atanmasıdır. Çünkü vali TOPRAK demek başarı demek, üretmek demek, huzur ve hizmet demektir.

Sevgili Konyalı meslektaşlarım; onu anlamak ve tanımak için doğru gözetlemeniz yeterlidir. Türkiye'ye vatan bekçiliği yapan Hakkâri'nin onu çok özlediğini söyler misiniz?

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ