Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

BÜTÇE AÇIĞINA KAYNAK BULUNDU(!)

30 Aralık 2020, Çarşamba günü eklendi.

Her sene bütçe açığı veren bir ülkeyiz. Gelirimiz giderimizi karşılamıyor, ister istemez borçlanıyoruz. Bütçe kalemlerimizin en büyüğü, dolaylı ve dolaysız vergilerdir. Almadan vermek Allah'a mahsustur. Devlet halkına vermek için birilerinden vergi almak zorundadır. Eskiler, "Sağılan inek kesilmez” derler. Devlet de vergi aldığı üreticisini, zenginini, sanayicisini, iş adamını, yatırımcısını korumak ve kollamak durumundadır. Modern dünyada üretim daha çok özel sektör eliyle yapılıyor. Devletler sadece stratejik sektörlerde üretimin içinde bulunur, altyapıları yapar, diğer sektörlerde ise yatırımcıyı-üreticiyi destekler ve karşılığında vergi alır. Modern devletler, emniyet ve adaleti sağlar, eğitim ve sağlıkta önü çeker, diğer işleri özel sektöre bırakır, doğru olan da budur. Hasılı devlet üretmez, üretenin önünü açar, üretene destek verir.

Bu girizgâhtan sona gelelim ana muhalefet liderimizin vergi ve gelir kaynağı önerisine. Bu kaynakları bugüne kadar niçin görmedi hükümetimiz, ona şaşarım. Sayın Kılıçdaroğlu bütçe açığı için kaynak gösteriyor, "uyuşturucu satandan, dolandırıcıdan, kaçakçıdan, organ mafyasından, fuhuş sektöründen vergi alırsın, bütçe açıklarını bunlarla kapatırsın” diyor! "Yani bu sektörleri yasaklamanın anlamı yok, bunlar çalsınlar, dolandırsınlar, uyuşturucu üretsinler, satsınlar, kaçakçılık yapsınlar, kadın ticareti yapsınlar, organ satsınlar, devlet olarak sen vergini almaya bak” demek istiyor! Buradan duyuruyoruz; Emniyetimiz boşa zaman ve enerji harcamasın, uyuşturucu satanların peşine düşmesin, onlar çalışsınlar, kazansınlar, onlardan vergi alacağız. Belediyelerimiz de onlara işyeri ruhsatlarını versin, vergi levhalarını assınlar, onlar devlete vergi verecekler(!)

Evet, alacağımız vergiyi gökte ararken yerde bulduk! Ak Parti hükümetleri bu kaynakları bugüne kadar keşfedemedi, göremedi, göremeye de niyeti yok. Kılıçdaroğlu iktidara gelirse onlarca yeni iş sahaları bulundu demektir. Ak Parti iktidarı giderse, organ mafyası, uyuşturucu tacirleri atık takibe alınmayacak, itibar ve iltifat görecek, çünkü devlete vergi verecekler ve bütçe açığımızı kapatacaklar. O tünelleri, köprülerİ, otoyolları, hastaneleri, havalimanlarını, İHA ve SİHA'ları, Atak helikopterlerini, Altay tanklarını yapan işadamlarının pabucu dama atılacak. Çünkü onlar Ak Parti yandaşı, Ak Parti zenginleri (!)

Yazık, hem de çok yazık. Bir Ana muhalefet partisinin lideri bu hallere mi düşmeliydi. En kısa zamanda uyuşturucu tacirleri, mafya babaları Kılıçdaroğlu'ndan randevu alsınlar ve legal olarak çalışmanın yön ve yöntemlerini öğrensinler. Arkasından CHP'li belediyelerden ruhsat almak için sıraya girsinler, hemen harekete geçsinler!

Şaka bir tarafa, yeni gelir kaynakları yönünden, cari açığı kapatacak enerji kaynakları yönünden Allah bu millete "yürü kulum” dedi. Bilecik- Söğüt'te zengin altın yatakları bulundu. Bilinen altın miktarı, altı milyar doların üzerinde. Kırşehir- Kaman'da florit yatakları keşfedildi ki demir-çelik ve çimento üretiminde kullanıyor. Dünya rezervlerinin yüzde yetmişi bizde bulunan bor madeninin atıklarından batarya için lityum üretmeyi de başardık. Lityumun tamamı bugün dışarıdan geliyor ve bataryaların temel maddesi. Karadeniz'de bugün için yüzde yirmi oranında otuz yıl boyunca doğalgaz ihtiyacımızı karşılayacak dört yüz beş milyar metre küp rezerv keşfettik. Rabbimiz bir de yağmurlarımızı verir, göl ve barajlarımızı doldurursa, bu ülkenin önünde engel yok. Şunu unutmayalım, teşekkür etmeyi, şükretmeyi bilirsek Rabbim bu millete verdikçe verecek.

Uyuşturucu tacirleri, mafya babaları, Kılıçdaroğlu sittin sene sona iktidara gelecek de bizim işlerimiz açılacak diye beklesinler. Bizler de Kılıçdaroğlu'nun bu kaynak önerisini hatırlayıp bol bol güleceğiz!
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ