Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Veyis Ersöz, Örnek İnsan

19 Şubat 2019, Salı günü eklendi. Font boyutu:

Veyis Ersöz Hocama

Veyis hocam, hala kulaklarımda tebliğ sesin,
Gittin habersiz ve sessiz, Mevlam rahmet eylesin. 
Bugün ne mesaj vereceksin diye bekliyorum, 
Sımsıcak, birleştirici yazını istiyorum.

Neylersin; bugün, yarın, ölüm herkesin başında,
Zamansız, yaz, kış, yatılacak musalla taşında,
Sen gittin ama hala geleceksin sanıyorum,
Gazetelerde, dergilerde seni arıyorum.

Görevini hiç bırakmadın, gözün gidene dek, 
İslam'ı anlattın etrafa, özün gidene dek.
Sevilen kulsun, sen de el üstünde gidiyorsun,
Eller açıldı Mevla'ya, sen bunu biliyorsun.

Veyis hocam, inan ki, sol yanıma kan damladı, 
Çok ölüm gördüm ama, bu ölüm gibi olmadı.
Gel hocam, hayat tecrübenden bize bir şey anlat,
Çektiğin sıkıntı, yanlış olan her şeyi anlat.

Ölümü şeb-i arus yapan nadide, o kulsun,
Benim için örnek ve yazarlığıma okulsun.
Adın unutulmasın, kulakta çınlasın dursun,
Sadakayı cariye eserlerin hep okunsun.

Daha önceleri, ne zaman Türkiye'de Yarın gazetesi alsam, ne zaman Oku Mecmuası ve Ribat dergisine göz atsam, en önce muhterem Veyis Ersöz hocamın yazısını okurdum. Hocamın yazıları; yön verici, mesaj yüklü, ders niteliğinde gelirdi bana. İçimden; "ben de bu insan gibi yazar olmak, insanlara yararlı yazılar yazmak isterim” diye geçirirdim.

Veyis Ersöz hocamda; sabır, azim, kararlılık, doğruluk, inançtan taviz vermemek, kalemini satmamak, doğru bildiğini, kim olursa olsun söylemekten çekinmemek… gibi meziyetleri gördüm. Kolay değil, her babayiğidin yapacağı iş değil; 70 yıl durmadan, dinlenmeden, bıkmadan, usanmadan, her türlü badirelere göğüs gererek, hak davada sapma göstermeden yazabilmek ve dimdik ayakta durmak!

İkindi Sohbetlerinde "Hizmetle Geçen Bir Ömür” konuşuldu.

Salih Sedat Ersöz: "Babamı sîma olarak Mehmet Âkif'e benzetirlerdi. Babamın sadece sîması değil, huyu ve ahlâkı da Âkif'e benzerdi. Onun gibi sözüne ve dâvâsına sadık, mücadeleci birisiydi. Söz verdiyse mutlaka yerine getirirdi.”

Şair Veyis'ten, Müslüman öğretmen'e. Salih Sedat Ersöz, babası VEYİS ERSÖZ ile ilgili olarak şu çarpıcı ve hafızalara yer edecek ifadeleri kullandı;

"92 yıllık ömründe 31 yılını öğretmenlik ve 29 yıl da çeşitli vakıf ve derneklerde İslâmî faaliyetler içerisinde geçirdi. İlkokuldayken düzenlenen kompozisyon yarışmasında yazdığı yazı dikkat çekince Eskişehir-Çifteler Köy Enstitüsüne gönderildi. Son sınıfta yazdığı ‘Toprak' şiiri beğenilince 5 lira telif ödenmiş. Okulda ‘Şair Veyis' olarak anılmaya başlanmış. Öğretmenlik hayatında Çumra ve Karaman'da görev yaptıktan sonra Akviran'da görev yaptı. Veyis Hoca görev yaptığı okulda hizmetliden Kur'an-ı Kerim öğrendikten sonra okulunda öğrencilere namaz kıldırınca ismi "Müslüman Öğretmen”e çıkmış. 31 yıllık öğretmenliğini Konya Alparslan İlkokulunda tamamladı.

"Rol model” diyebileceğimiz Veyis Ersöz hocama Allah'tan rahmet diliyorum. Açtığı çığırdan, gençlerin ve sevenlerin gittiğini belirtmek istiyorum. Ne mutlu Ersöz olanlara. Ne mutlu Müslümanlığını tavizsiz yaşayanlara!

Bu yazı 296 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ