Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Futbol İklimine Rağmen

22 Mart 2022, Salı günü eklendi.

Ahmet Çalık sezonunun Konyaspor açısından sezonu hangi sırada bitireceğini en çok etkileyecek maçlardan biri olacak maçta Fenerbahçe ile karşılaşacak Konyaspor için sonuca göre çok rahatlayacağı veya puan aralığı çok daralacak sonuçlara açık bir mücadele olacaktı.

 

Konyaspor kazanma arzusunu biraz gizleyerek gol yememeyi önceleyerek başladığı bir mücadelede kendi yarı sahasında kalabalık kalma yakaladığı fırsatların peşinden koşma anlayışının hakim olduğu bir düzenle ilk yarıda oynarken ilk yarıyı attığı golle önde tamamlayarak büyük bir avantaj yakaladı.

 

Aslında ilk yarıda öyle pozisyonlar vardı ki sol kanattan çıkışlarda Osayi'ye takılan ataklar ve kaleciyle karşı karşıya kalacak pasları Kim'in kesmesi Konyaspor'un skoru artırmasına izin vermedi. Osayi ve Kim bu performansları ile Fenerbahçe'nin oyunda kalmasını sağladı. Fenerbahçe'nin galibiyetindeki en önemli etkenlerdi.

 

İkinci yarıya defansını öne çıkaran, Konyaspor üzerinde boğucu üstünlük kurmaya çalışan Fenerbahçe arkada büyük boşluk bırakarak büyük risk de alıyordu fakat geri dönen topları iyi takip eden kapan bir Fenerbahçe etkinliği vardı. Kaptığı toplarla ise rakip kaleye hızla gidip tehlike oluşturacak Konyaspor yoktu.

 

Bunun yanında Fenerbahçe gol atamıyor çok etkili olacak net pozisyonlar da üretemiyordu. Çünkü Konyaspor ceza sahasının yoğun kalabalık olması buna pek imkan vermiyordu. Bu kalabalıklığı ve karışıklığı oluşturan bir kısım da Fenerbahçeli futbolcuların kendiydi.

 

Akan oyunda net pozisyon üretemeyen Fenerbahçe'nin imdadına duran top yetişti ve şansın da yardımıyla gol bulan Fenerbahçe oldu. İkinci golde ise oldukça basit yapılan hata vardı. Çok boş bırakılan Crespo rahat pas verme olanağı yakalarken baskı yapılamayan Pelkas rahat şut çekme fırsatı yakaladı.

 

Maçın gidişatını belirleyen etken, futbol ikliminin yıllarca hormonladığı takımlardan birinin hormon krizine yakalanmış olması ve bu maçta bunu sürekli kendilerine yere atarak göstermesine hakemlerin olumlu karşılık vermesiydi. Bir Crespo'nun kaç kere kendini kaç kere attığını saymaya hafızam aciz kalırken Fenerbahçeli futbolcuların genelinin bu maçta en mahir oldukları etkinlik buydu. Konyaspor'un çoğu atakları yalandan yere atmalarla kesildi.

 

Bu yalandan atmaları süzemeyecek kadar beceriksiz ya da futbol iklimini arzularının esir aldığı bir hakem yönetimi vardı sahada. Öyle ki Çekici'ye sarı kart gösterdiği pozisyonda çekici topu kapıyor faul bile yok… Soner'in sarı kart gördüğü pozisyonda da Soner'in teması bile yok… Kim ve Serdar'ın hakemi bir dövmedikleri kalmadı ama ikinci sarı kartı ve kırmızıyı çıkarma cesareti hakemde yoktu. Ya da futbol iklimine malzeme olmak istemedi.

 

Konyaspor yakaladığı fırsatları zamanında değerlendirebilse galip gelerek Konyaspor'u üst sıralara yakıştıramayan futbol ikliminin büyük yanılgısının gerçekleşmesinin zevkini yaşayacakken, alınan mağlubiyetle teslim olmayacak Konyaspor'un varlığını sezonun kalan kısmı için en büyük umut olarak görüyorum. İnanmış… Özgüven ve motivasyon kaybı yaşamayan Konyaspor'un kalan sekiz maçı da kazanacak potansiyeli var. Konyaspor'u üst sıralara yakıştıramayan futbol iklimine darbe yapmak için hâlâ güçlü fırsat mevcut…

 

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ