Firdevs SAK
Firdevs SAK
firdevssak@yenikonya.com.tr

GÖBEK ÇEVRESİNDEKİ YAĞ ARTIŞI ve SEBEPLERİ

08 Nisan 2021, Perşembe günü eklendi.

Karında yani göbek çevresinde artan yağlar o bölgedeki organları çevreler ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerinin görülme olasılığını artırır. Bu bölgede fazla yağ olup olmadığını öğrenmek için göbek deliği seviyesinden mezura ile ölçüm yapılabilir. Bu ölçüm sonucunda maksimum değer kadınlarda 88 cm iken erkeklerde 101 cm olmalıdır. Maksimum değerleri aşmamak ve çeşitli kronik hastalıklara davetiye çıkarmamak adına göbek çevresinde artan yağın neden oluştuğunu bilmek ile buradaki yağ artışı önlenebileceği için bu hafta size bir kaç maddede karın bölgesindeki yağların artış sebeplerinden bahsedeceğim:

Göbek çevresinde yağ artışının ilk sebebi elbette ihtiyaçtan fazla yemek yemektir. Harcanılan enerjiden daha fazla kalori alınırsa kilo alımı görülür. Bir uzman eşliğinde günlük beslenme düzenlenmeli ve özellikle hem yüksek kalorili hem de sağlığa zararlı gıdalar diyetten çıkarılmalıdır. Ayrıca ihtiyaçtan fazla yemek yemeye sebep olan davranışın altında yatan sebepler düşünülerek bu davranışta değişikliğe gidilmelidir.

İkinci sebep olarak hareketsiz kalmak gösterilebilir. Kilo almada beslenmenin rolü ne kadar fazla ise hareketsizliğin rolü de yadsınamaz. Bu noktada yağ kütlesi artışını -özellikle göbek çevresinde yağ artışını- önlemenin bir başka yolu hareket etmektir. Mükemmelliyetçi olmak hiç hareket etmemeye sebep olacağı için kişi kendine yaşam tarzına göre az veya çok demeden bir düzen oturtmalıdır.

Bir diğer sebep ise stres. Fazla stres karbonhidrat oranı yüksek gıdalara eğilimi artırır ve uyku düzenini de bozar. Böylece göbek çevresinde yağ artışı ortaya çıkar.

Bir başka sebep ise trans yağ tüketimidir. Trans yağlar kötü (LDL) kolesterolü yükseltir ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini artırır. Trans yağlarda pişirilen yiyecekler yağ ve kalori bakımından yüksektir ve kilo alımına neden olabilir. Bu noktada marketlerde satılan ürünlerin etiketlerine bakarak alışveriş yapılmalıdır.

Bir diğer sebep ise bağırsak bakterileri olabilir. Bağırsaklar trilyonlarca bakteri barındırır. Bu bakterilerden bazıları vücutla uyum içinde yaşarken bazıları vücut ile uyum içinde yaşayamaz. Bu uyumsuzluk sonucunda kilo artışının olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Bu noktada fermente gıdalardan yararlanılabilir. Elbette mucize ürün yoktur fakat kilo vermeye -özellikle göbek çevresindeki yağ artışının azalmasına- yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Son olarak göbek çevresinde yağ artışına sebep olabilecek faktörlerden biri de genlerdir. Genler, vücudun nasıl kalori yaktığını, hangi bölgesinde yağ artışının olduğunu ve kilo kontrolünü belirleyebilir.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ