Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

KONYA DA KIŞ AKŞAMLARININ GELENELSEL LEZZETLERİ -1

15 Ocak 2022, C.tesi günü eklendi.

Konya tarihi ve kültürel yönden oldukça zengin bir ilimizdir. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmasının yanı sıra önemli ticaret yollarının üzerinde olması çeşitli kültürleri topraklarında misafir etmesine sebep olmuştur.Bunun yanında kendi kültürüne ve geleneklerine sahip çıkmış ve günümüze kadar taşımayı da en güzel şekilde başarmıştır

Osmanlı ve Selçuklu Dönemleri nin özelliklerinin ağır bastığı coğrafi ve etnik özellikler kadar dini ve Tasavvufi miras yönünden de mistik yapısıyla dikkat çeken Konya her dönem ilgi gören bir şehir olmuştur.

Gelenek ve görenek olarak kendine has yapısını koruyan Konya mız bunu her alana taşımayı da sürdürmektedir. Tasavvuf Yapısı ,Mübarek Günleri karşılamada yapılan etkinlikler (Örneğin Fener Alayı ,Şivlilik ),Düğünleri ,Yemek kültürü ,Asker uğurlamaları ,Taziye gelenekleri gibi toplumsal kültür geleneklerini devam ettirmektedir.

Kış aylarında olduğumuz için Konya nın kış gecelerinin geleneksel hale gelmiş gerek ailelerin kendi aralarında yediği gerekse misafirlere ikramlık olarak hazırladıkları yiyeceklerden bahsedeceğiz Günümüzde de devam eden bu gelenekler hem aile ile yapılacak etkinlikler olarak hemde insanlar arasında kaynaşma ,geçmiş günlerin güzelliklerini yaşatma ve hoş zaman geçirmeyi sağlama yönünden de oldukça güzeldir. Şimdi bu lezzetler nelermiş birlikte bakalım.Kimlere neler tanıdık gelip yüzlerinde tebessüm oluşturacak görelim .

KONYA AKŞAMLARININ VAZGEÇİLMEZLERİ

1-Arabaşı (Özel Çorbası ve Hamuru ile iki kısımdan oluşur)

2-Haşhaşlı Bulgur(Buğday –Haşhaş ve Kenevir kullanılır)

3-Pişmaniye (Şeker ve Un ihtiva eder )

4-Akide Şekeri ve Fıstık (Mevlana Şekeri olarak da adlandırılan şeker ve fıstık )

5-Kavut (Düğü –Şeker –Ceviz karıştırılarak elde edilir )

6-Ütme (Yeni olgunlaşmış Buğdaydan yapılır )

7-Gölle Mısırı (Mısır dan yapılır)

8-Kavurga (Buğdaydan yapılır)

9-Yat Geber Ekmeği -Örü olarak da geçmektedir (Misafir için hazırlananlar sofralar da özel ikramlıklar vardır )

10-Karlı Pekmez ( Kar ve Pekmez ile yapılır)

11Pestil (Kayısı –Erik –Ceviz –Badem veya Kayısı çekirdekleri Kullanılarak yapılır.

12- Cevizli Helva( Un Şeker Ceviz ihtiva eder )

1-ARABAŞI :Konya ya özgü bir lezzettir Günümüzde başka bölgelerde de yaygınlaşmış ve beğenilerek tüketilmektedir.Kış aylarında daha fazla sofralarda yerini alır.Hamur ve çorba olarak iki kısımdan oluşur .Öğün arasında yendiği için Ara Aşı olarak adlandırılmışken daha sonraları Arabaşı olarak Konya mutfağında yerini almıştır.Bu yemeğin özelliği çorbasının hazırlanan hamur ile tüketilmesidir .Çorba sıklıkla tavuk eti ile yapılır.Bazı bölgelerde av hayvanları ile yapılan türleri de ortaya çıkmıştır .Çorba tavuk eti, un,tereyağı salça ve bol acı kullanılarak hazırlanır . Hamuru, su un ve az tuzdan oluşur.Malzemeler karıştırılarak hamur kıvam alana kadar pişirilir ve sinilere dökülerek soğumaya bırakılır . Özellikle geçmişten gelen soğutma yöntemi olarak kar üzerine bırakılır .Hamur soğuyup katılaşınca dilimlenir yahut direk kaşıkla bölünerek de yenebilir .Bu yemekte ki özellik hamurdan bir parça kaşıkla alınıp aynı kaşığa çorba da alınarak yenmesidir .Konya da kış gecelerinin vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelir

Devam Edecek

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ