Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

Gazetecinin Misyonu

21 Haziran 2019, Cuma günü eklendi.

 Gazetemizin yetmişinci yaşını kutladık. Yazar kardeşlerimizin her biri kendi penceresinden bakarak Yeni Konya Gazetemizin misyonunu, Konyalıya kazandırdıklarını, gazetemizin geçmişini, geleceğini, bu arada basının dördüncü kuvvet olarak önemini, yazdılar, anlattılar. Bu kervanda yer alan bir kardeşiniz olarak elbette bizim de söyleyeceklerimiz var.

   Yazılı basın olsun, sözlü ve görsel basın olsun, yerel, bölgesel veya ulusal basın olsun her biri toplumun gören gözü, işiten kulağı, anlayan dimağıdır, demokratik sistemin de ayağıdır. İnsan vardır, gazete onun için günlük gıdadır. Gazete okumadığı gün ruhen açtır, eksiktir. İnsan vardır, yirmi dört saatinin yarısı televizyon karşısında geçirir. İnsan vardır, yirmi dört saati televizyon dizilerinin saatlerine göre planlıdır. Kimileri köşe yazısı okumak için gazete alır. Kimileri, günlük haber almak için gazetesinin abonesidir. Kimileri televizyonlardaki açık oturumların, tartışma programlarının müdavimidir, hastasıdır. Hasılı basınla herkesin kesişen bir noktası vardır.   

    Yazmak, okumak, anlatmak, düşünmek, düşündürmek, hayal kurmak, inanmak, inandırmak, eğitmek, öğrenmek, öğretmek, eleştirmek, ikna etmek ve kamuoyu oluşturmak, bunların hepsi insana mahsus kavramlardır. Gazeteci de bu kavramları içselleştirendir. Yazmayı, okumayı, haber almayı ve haber vermeyi, eleştirel bakmayı kendisine meslek olarak seçendir.  Yani bir gazeteci, önce okur, sonra yazar, düşünür, inanır, eleştirel bakar, sadece bakmaz görür, gördüğünü korkmadan söyler, yazar ve kamuoyu oluşturur, siyasetçileri ve yöneticileri bilgilendirir, etkiler ve yönlendirir. Kısacası sessiz kitlelerin sesi, tercümanıdır gazeteci. Yani gazeteci yıkan değil, yapandır. Amatör bir gazeteci olarak bizler de böyle bir görevi hasbelkader  üstlendik, taşımaya, götürmeye çalışıyoruz. Sağ olsun Yeni Konya Gazetemiz de bize sayfalarını ve kucağını açarak bildiklerimizi, gördüklerimizi, düşündüklerimizi, hayal ettiklerimizi, inandıklarımızı yazmamıza, iletmemize ve kamuoyuyla paylaşmamıza vesile oldu, fırsat verdi, veriyor. Yeni Konya'mızın yönetimini üstlenen, sayfalarını dolduran, maddi külfetini omuzlayan, düzenli bir şekilde yetmiş yıldır yayın hayatının sürmesini sağlayan her kademedeki kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Gazetemizin bu günlere gelmesinde katkısı olup da vefat eden büyüklerimize rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyetler dilerim.

   Evet,  Yeni Konya Gazetemize başta biz yazarların vefa borcu var. Zira gazetemizin bize açılan sayfaları olmasa, yazdıklarımız, çizdiklerimiz, düşündüklerimiz belki de kendi gönüllerimizde, dimağlarımızda kalacaktı. Kimseye ulaşamayacaktık, kimselere faydalı olamayacaktık. Yeri geldi bir yazımızdan bir siyasetçi ilham aldı ve kanuni düzenlemelere sebep olduk. Yeri geldi, belediyemizin bir yanlışını yazdık ve düzeltildi. Yeri geldi, henüz karar veremeyen bir seçmenin seçimlerde sağlıklı karar vermesini sağladık. Yeri geldi, hükümetimizin veya belediyemizin bir güzel icraatini yazdık ve kamuoyunun bilgilenmesini sağladık, başkanlarımızı daha güzel hizmet etmeleri için motive ettik. Yeri geldi, atılan bir iftiranın gerçeğini, doğrusunu anlattık, bir insanın, bir siyasetçinin, bir yöneticinin aklanmasını sağladık, töhmetten kurtardık, itibarını verdik. Yeri geldi, yanlış giden bir politikayı yazdık, doğruya evrilmesini sağladık.

    Evet, Yeni Konya Gazetemiz, Konya'mızın amiral gemisidir. Yetmiş yıldır ayaktadır ve Konyalı nezdinde yüksek bir itibara sahiptir. Yeni Konya Gazetesinde yazdıklarımız, eleştirdiklerimiz yıkıcı değil hep yapıcı olmuştur, AK Parti hükümetlerinin güzel icraatlarının, olumlu politikalarının yanında olduk. Birilerine şirin görünme kaygısı  gütmedik. Konyalının inancına, geleneğine, zihniyetine uygun yazılar yazdık, yayınlar yaptık. Yeni Konya Gazetesi emekçileri olarak, başta okurlarımıza minnettarız.  Gazetemizi tercih edip  yazılarımızı okudukları için Konya halkına müteşekkiriz. Onlar olmasaydı bizler olmazdık ve  gazete sayfalarında yer edinemezdik, sesimizi- sedamızı duyuramazdık.

    Bütün arkadaşlarım gibi ben de Yeni Konya Gazetemizin yetmişinci yaşını kutluyor, nice yıllara diyorum. Bu gazete yaşamalı ve yaşatılmalı ki, ilerde Konya tarihi yazılırken zengin bir kaynak olsun, Konya'nın  sağlıklı bir arşivi olsun. Biz yazarlar da ne kadar mutluyuz ki, gazetemiz sayesinde ileride arşivciler, araştırmacılar bizleri okuyacak,  hayırla yad edecekler. Büyüklerimiz "söz uçar yazı kalır” demişler. Bizler bu fani alemi terk edeceğiz ama yazılarımız kalmaya, okunmaya devam edecek. Böyle bir nimeti bize sunanlara teşekkür edilmez mi? Yeni Konya demek, doğu ve tarafsız haber, doğru siyaset, doğru gündem demektir. Teşekkürler bu faziletli görevi hakkıyla yapanlara. Nice yıllar Yeni Konya Gazetemiz, Konya'mızın bir iftiharı olarak okuyucusuyla buluşsun  diye dua ediyoruz.   


 

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ