Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

EMİNE ERDOĞAN HANIMEFENDİ

09 Eylül 2020, Çarşamba günü eklendi.

Bugüne kadar çok lider eşleri gördük, suya sabuna dokunmadılar, sadece gerektiği zaman protokollerde bulundular, eşlerinin yanında yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldılar, sırça köşklerinde oturdular, milletin hiçbir sorununa çözüm aramadılar, sivil toplum örgütlerinde, hayır- hasenat gruplarında yer almadılar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi, çok farklı bir profil çizdi, çok farklı bir lider eşi oldu. Hiçbir zaman sarayın sırça köşkünde oturmayı, sadece misafir ağırlamayı tercih etmedi. Lider eşi olarak kibir yapmadı, laf olsun diye yurtiçi ve yurtdışı gezilerine katılmadı, hep bir görev üstlendi, kampanyalar başlattı, birçok memleket sorununa el attı, çözümler üretti, kadın platformlarında konuşmalar yaptı, konferanslar verdi. Öbür yanda yurt dışında aç ve açıkta kalan insanlara duyarsız kalmadı, bizzat Myanmar'a, Filistin'e, Somali'ye kadar gidip oralara sahip çıktı, eliyle yiyecek ve giyecek dağıttı, maddi ve manevi yardımlara öncülük etti.

Evet, Sayın Emine Erdoğan, yerini ve konumunu bildi, devletin işleyişine, atamalara karışmadı. Ama kendini milletin hayrına adamış bir vakıf kadın olarak birçok sivil toplum faaliyetlerinde bulundu, öncülük yaptı, tavsiyelerde bulundu, dikkatleri topladı, sözünü ve sohbetini esirgemedi.

Sayın Hanımefendi'nin örnek ve önder olduğu konuların birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

1-Başta Sayın Emine Erdoğan, iyi bir eş, iyi bir anne oldu. "Her başarılı erkeğin arkasında başarılı ve özverili bir kadın var” derler. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız başarılıysa bunda Sayın eşinin rolü büyük. Sayın Hanımefendi, iyi bir anne olarak dinini bütün mazbut çocuklar yetiştirdi. Dört çocuğu da farklı sivil toplum örgütlerinde hayır işlerine görev alarak topluma faydalı işler yapıyorlar. Hiçbirinin şaibesi olmadı. Elbette iyi bir çocuk iyi bir annenin rahminde ve kucağında yetişir. Özgüveni yüksek, kötü alışkanlıkları olmayan, kendi ayaklarının üzerinde durabilen, atasına- anasına saygılı çocuklar yetiştirebilmek için başta eğitimli, sabırlı ve fedakâr bir anne olmak gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı gençliğinden beri siyasetin içinde olarak hep Sayın eşini yanında ve arkasında gördü. Sayın Hanımefendi, bunca siyasi gaileni içinde hiç evini ve çocuklarını ihmal etmedi, eşinin bunca sıkıntılarını göğüsledi, sabretti, eşini teşvik etti, teselli etti, günlerce ve aylarca ayrı kalmayı dert etmedi. Çünkü Siyasetçi olmak zordur, siyasetçi eşi olmak daha bir zordur, sabrı ve fedakarlığı gerektirir.

2-Sayın Hanımefendi, hep engellilerin, kadınların ve çocukların yani dezavantajlı kesimlerin yanında oldu, bu grupların haklarıyla ilgilendi, bu konuda birçok kampanyaya önderlik yaptı.

3- Hanımefendi, artan sezaryen doğumlar üzerine normal doğumu teşvik eden kampanya başlattı, bu yanlış gidişe dikkatleri çekti, normal doğumun önemini, sezaryenin zararlarını anlattı. Bu konuda gözle görülür gelişmeler oldu, sezaryenle yapılan doğumlar nispi olarak azaldı.

4-Sayın Hanımefendi, Anadolu topraklarına has ata tohumlarına dikkatleri çekti, bu tohumların korunması, üretilmesi, çoğaltılması ve çiftçiye verilmesi için çalışmalar başlattı. Örnek olarak, "siyez” ve "karakılçık” gibi binlerce yıllık Anadolu buğdayının üretimine başlandı, belli bir noktaya gelindi. Bugün birçok değirmene ve çiftçiye verilmektedir, marketlerde bu buğdayların sağlığa faydalı unu ve ekmeği satılmaktadır.

5-Yine Sayın Hanımefendi, sıfır atık projesini başlatarak israfla mücadeleye de girişti. Bugün birçok devlet kurumuna belediyenin çöp arabası gelmiyor. Yemek atıkları gübre olarak değerlendirilirken, naylon, demir, cam ve kâğıt gibi atıklar ayrı tutularak sanayiye hammadde olarak verilmektedir.

6-Sayın Emine Erdoğan, Anadolu'da yetişen dört binin üzerindeki endemik- aromatik bitkiyi araştırma, koruma ve üretme çalışması başlattı, bu Anadolu'ya özgün tohumların tescilini yaptırarak çalınmasını önledi. Tıbbi aromatik bitkiler yetiştirmek için bütün illerde Profesör İbrahim Saracoğlu'nun danışmanlığında aromatik bitki bahçeleri kuruldu. Emine Hanım bizzat bu bahçeleri ziyaret ederek teşvik etti, bitkisel ilaçlara ve fitoterapiye (bitkiyle tedaviye) dikkatleri çekti. Binlerce yıldır Çin'de uygulanan bitkisel tedavi metotları Türkiye'de de gündem oldu.

7-Sayın Hanımefendi, hayvan haklarına da önem verdi, bu sayede birçok belediye hayvan barınakları yaptı, kedi- köpeklerin öldürülmesine son verildi, yaptırımlar geldi.

8-Hasılı Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, hiç boş durmamıştır. Hep yetimlerin, kimsesizlerin, hastaların, köylülerin, muhtaçların yanında olmuştur. Yıllardır ihmal edilmiş, görülmemiş, önem verilmemiş sorunlara eğilmiş, bu milletin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmiştir. Örneğin, Anadolu'da asırlarca geçim kaynağı olmuş, son elli yılda yasaklanmış kenevir ve kendir tohumlarına dikkatleri çekmiş ve ekimini başlatmıştır. Anadolu çiftçisi önümüzdeki yıllarda Sayın Emine Erdoğan sayesinde kazanç getiren yeni bitkilerle tanışacak, Anadolu topraklarına bereket gelecek. Sayın Cumhurbaşkanına nasıl minnet borçluysak, Sayın Hanımefendiye de bu millet çok şey borçludur. Kendisine minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ