Selman KAYA
Selman KAYA
selmankaya@yenikonya.com.tr

KOLAYA KAÇTIKÇA BATIYORUZ !

14 Nisan 2021, Çarşamba günü eklendi.

Zorlaştırmanın olmadığına inandığımız tek alan dindir. Geri kalan her şeyde zora talip olmak ileriye dönük bize fayda sağlayacaktır. Öğrenim hayatımızda iyi bir yere gelmek istiyorsak planlı ve kafa patlatırcasına çalışmamız gerek. Para kazanmak istiyorsak disiplinli, liyakatli ve özenli çalışmamız gerek işimizde. Ders çalışmaktan gözleri ağrımayan öğrenci başarı beklemesin, elinde nasır olmayan çiftçi bereket beklemesin, işinin zorluğu altında ezilmeyen esnaf satışlarında kâr beklemesin...

Bunlar sadist bir düşüncenin ürünü değil, yanlış anlaşılmasın. Kolaycılığa nazire yapmaktır maksadım. Belki bu söylediklerim zor bile değil; olması gereken şartlar. Ama son konjektürde her şeyin o kadar kolayına kaçtık ki, bu yazdıklarım zor gelir oldu!

Genç kuşaktan büyük bir kesim masa başı iş bekledi, işsiz kaldı.

Kimi çiftçiler devletin verdiği desteğe güvendi, üretimi aksattı ve neticede bereketsiz kaldılar.

Ajans ve medya sektöründe kimi firmalar göz boyayarak iş yapmaya çalıştı, sadece günü kurtardı.

Alın terinin miktarı önemli değil. Az da olsa, çok da olsa hakkını vermek gerek. Ama illaki ter dökmek gerek. Güzel sonuç almak için sebebini işlemek gerek.

İçinden geçtiğimiz şu zor salgın günlerinde de mücadele eden, alternatif gelir kapısı aralayan firmalar, kurumlar kazandı. Ama durumu çok vahim olmasa bile sadece ağlayan, krizi fırsata çeviremeyen insanlar hüsrana uğradı.

Elbette tüm imkânlarını seferber ettiği halde elinde avucunda ne varsa kaybedenlere söyleyecek sözümüz yok. Allah (c.c.) onların yardımcısı olsun.

Hâsıl-ı kelam, Rabbimiz bize helalinden, kazandığı paranın hakkını veren kullarından eylesin..

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ