İsmail Detseli
İsmail Detseli
ismaildetseli@yenikonya.com.tr

Ya Yeni Bir Pazar Ya da Yeni Bir Stad!

23 Ekim 2018, Salı günü eklendi.

Sadece 12 yıl sonra dediğim gerçek oldu. Bu ne demek? Tarih 18 Aralık 2005... Muhacir Pazarı civarı... Konya Atatürk stadında önemli bir maç var... Bölgede o izdihamı gördüğümde yaşanan zorlukların çok fazla sürmeyeceğini söylemiştim. Buna bir çare bulunması gerektiğini o günlerde yazılarımın yayınlandığı bir gazetede köşe yazısı olarak yazmıştım. Gerek yorumlar ile gerekse çarşıda, sokakta görüştüğüm dostlarımdan aldığım tepkiler gerek telefonla arayarak sen kafayı mı yedin Sayın Detseli ne istediğinin farkında mısın?” şeklinde eleştirilere konu olmuştu yazım. Demek ki ben hem ileri görüşlü hem de bu işin gereğini bilen bir yazarmışım.

Yıkılmakta olan Atatürk Stadyumunu hüzünlü gözlerle seyrederken Konyalı sporseverlerin binlerce acı tatlı hatıralarını düşündüm, doğrusunu isterseniz de üzüldüm, içim burkuldu.

Önceleri 3 nolu saha ve tirübünler yıkılarak pazar olarak hizmet verilirken şimdi tamamı hatıra fotoğraflarda kaldı. İşte o gün yazdığım yazımı sizlere sunuyorum...

"Konya Atatürk Stadyumu ile Muhacir Pazarının yakın kardeşliği/Ayyuka çıkıyor Pazar günleri burada yaşanan trafik keşmekeşliği...

...Atatürk stadyumu ile şehrin en büyük pazarı olan Muhacir Pazarı birbirine 2-3 yüz metre kadar yakın. Burada yaşanan çileyi izdihamı trafik sorununu bilmeyen yoktur. İdareciler de semt sakinleri de bütün Konyalılar da bilir.

Bu adı geçen pazardan almış olduğum birkaç kilo sebze meyve ile stadyumun yanındaki otobüs durağına gidiyordum. Şu son Meram Belediyesi'nin çok büyük emekler sarf ederek genişletmiş olduğu DSİ ile okullarımızın arasındaki yolu kullanıyorum yayan. O koca cadde nasıl olmuş biliyor musunuz? Araçlar yola paralel şekilde park edilmiş (çift yönlü yolun sağında ve solunda). Onların arkasına birer daha araç lalettayin bırakılmış. Bir yerde de aracına evinde yetiştirmiş olduğu 3-4 kasa marulu getirmiş vatandaş yolun ortası denebilecek yere o da açmış tezgahı... Yol yolluktan çıkmış olmuş otopark... Bir de üstüne üstlük stadyumun çevresi maç dolayısıyla trafiğe kapatılmış mı görevli trafik arabası anons ediyor. (Araç plakası) "415 yolu boşalt ceza yazacağız” Nerdee. Adam bırakmış aracı hanım da içinde hemen dönerim demiş pazara girmiş dönmemiş, yazık hanım çaresiz trafik polisine yalvarıyor. "Hemen gelecek bizimki kardaşım idare ediver 5 dakka, ne olacak ben arabayı süremem ki annah” diyor. Polis çaresiz vatandaş çaresiz yola devam etmek isteyen sürücüler çaresiz, çare nerede? İşte ona cevap yok meydanda.

Hani merhum Nasreddin hocaya bir kişi gelmiş birini şikâyet etmiş öbürü de, onu şikâyet etmiş hoca ikisini de dinlemiş her ikisine de "haklısın” demiş. Bu duruma şaşıran hocanın hanımı "Aaaa nasıl olur hoca, o haklı o haklı kim haksız” deyince hoca "sen de haklısın hanım” demiş. Bu da onun gibi. Bu sağlı sollu park eden araçların çoğunun sahibi maçta. 30-40 milyar para verip aldığı gözünden dahi esirgediği o güzelim aracı sokak ortasına bırakıp kendi zevki için maça gitmiş. O kendi sorunu tabi bizi ilgilendirmez ama bizi ilgilendiren tarafı var. Umuma ait yerlerin birkaç kişinin tekelinde olmadığı... Bu yolların böyle gelişi güzel kapatılmasından dolayıdır ki trafik çekilmez hale geliyor, devletin o iyi niyetli memurunun da sabrı taşıyor ve çileden çıkıyor. Vatandaş trafik polisini sevmiyor, ceza kesiyor diye. Beyler bu sorun ceza kesmekle falan çözülmüyor. Eğitimli olmak bilinçli olmak birbirimize ve kanunlara saygılı olmak, insan hakkına hukukuna riayet etmek gerekir.

Benim şöyle bir önerim var yetkililere... Bilmem bu kardeşiniz böyle bir öneride bulundu diye birileri, tarafından kınanır mı?!

Belki çok ağır bir öneri ama çok gerekli sanırım bir kere ya yeni bir stad yapılmalı ki Konyamız buna layık ya da yeni bir muhacir pazarı yapılmalı. Stadyum şehir dışında geniş bir yere kaldırılsa oraya bu maç sever kardeşlerimiz bir şekilde giderler. Otobüs veya başka ulaşım araçları ile götürmek getirmekle de olur. Bu iş biraz da sevgi ve zevk meselesidir. Hem de orada bu futbol meraklısı kardeşlerimizin araçları ve kendileri de rahat ederler hem maç seyredip hem de akılları araçlarında olmaz.

Diyeceksiniz ki "sen sporu sevmez misin?” Hem de çok severim futbolu da çok severim her türlü sporu da severim ama gerçekleri de görmemiz lazım. Pazarın kalkma ihtimali biraz zor. Ama o da düşünülebilir. Bu da bir fikir yalnız, fakir fukara vatandaş bu pazardan alış verişini yapıp bol ulaşımla evlerine gidecek çünkü burası merkezi bir yerdir. Bir öneri de bu muhacir pazarının altına büyük bir otopark yapıp en azından pazara gelen esnaf kardeşlerimizin araçlarını bari o parka yerleştirmek doğudan kuzeyden güneyden üç tanede kapı koyup burasını değerlendirmek... Yoksa Konya'nın geleceği trafik yoğunluğu yönünden biraz karanlık beyler. Bu şehir ileriye dönük yatırımlar ister. Bunu da yapmanın tam zamanıdır.

Haydi, Tahir Başkanım maşallah şehrin her yeri şantiye gibi.

Çok çalışalım olmasın iş bitene kadar rehavet.

Kış içindeyiz fırsat varken çalışmalar devam et.

İyi niyetle çalışana Allah yardımcıdır elbet.

Haydi, şehir plancıları kabuğumuzu kıralım.

Büyük işler büyük projeler yapın geleceğe ümitle bakalım.

Benim yaşım 60 neme lazım diyemem.

Çünkü bizler çocuklarımıza bu şehri devredeceğiz.

Bize de devretmiş gitmiş atalarımız dedelerimiz.

Bu sorunu Sayın Başbakanımız bile görmüş ve oto parklar yapılmalı demiş.

Yapalım, hazır Başbakanımız arkamızda iken sırtımız yere gelmez evvel Allah. (18 Aralık 2005)

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ