Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Marifetli Hakemi Bol Bir Lig

11 Mayıs 2022, Çarşamba günü eklendi.

Konyaspor sezonu üst sıralarda tamamlayabilecek oyun ve mücadeleyi sergilerken Karagümrük karşısında aldığı garip bir yenilgi ile bu amacında oluşturduğu büyük zedelenmeyi telafi edebilme amacıyla çıkacağı maçta rakibi oldukça iyi oyun sergileyen Antalyaspor'un da kazanmak için büyük iştahla çıkacağı bir maç olacaktı. Bu yönüyle izlemesi zevkli olacak kaliteli maç beklentileri yüksekti.

 

Maç çok hızlı başlarken ilk 16 dakikada gelen karşılıklı gollerle seyredilen dört gol vardı. Haçı izleyenler adına seyir zevki oluşurken sahada oluşan oyun kurguları, doğru paslaşmaların oluşturduğu oyun kalitesi, her iki takımın oyuna kattığı kaliteyle süper ligin üstünde bir kalite oluşturuyordu.

 

Antalyaspor'un kanatlarda aldığı önlem ve özellikle Bytyqi'nin yapacağı ortalara alınan önlemlerin yanında seri ve bilerek yapılan paslaşmalarla orta sahayı hızla geçerek Konyaspor kalesine oldukça hızlı gelmeleri dikkat çekerken Konyaspor'un fazlasıyla aksayan sağ kanat savunması vardı.

 

Gollerinde kanattan getirilen topların önemli katkısı olan Konyaspor'da kanatların verimsiz kalmasına karşılık kazanılan penaltı ve ceza sahasının önünde merkezden Çekici'nin kullandığı faul atışı ile bulunan gollerle skor üreten bir Konyaspor istediğini almaya yakın taraftı.

 

Maçı galibiyetle bitirme imkanını yakalayan Konyaspor'un karşısına çıkan hakem vardı. Önce Antalyaspor'un ilk golünde uzaklaştırılan topa Bünyamin'in topa koluyla müdahalesi görülmedi. Bu pozisyonda el vücuda yapışık olsa da dirsek dışarıda ve vücudun topa doğru yönlenişi var. Golün iptali doğrusu olurdu.

 

Antalyaspor'un kazandığı daha doğrusu hakemin Antalyaspor'a hediyesi ile kazanılan penaltı sanırım tüm izleyenlerde büyük şaşkınlık oluşturmuştur. O kadar net olan bir pozisyon için verilen yanlış karara "hakem hatası” demek fazlasıyla iyimser bir tutum olur. Bunun için bile isteye verilmiş yanlış karar yorumu daha doğrucu yaklaşım olur.

 

Çekici'ye yapılan net penaltıda VAR'ın katkısı ile zoraki karar verilirken net penaltı olmayan pozisyonda sergilenen kararlı hakem duruşu sahada adaletini sağlaması gerekenin beynindeki kötü niyetin tezahürünün yansıması şeklinde yorumlamak da gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

 

Antalyaspor'un galibiyetinde hakemin emeği Antalyasporlu futbolculardan daha fazlaydı. Konyaspor'un maçlarını yönettiğinde maçın hakeminin Konyaspor rakibi gibi hareket etmediği, rakip futbolculardan daha fazla Konyaspor ile mücadele etmediği görülmemiştir.

 

Tüm bunların üzerine Ahmed Hassan ile oldukça müsait pozisyonların harcanması da sonuca tesir eden başka bir olgu olarak hakemin gayretlerine katkı verdi.

 

Öyle bir sezon ki şampiyonluk yarışında olabilecek bir Konyaspor vardı. Önce bu engellendi. Arkasından ikincilik yarışından alenen fahiş hatalarla uzaklaştırıldı. Bugün ise üçüncülükten uzaklaştırma gayretlerinin sergilendiğini gördük.

 

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ