Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Derinleşen İstikrarsızlık

18 Ocak 2021, Pazertesi günü eklendi.

Maçtan önce Göztepe'ninbu sezon beklentilerinin gerisinde kalmalarından dolayı rahat olmayacağı ve bu maça büyük önem vereceği düşüncesindeydim. Soner ve Halil ile etkili olmaya çalışan Göztepe takımına karşı verilecek mücadelede bu iki oyuncuya karşı özellikle önlem alınması gerektiği düşüncelerim vardı.

Rakibinin kazanma zorunluluğu daha avantajlı stratejiler oluşturma fırsatı veriyordu. Kurgulamayı rakip takımın içinde bulunduğu durum gereği kazanma odaklı oynaması düşünülen rakibe göre kurma avantajının maç başladığında düşüncelerde pek de yer etmediğini gördüm.

Konyaspor'un defansı ve ofansı dengeli, rakibine geniş alan bırakmayan bir oyun anlayışıyla sahada yer almasını beklerken, kazanmak için saldıran iki takım vardı. Konyaspor'un elindeki avantajları kullanmadan, rakibinin güçlü yönlerine uygun oyun tarzı ile sahada yer alması her iki takımın kazanma şansını eşitliyordu.

İlk golü atan takım büyük avantaj yakalayacaktı. Hele ilk golü atan Konyaspor olursa yakalayacağı avantaj daha büyük olurdu.

İlk on dakika dengesiz bir oyun oluşurken birbirine vurulan yumurtalardan hangisinin kırılacağı belli olmayan tarzda bir mücadele sergileniyordu.

İlk on dakikadan sonra Göztepe etkinlikleri daha amacına ulaşıyor, mücadele daha etkili olmaya başlıyordu. Orta saha mücadelesinde ne yaptığı anlaşılamayan bir mücadelesi sergiliyordu Konyaspor. Defansla ofans arasındaki bağlantıyı kuramayan orta saha mücadelesi ne defansa ne ofansa katkı vere bilen bir görüntüdeydi.

Anlamsız şekilde yapılan faul etkili olabilecek yerden duran top kullanmayı Göztepe'ye kazandırırken Göztepe ikram edilen böylesi fırsatı iyi değerlendirdi.

Gol atma amacı ile arkayı anlamsız şekilde iyice boşaltan Konyaspor artık kurgu olarak da tam Göztepe'ni arzu edeceği bir anlayışla oynuyor ve geniş alanda yakalanan fırsatlar ile Göztepe'nin başka bir gol daha atma olasılıkları iyice artırılıyordu. İkinci golden önce sahada uyuyakalan Konyasporlu futbolcular Göztepe'ye kolay bir gol atma fırsatı daha verdi.

Konyaspor kötü oynadı, mücadele etmedi diyeceğim bir maç değildi. Kötü olan yön kazanma odaklı düşünülmeyip sonuç alınacak şekilde oynanmamasıydı.

Bu mağlubiyetin ana nedeni yanlış kurgulanan oyun anlayışı ve bu anlayışın oyun içinde işlemediğinin kenar yönetim tarafından görülememesiydi. Skor olarak geriye düşen takım gol bulmak ve bunun için riskler almak zorunda bu düşünceye itirazım olamaz. Oyun kurgusunda önemli yeri olacağını düşündüğüm rakibe ileride baskı yapmama ve rakibin etkili çıkarmama, oyununu bozma düşüncesi işlemedi ve ilk gol oluşmadan önce bu belirginleşmişti. Orta sahanın etkisizliğinin oluşmasındaki sebep de buydu.

Rakip ceza sahasına etkili girmekte zorlanan Konyaspor uzaktan şutlarla ve korner kullanırken yakaladığı pozisyonlarla çok sayıda gollük şut girişimi var. Bu girişimler direkler ve kalecinin etkili performansı ile önlendi.

Skor olarak geriye düşen takım gol bulmak ve bunun için riskler almak zorunda bu düşünceye itirazım olamaz. Oyun kurgusunda önemli yeri olacağını düşündüğüm rakibe ileride baskı yapmama ve rakibin etkili çıkarmama düşüncesi işlemedi ve ilk gol oluşmadan önce bu belirginleşmişti. Orta sahanın etkisizliğinin oluşmasındaki sebep de buydu.

Sonuç olarak rakibinin kazanmasına kendi yaptıkları ve yapamadıkları ile yardım eden Konyaspor'u bir kez daha izledik.

Orta saha da olsa faul ve sarı kart verilecek rakibe dirsek vurma hareketleri Göztepeli futbolcular tarafından kendi ceza sahalarında gerçekleştirilirken ne hakem ne VAR görmek istemedi. Oyun başlarında Göztepeli oyuncunun topa koluyla temas ederek topa yön değiştirtmesinin görülmediği gibi.

Dakikalarca incelenerek ve maçı anlamsızca soğutularak yapılan VAR incelemeleri anlamsız pozisyonlarda da yapılınca futbolcuları oyundan soğutan, maçın ruhunu örseleyen uygulamalar oluştu. Hem verilen yanlış kararlar, hem gereksiz uygulamalar hem yapılan uzun süreli incelemeler bir maçta gördüğüm en kötü VAR uygulamasıydı. Bu uygulamalardan ya VAR uygulamasını sabote ediyorlar ya da Konyaspor'a kasıtları var sonucunu çıkarmak mümkün olabilir.

Ey İstikrar! Bizim kapıyı da çal çağrımız bu maçta da gerçekleşmedi. İstikrarsızlık derinleşiyor. Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ