Habib Görün
Habib Görün
habibgorun@gmail.com

Kadir Gecesi

31 Mayıs 2019, Cuma günü eklendi.

Beşeri içinde bulunduğu cahiliyye karanlıklarından aydınlığa çıkaran,nuruyla kainatı aydınlatan ve Cenab-ı Hakk'ın Kur'an-ı Kerim de ‘'Biz onu mübarek bir gecede indirdik.'' (1) buyurduğu, Kur-an'ı Kerimin yeryüzüne inmeye başladığı gece Kadir gecesidir.

Hz.Peygamber (s.a.v.) peygamber olarak gönderilmeden önce,özellikle Ramazan ayında Nur dağındaki Hira mağarasında ibadete çekilirdi.Burada ibadette iken bir gece kendisine Hz.Cebrail (a.s) ilk vahyi getirdi. ‘'Seni yaratan rabbinin adı ile oku.'' (2) Emrine mazhar olduğu ve peygamberlik görevi ile görevlendirildiği gece kadir gecesidir.

Kuran-ı Kerimde, hakkında müstakil bir surenin bulunduğu gece Kadir gecesidir. Cenab-ı Hak bu sure-i celilede bu gecenin önemini bize söyle beyan etmiştir:

  1. ‘'Biz o(Kuran-ı Kerim)'nu kadir gecesinde indirdik.''

  2. ‘'Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin.''

  3. ‘'Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.''

  4. ‘'Melekler ve ruh (Cebrail) o gece de rabbinin izni ile her iş için inerde iner.''

  5. ‘'O (kadir gecesi) tanyeri ağarıncaya kadar esenliktir.'' buyurmaktadır. (3)

Cenab-ı Hakkın sonsuz rahmetinin,afv ve mağfiretinin üzerimize sağnak sağnak yağdığı bire bin, bire binler sevap ve hasenatın,ikramın yapıldığı gece kadir gecesidir.

Bu gece hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur:

‘'Her kim kadir gecesinde bu gecenin haiz bulunduğu, şeref ve itibara inanarak ve Allah'ın inayet buyuracağı sevap ve mükafatı umarak bu mübarek geceyi ibadetle geçirirse geçmiş büyük günahları mağfiret olunur. (4)

Kadir gecesinin Ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu rivayetlerede beyan edilse de İmam-ı Buharinin müteaddit rivayetlerine göre Kadir gecesinin ramazan ayının son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir.Çünkü Rasül-ü Ekrem (s.a.v) ramazanın son on gününde aile hayatından çekilerek kendisini tamamen ibadete verirdi.Cenab-ı Hakka daha fazla niyazda bulunurdu.

Bizler de Efendimizin bu sünnetine uyarak Ramazan ayının son günlerini, bu akşam idrak edeceğimiz kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'an okuyarak, günahlarımızdan tevbe-i istiğfarda bulunarak ve Cenab-ı Hakka, dualarda bulunarak ihya edelim.

Dua hususunda;

Hz.Aişe (r.a.h) derki;

‘'Ya Rasülallah kadir gecesine ulaşırsam nasıl dua edeyim.?''

Allah Rasülü (s.a.v);

‘'Allahumme inneke afuvvun kerîmun tuhibbul afve fa'fu annî'' diyerek, ‘'Allahım şüphesiz sen affedicisin,kerimsin ve affetmeyi seversin.Benim günahlarımı da bağışla.'' diye dua et buyurmuşlardır.(5)

Bu mübarek gecenin şehrimiz,ülkemiz ve alem-i İslam için hayırlara vesile olmasını ve yaptığımız bütün ibadetlerin kabul olmasını ve bu gecede affetiği kullarına bizleri de dahil etmesini Cenab-ı Hak'dan (c.c) niyaz ederim. Amin.

KAYNAKLAR: 1- Duhan Suresi a.3, 2-Alak Suresi a.1, 3- Kadir Suresi a.1-5, 4- Buhari- Kadir Gecesi, 5- Riyazüs Salihin c.2 s.467

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ