Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Sessiz ve derinden

24 Aralık 2021, Cuma günü eklendi.

Üst sıralarda yer alma çabasında ola Hatayspor ile yüksek rekabet içeren maçta kazanma hedefi olan Konyaspor'u kazanmaya daha yakın görüyordum. Son maçlarında kalabalık defanslarla karşılaşan Konyaspor istediği oyunu sergileyemezken karşısında kendi evinde kazanma baskısı ile oynayacak rakibi karşısında daha geniş alanda oynama fırsatı yakalayacak Konyaspor, oyununa ters gelmeyecek bir rakip bulacaktı. Yine de galibiyet için rakibine öne geçme fırsatı vermemesi gerektiğini düşünüyordum.

 

Daha maçın başlarında olmayacak bir hata ile geriye düşen Konyaspor için maç öncesinde düşündüğüm avantajlı durumlar kaybolmuştu. Rakibine öne geçme fırsatı vermeme düşüncesi baştan bitmişti. Golden sonra şaşkınlık yaşayan ve oyuna giremeyen Konyapor galibiyetten çok uzak bir görüntü sergilemeye başlamıştı.

 

İlerleyen dakikalarda oyunda toparlanan ve istediği etkinlikleri sahaya yansıtmaya başlayan Konyaspor izlemeye başlarken Mpoku başroldeydi. Topu ve oyunu doğru şekilde idare etmeye başlamış rakibinin gerek topla yaptığı etkinlikler gerek oyunun doğru işlemesini sağlayan pasları ile Konyaspor'un oyununun oldukça olumlu işlemesini sağlıyordu.

 

28. dakikada attığı enfes gol ile sahada futbolu ile büyüyen Mpoku'nun yanı sıra çok geçmeden Hatayspor'un kırmızı kartla bir kişi eksilmesi Konyaspor'un galibiyeti ihtimalini çok güçlendiriyordu. İlk yarı bitmeden öne geçme için büyük beklentiler oluşsa da gerçekleşmedi.

 

Konyaspor'u öne geçiren golün başlangıcında yine Skubiç'in kullandığı taç vardı. Bu kez topa vuran Mpoku idi. Fakat öylesine sert vurdu ki kaleci üzerine gelen, temas ettiği topu çıkaramadı.

 

Artık Konyaspor öne geçmiş galibiyet için, ihtimali iyice yükseltmişken sakin oynamaya çalışan görerek ve bilerek atak etkinlikleri yapmaya çalışan Konyaspor farkı artırma ataklarını finalde garip bir şekilde verimsiz kullanırken on kişi kalsa da Hatayspor, eşitlik sayısını bulmak için güçlü tehditler oluşturuyordu.

 

Rakip yarı alanda top kapma mücadelesinde fiziksel temaslar yaşanırken Ahmet Çalık için çıkan basit bir kırmızı kart yakalanan galibiyet fırsatının kaçması tedirginliğinin iyice artmasına neden oldu.

 

Ahmet'in kırmızı kartından sonra Hatayspor'un baskı kurmaya başladığı dakikalar başlarken yüksek risk alarak arkada bıraktığı geniş boşluklar, içinde Konyaspor için yeni fırsatlar barındırıyordu. Bu boşluklar için en etkili isim ligin en süratlisi olarak gördüğüm Michalak'tı. Bu fırsatlardan birinde kendisi vurup gol atamazken İkincisinde Ahmed Hassan'a pas çıkararak uzatma dakikalarında attırdığı gol ile galibiyeti olgunlaştırdı.

 

Konyaspor en kritik galibiyetlerden birini aldı. Bu galibiyet Konyaspor'un üst sıradaki yerini daha da sağlamlaştırdı. Günler ne getirir bilinmez. Oyunu ile elde ettiği güven ile neler yapacağını göstermiş bir Konyaspor var. Ön plana çıkmadan, göz önünden uzak, iddiasız ama kazanmaya odaklı, inatçı, kazanma yollarını sürekli arayan olmak Konyaspor için daha iyi olacaktır. Varsın spor programları gereken ilgiyi göstermesin ve yeterli değeri vermesin… Böylesi Konyaspor için daha iyi olacaktır. Sessiz ve derinden bir ilerleyiş daha iyi sonuçlar getirecektir.

 

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ