Selman KAYA
Selman KAYA
selmankaya@yenikonya.com.tr

İTİDAL !

25 Ocak 2021, Pazartesi günü eklendi.

Neden hiçbir şeyde tabiri caizse elimizin ayarı yok ?!

Severken, kızarken, sahiplenirken, üzülürken, sevinirken vs. ya tamamen dibi görüyoruz ya da zirvelere oynuyoruz.

Vatanımızı severiz; bizden gayrısı hain olur. Dinimize sahip çıkarız; bizden gayrısı kafir olur. İşimize aidiyet duyarız; bizden gayrısı tembel olur. Helalimizi severiz; sever miyiz, üzer miyiz belli değil.

Kızdığımız durumlarda da bundan farklı değiliz. Kızmakla nefret etmeyi birbirine karıştırırız. Hatta kin seviyesine getiririz meseleyi.

Severken gönlümüzle sevmeyi, karar alırken aklımızla hareket etmeyi başarabilirsek bu sorunların üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum. Kimi durumların duygularla, kimilerinin de akılla çözüleceğini anladığımız an ifrat ve tefritten kurtulabileceğiz.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen birçok mevzu maalesef içine düştüğümüz bu halin sonucu.

Kadına şiddet mesela…

Kadına şiddetin tarafları genellikle ya eşler, ya boşanmış çiftler, ya da sevgili olduğunu zannedenler arasında cereyan ediyor. Tabi ki alkol ve uyuşturucu gibi etkenler de mevcut ama şiddeti uygulayanların ekseri mazereti ya sözde çok sevmesi ya da bir şeylere tahammülsüzlüğü.

Dini hayatımız mesela…

En itidalli olmamız gereken hususta bile ifrat ve tefrit içerisindeyiz. İtikatta çok sağlam olduğumuzu iddia edip bizden başkasına münafık ve kafir gözüyle bakmamız bize günah olarak yetecektir. Koca koca İslam bilginlerinin birbirlerine ardı ardına yaptığı reddiyeler de sade Müslümanları etkiliyor ve vebal altına giriyorlar maalesef.

Siyasi görüş mesela…

Partizan olmak ayrı, bir partiye gönül vermek çok ayrı. Körü körüne bir fikri savunmak ayrı, dava eri olmak çok ayrı. Saplantılı bağımlılığımız sayesinde etrafımızda kırıp dökmediğimiz kimse kalmıyor. Aslında böyle yaparak görüşlerini savunduğumuz siyasi oluşuma da zarar verdiğimizi akledemiyoruz.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Mesela futbol ! Takım mı tutuyoruz, ailemizi mi muhafaza ediyoruz anlam vermek güç.

Dünya hayatında en önemli ölçümüz itidalli yani orta yol üzere olmaktır. Peygamber tavsiyesi olan bu ölçüyü her şeyimize tatbik edebilmemiz gerekli.

Vesselam…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ