Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

1994 YILINDAN BERİ AKAN KÜLTÜR NEHRİ: KONYA TYB

17 Ocak 2022, Pazartesi günü eklendi.

Konya şehrimiz; Kültürde, Edebiyatta, Sanatta, İlimde, Milli ve Manevi değerlere saygıda ve onları gözü gibi korumada…her zaman öncülük etmiş, hiçbir zaman bu hassasiyetini kaybetmemiştir. Vakur duruşu, veren el oluşu, garip gurabaya varışı, hizmette yarışıyla adından her an söz ettirmiş ve bu güzelliğiyle tarihe geçmiştir.

  1. sultanı Hz. Mevlana'nın Konya'da yaptığı; "gönül hizmeti” yüzünden dünyada adından sıkça söz edilen; "Belde-i Muhayyere”dir.

Bu özelliğini koruma konusunda bir eksiklik vardı. Kültür, Sanat, Edebiyat, Tarih ve ilmi konuları derinlemesine ele alacak, gelecek nesillere; "şehre sözümüz var” diyerek, sesini en gür biçimde çıkararak, ölümsüz eserler bırakacak kurumsal bir yapıya ihtiyaç vardı. Kendini sorumlu hisseden, elini değil gövdesini taşın altına sokmaktan çekinmeyen, diğergâm, vefakâr, fedakâr, cefakâr, aklını ve alnını terleten kıymetli dostların bir araya gelerek: "NEDEN KONYA'DA TYB ŞUBESİ OLMASIN?” düşüncesiyle harekete geçilmiş, bu güzel duygularla 1994 yılında TYB Konya Şubesi açılmıştır.

O günden beri durmadan, aksaklığa meydan vermeden, Genel merkezden daha çok çalışarak varlığını ortaya koymuş ve bütün hızıyla kültüre damga vurmaya devam etmektedir.

Bu gayretle 14. Genel kurulunu 15 Ocak 2022 tarihinde yapmış, gayretli, birikimli, birbirinden değerli gönül dostları TYB yönetim ve denetim kurullarında görev almışlardır. Seçilen tüm dostlara hayırlı olsun der, Rabbimden kolaylıklar niyaz ederim.

Konya Milletvekili Ahmet Sorgun'un şu sözleri dikkate değer;

"Mazeret üretmek için bahane çok. Vakit olmaz, ekonomi sıkıntı olur, başka şeyler olur. Hiçbir mazeret ne kadar haklı olursa olsun başarının yerini tutmaz. Tedbirlerimizi alıp yola devam ettik, etmeye devam edeceğiz. 'Tedbir var panik yok, Allah var keder yok' diyorum..."

TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu'nun;

"Yazarlar Birliği Anadolu irfanını temsil ediyor” ifadesi üzerinde durulması gereken bir husustur.

Yukarıda sözünü ettiğim gibi; aklını ve alnını terleten TYB ekibi 2 yıl boyunca 100'ün üzerinde faaliyet yaptı. Tüm bu programları koronavirüs salgını şartlarında gerçekleştirilmeye çalıştı.

Aklını terleten ekibin başında, tekrar geminin dümenine geçen Ahmet Köseoğlu, şu derin manalı sözlerle hepimizi mesrur ve bahtiyar etti;

"Siz bize 'biz sizinle beraber yürüyoruz' derseniz, biz de sizinle beraber yürürüz. Bu şehir her güzel faaliyeti her güzel sözü ve organizasyonu hak ediyor. Bizler de bu şehre güzellikleri yansıtmak ve bu şehrin tarihine kayıt düşmek için elimizden geleni yapacağız. Bunu da sizlerle yapacağız. Sizler bizim baş tacımız bizler de sizin baş hizmetçiniziz."

 

Dostlar Meclisi Bizim TYB!


Kültür Edebiyat, ilim okulu,

Sevgi dolu dostluk, kardeş kokulu,

İlim deryasında, şefkat ekili,

Dostların meclisi, bizim TYB! 

 

Kini düşmanlığı, törpüler atar,

Ârif gönüllere irfanlar katar,

Meşk muhabbetinde dilârâ yatar,

Dostların meclisi, bizim TYB!


Can pervanelere, adanan candır,

Rahmana yönelten, bir heyecandır,

İlim damarında, dolaşan kandır,

Dostların meclisi, bizim TYB!


Kalemin kılıçtan, keskindir senin,

Aklını terletir, her bir neferin,

Haktan ödüllüdür, ilim seferin,

Dostların meclisi, bizim TYB!


İlim bahçesinde, bir bahçıvandır,

İrfan pınarında, o bir civandır,

Nefse yüz vermeyen, bir pehlivandır.

Dostların meclisi, bizim TYB! (17 OCAK 2022)

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ