Selahattin AKÇAKAYA
Selahattin AKÇAKAYA
bilgi@yenikonya.com.tr

Konyaspor hak etti ve kazandı…

02 Ekim 2019, Çarşamba günü eklendi.

AİDİYET…

İç sahada uzun süren galibiyet hasretinin sona ermesi ile moralli başlıyoruz yeni haftaya….

Çünkü Konya şehrinin tüm sokaklarında bu gün iki konudan birisi Konyaspor.  

Eskiler hep anlatır. Pazartesi sabahları yerel gazetelerin önünde kuyruklar olurdu. Konyaspor maçından bir iki kare fotoğraf görmek ve maç yazılarını okumak için… 

Şimdilerde teknoloji çok ilerledi. Maç oynanırken oturduğunuz yerden maçı izlediğiniz gibi perde arkası olaylarına da vakıf olabiliyorsunuz. Galibiyet sevincini, soyunma odasında ki mutluluğunu ve her şeyi…

Tabiî ki gizli saklı bir şey kalmıyor. Son dakikada topu eliyle dışarı atan Bilal'in  bu hareketini gizlemeye çalışması gibi.  Skubic sarı kart görme pahasına sisteme adeta isyan etti. Kartı gördü, takım arkadaşlarını, tribünleri ve ön önemlisi Konyaspor yedek kulübesini ateşledi. Pozisyon ekrandan tekrar verildiği anda Konyaspor yedek kulübesinde kim var kim yok hep birlikte öyle bir hücum ettiler ki sahaya artık Alper Ulusoy'un pozisyonu izleyip el temasını tespit etmekten başka şansı kalmadı.

STRES VE SONUÇ…

Konyaspor maça başlarken ev sahibi olmanın avantajı ve taraftarının gücü ile rakibine baskı yaparak ve topunda sahibi olarak oyunu rakip alanda oynamak istediğini gösterdi. İlk 45 dakikada birkaç kez kendi yarı alanında topu gören Konyaspor şanssız birde gol yedi. Daha doğrusu kendi kalesine attı. Levan Shengelia ilk onbirde çıktığı ilk maçta kendi kalesine gol attı.  Ama maçın genelinde beğendiğimiz bir isim oldu. 

Maçın çok büyük bir bölümünde üstün oynayan ve galibiyeti son saniyeye kadar arayan Konyaspor hak ettiği sonucu penaltı golü ile alırken üzerindeki kazanamama stresini attı. Ankaragücü maçında olduğu gibi rakibine kendi oyununu kabul ettiren, rakip teknik adamı çaresiz bırakan Konyaspor, şu an süper ligin en istikrarlı ekibi. Göztepe maçına bakarak bu söylediğimi göz ardı etmeyin. Tek sorun Bajic'in hala form tutamaması. 

Özetle Konyaspor, oyunu rakip sahaya yıktı, içeri girmekte zorlandığı anlarda uzaktan şutları tercih etti, maçın neredeyse tamamında topla oynama üstünlüğünü bulurken kısa paslarda rakibini yordu. Maçın genelinde %63 topla oynama oranını yakalarken 24 şut atarak golü aradı.  Tüm bunlara rağmen maç 1-1 berabere tamamlansaydı çok üzülecektik doğrusu.

BAJİC'E DİNLENMEK İYİ GELEBİLİR.

Birkaç haftadır bununla ilgili yazdım.  Eski formunu tutamadığı için ıslıklanmaya kadar gitti. Daha çok çalışıp kendisine bu camiada verilen değerin karşılığı bir an önce ortaya koymalı.  İlk yarının ortalarına gelmek üzereyiz. Belki bir iki maç dinlenmek, yaklaşan kupa maçlarında forma giymek ona iyi gelebilir. Tecrübesiyle Aykut Kocaman'ın bu sorunu çözeceğine inanıyorum. 

VAR 

Kısa adı VAR. Ama maçlarda YOK'tu. Bu sezon biraz daha oyuna katılmaya başladı sanki. Yana yeni Federasyon ve yeni kurullar bu VAR sisteminin oyuna daha gazla katılmasına etki etti. Dileriz tüm maçlarda adalet ‘VAR' olur ve hak eden hak ettiği sonucu alır. 

İSİM İSİM OYUNCULAR.. 

Kaleci Serkan'a fazla iş düşmedi. Geçen sezonun eleştirilen isimlerinin başında gelen Ali Turan tecrübesiyle her hafta daha iyi oynuyor. Alkışı hak etti. Futbolda zaman zaman inişler çıkışlar oluyor. Dileriz Ali Turan bu çıkışını sezon sonuna kadar sürdürür. 

Skubic hala eski formunu tutamadı belki ama yükselen bir grafiği var. Anicic oyun kurma becerisi ile Alper hırsı ve azmi ile savunmada takıma katkı veriyor.  

Jevtovic ve Johnson belki maçta ön plana çıkmıyorlar ancak takımın en önemli iki ismi. Taraftar her zaman kale önünde topla oynayan oyunculardan bahseder. Çünkü onlar vizyondadır. Ancak bu takımın lokomotifi ortada. Jevtovic ve Johnson…

Milosevic bu sezon bir başka. Daha fazla sorumluluk alıyor. Takımın hücum gücünün önemli bir bölümün oluşturuyor. Miya ve Shengelia oynadıkça, takım oyununu ve sistemi kavradıkça daha iyi olacak. 

Ömer Ali bizim kendi çocuğumuz. Milyon dolarları alıp giden ve sahada gezen oyuncuları gördük. Ömer Ali her zaman burada. Kendi yetiştirdiğimiz değerleri bağrımıza basmazsak kaybederiz. O takıma ne kadar katkı sağladığını ve neler yapması gerektiğini çok iyi biliyor. 

 KOCAMAN VE ŞİFO..

Hafta sonunda Konyaspor As Başkanı Mehmet Günbaş'ın oğlu Ahmet'in sünnet düğünü vardı.  Aynı zamanda Mobilyacılar Odası başkanı da olan Günbaş'ı sevenleri yalnız bırakmadı. Uğur İbrahim Altay başta olmak üzere Şehrin Belediye başkanları, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, İl Müdürleri, çeşitli STK başkan ve temsilcileri, sporcular, Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk ve yönetim kurulu üyeleri... 

Aykut Kocaman ve Mehmet Özdilek de aynı masada pilav yediler. İki eski rakip, İki eski dost hasret giderdiler. Özdilek ertesi gün Konyaspor maçını da izleyip öyle ayrıldı Konya'dan.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ