Habib Görün
Habib Görün
habibgorun@gmail.com

İslam’da Okuma Ve Yazmanın Önemi

01 Temmuz 2019, Pazertesi günü eklendi.

Sevgili Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde ondört asır evvel insanlığa şöyle seslenir.

‘'İlim tahsili,kadın erkek her Müslüman'a farzdır.''

Bir din Peygamberi ,ilim tahsilinin farz olduğunu söyler o dinin kitabının ilk emri ‘'OKU'' olurda; o dinin mensupları,ilim ve okuma yazma konusunda böyle bir dinden olmayanlardan geri kalır mı? Bunu görmek insana üzüntü verdiği gibi,araştırmaya ve insanı uzun uzun düşünmeye sevk etmektedir.

Mukaddes dinimizin kitabı olan Kur'an-ı Kerimin ilk nazil olan beş ayetinde okuma yazmanın farz olduğuna dalalet vardır.Alak Suresi;

-‘'Oku(Kur'anı) yaradan Rabbinin adıyla. O insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku nihayetsiz kerem sahibi olan Rabbin,kalemle yazmayı öğretti.İnsana bilmediğini belletti.''(1)

Hz.Peygamber Efendimizin ilahi emri nasıl anladığını ve onu ne suretle uyguladığını inceleyelim.

-Ashab-ı Suffe vasıtasıyla;

-Bir ilim seferberliği yapan Hz.Peygamber Bedir harbi esirlerine şöyle seslendiğini görürüz:

‘'İçinizden kim on Müslüman çocuğuna okuma yazmayı öğretirse ondan kurtuluş fidyesi istemem diyorum onu serbest bırakırım.''

Allahın Rasulü bizim için en güzel ve emin yolu göstermiş ve işe ilk defa çocukları yetiştirmekle başlamamızı öğretmiş oluyor.

Okulların kapanıp çocuklarımızın yaz tatiline başladığı şu günlerde, onlara Kur'an okumasını öğretmek,Kur'andaki hükümleri ihtiva eden eserleri evde çocuklarımızla beraber okumak, ve öğrendiğimiz o güzel prensipleri ailemizde ve çevremizde hayata geçirmek,anne;babaya ve biz büyüklere düşen önemli bir görevdir.

KAYNAK: 1 Alak Suresi a:1-5

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ