Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

SEVGİ DEMETLERİ

27 Ekim 2021, Çarşamba günü eklendi.

Kıymetli gönül dostlarım, "SEVGİ DEMETLERİ” isimli çalışma yapmıştık. Yayın evine gönderdik. İnşallah yakın zamanda siz kıymetli okuyucularımızın karşısında olacak. Bu çalışmamızdan bir bölümünü sizinle paylaşmak istiyorum.

"Sevgi, bir insanın bir kişi, durum ya da nesneye ilgi ve bağlılık duygusudur. Sevginin davranışa yansıyan şekli ise, sevgi dolu gözlerle bakmak, dokunmak, öpmek, güzel sözler söylemek, zamanı paylaşmak, öncelik vermek, onu düşünmektir. Bu ilgi ve bağlılık şartlara rağmen gerçekleştiğinde gerçek sevgiden söz edebiliriz.

Güzeli, iyiyi, becerikli olanı, akıllıyı, yetenekliyi sevmek kolaylıkla gerçekleşir. Sevginin verilmediği, verilemediği durumlarda kişinin kendisiyle ya da çevresi ile bir sorunu vardır. Bu sorunlara sağlıklı bakış açıları geliştiren birey sevgiyi öğrenir ve öğretebilir.

Çocuğun sevmeyi öğrenmesi için öncelikle isteyerek dünyaya getirilen bir çocuk olduğunu hissetmeli ve bilmelidir. Hayatı sevgi ile algılayıp, sevgiyi alıp vermesi bu temel üzerine atılır. İlk bir yıl içinde beslenme, sevgi ve güven ihtiyacının karşılanması için anne ve babanın yaklaşımı önemlidir. Emzirmek hem bedensel hem de duygusal olarak onu besler.

Sevginin bebekte hissedilmesi için onun beslenme, uyku, temizlik gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması ile birlikte annenin sakin ve sabırlı yaklaşım ile yanında olması, ses tonu, sevgi dolu bakışlarıyla sınırsız sevginin verilmesi sağlanır. Çocuğa sevgiyi öğretmenin yolu; sevgi dolu, sevgiyi verebilen ebeveynlerden geçer.

Sevginin dili ortak olmakla beraber, Çocuklar sevgi ihtiyaçlarını davranış ve sözleriyle ifade ederler. Ebeveynlerinden ayrılmalarına tepki gösterir, her durumda birlikte olmayı talep ederler. Ebeveynler ise şartlar koşmaya başlayarak farkında olmadan sevgilerini engellemeye başlarlar. Çocuklarının davranışlarına, kişilik yapılarına, başarı durumlarına, fiziki özelliklerine ve ebeveynlerin kendi kişisel ihtiyaçlarının engellenmesine, iletişim becerilerine, eşler arasındaki ilişkilerine ve kendi çocukluklarında aldıkları sevgi modeline göre sevgiyi şartlı hale getirirler.

Anne babalar öğrenmiş oldukları sevgi modelleriyle çocuklarına sevgiyi öğretirler. Eşinin sevmediği bir özelliğini çocuğunda gören, okulda kendince tanımladığı başarı özelliklerini göstermediğini düşünen, başarılı olduğu halde en mükemmelini talep eden, eleştiri ve yargılayıcı iletişim kurabilen, maddi ve manevi sorunları olan yetişkinler sevgilerini verme konusunda sorun yaşarlar.

Bir çocuk için, anne-babası çok önemlidir. Anne-babası tarafından sevildiğini hisseden çocuk kendini değerli hisseder. Kendini değerli gören çocuğun özgüveni yüksektir ve yeni şeyler denemekten çekinmez.

Çocuklar anne baba arasındaki sevgi dolu ilişki modeline göre gelecekte ilişkilerini şekillendirirler. Aile içindeki ilişki, düşünce ve inanç sistemlerini etkiler. Bu nedenle olumsuz karşılıklı geri bildirimler zarar vericidir. Onun için ebeveynler diğerinin varlığı ya da yokluğunda çocuğuna, diğer kişiye yönelik olumsuz ve aşağılayıcı ifadeler hatta olumsuz hitapların olduğu şakalar kullanmamalıdır. Çocuklarını kendi bireysel ya da ailesel çatışmalarını dinleyecek terapistler haline getirmemelidirler.

Anlaşmazlık ve tartışmanın düzeyi çocuğun algısında farklı boyuttadır. Biraz yüksek ses tonunu çocuk çok fazla, travmatik algılayabilir. Sağlıklı iletişimin yolu karşındakini anlamaktan geçer, onun dediğini kabul etmekten değil. Çocuğun önünde tartışmamak, ya da uygun boyutlarda sadece fikir çatışması yapabilmek gelişmiş bir iletişim becerisi ve düşünce yapısı gerektirir. Sabah kalktığında birbirine "günaydın” diyen, bakışlarıyla, davranışlarıyla, sözleriyle birbirine sevgilerini ifade edebilen anne baba arasında çocuk kendini huzur, güven ve sevgi ortamında bulacaktır. Bu şartlar altındaki ufak çatışmalar çocuk içinde tolere edici olacaktır.”

Seviyorum

 

Kur'an'ın rehberliği şaşırtmayan yolunu,

Ezelden ebede dek bıkmadan seviyorum,

Yaratanın sevdiği imanlı her kulunu,

Ülkesine ırkına bakmadan seviyorum!

 

Karşılık beklemeden derde derman olanı,

Samimi her haliyle gönüllerde kalanı,

Hasbîce ahvaliyle cananını bulanı,

Hakkın talimatından çıkmadan seviyorum!

 

Semavatı süsleyen ayını güneşini,

Kâinat düzeninin bulunmayan eşini,

Eksiksiz takdir eden planlı her işini,

Dünyanın nizamını yıkmadan seviyorum!

 

Afla kucaklayanı suçluyu dışlamadan,

Ruhları incitmeden kabahat işlemeden,

Hanumanlara girip kimseyi fişlemeden,

Nedamet ateşini yakmadan seviyorum!
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ