Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

RAMAZAN MEKTEBİ

14 Nisan 2021, Çarşamba günü eklendi.

İman, İslam, İmsak, ihsan, irfan, infak, iftar, hicret, fetih, mukabele, hatim, oruç, teravih, sahur, seher…dersleriyle Ramazan mektebinde iyi bir çalışma sergileyerek ve ödevlerimizi yaparak hocamız, terbiyecimiz ve muallimimizin gözüne girmek, derslerimizde kaytarma yapmamakla mektebi üstün başarıyla bitirenlere; "kamil insan diploması” verilir.

Muallim, her yıl bu mektebe kayıt yapmakta, yukarıda adı geçen dersleri-ki adına, Huzur Dersleri, muhabbet iklimi, barış, kardeşlik, sevgi dersleri… de denir- iyice özümsememizi, üzerinde çalışıp alıştırma yapmamızı istemektedir.

  1. mektebine kayıt yaptırmak için Kainat Üniversitesi yöneticisinin hazırladığı İman, İslam, akıl, sağlık ve ergenlik sertifikalarının olması şarttır. Zira bu sertifikalar, diğer derslerin daha sağlıklı dinlenip, anlaşılması ve doğru yapılması için gereklidir. Bu sertifikalardan; akıl sertifikası olmadan; İman ve İslam sertifikası istenmez. Sağlık ve Ergenlik sertifikası olmayanlardan İman ve İslam sertifikası istenir. Fakat diğer dersleri takip etmek için sağlığına kavuşması ve ergenlik şartının yerine gelmesi icap eder.
  1. eksiksiz olarak bu belgeyle mektebin kayıt bürosuna gelip kayıt olduktan sonra elimize müfredat verilir. Artık "Ramazan Mektebi” öğrencisiyiz. Otuz günlük kısa mektep hayatında her gün ara vermeden ve devamsızlık yapmadan, geç kalmadan, tembellik edip eğitimciyi kızdırmadan süreyi yüz akıyla tamamlamamız gerekir.

Ramazan Mektebinin özel sınıfları yoktur herkes evinde de bu dersleri takip edebilir ama en iyi şekilde derslerin takibi; cami sınıfında izlenir. Cami sınıflarında; Ezan, ilahi, namaz, Kur'an, hatim, mukabele ve diğer derslere daha yoğun şekilde eğilmek için açıklamalar, yönlendirmeler yapılır.

Ramazan Mektebi derslerinden en etkili olanı; Oruç, İnfak, İmsak, İhsan, İftar, Teravih ve Sahur dersleridir. Sahur derslerinde seher güzelliğini tatmak için hatim dersini de ihmal etmemek lazım.

  1. güzelce takip edenlere mezun olmadan üç gün önce "Kadir Teşekkürü” verilir. Bu ödüle sahip olanlar, otuzuncu günün sonunda; "haydi gözünüz aydın Ramazan Mektebini bitirmeye az kaldı "Bayram Takdirnamesi” alacaksınız” diyerek elimize, hayatımız boyunca unutamayacağımız "Ramazan Mektebinden takdirname ile mezun olmuştur” yazılı Kulluk Diploması verilecektir.

Ramazan Mektebine giriş şartları, uyulması gereken kuralları kapsayan Hayat Yasasına sahip olmamız, yanlış yapmamamız için adı geçen yasayı ihmal etmemek gerekir.

"Hayat Yasası”, herkes için gerekli ve olmazsa olmaz bir yasadır. Bu yasaya uyanlar, bunun dedikleri doğrultuda gidenlerin hayatlarında zikzak olmaz.

 

 

Rahmet Ayları


Paslanmış kalpleri, kirli duruşu,

Yokluyor her zaman, rahmet ayları,

Günahkâr halleri, hissiz oluşu,

Paklıyor her zaman, rahmet ayları!


Bu aylar tövbeyle dopdolu andır,

Her gün her saati, bir heyecandır,

Gözyaşı akıtan insanlar vardır,

Aklıyor her zaman rahmet ayları!


Girmek muradınsa, kul listesine,

Kulak vereceksin, Allah sesine,

Vebalden arınıp, Hak bestesine,

Ekliyor her zaman rahmet ayları!


Kabul edilmiyor sanma tövbeni,

Anlamı yok üzülmenin nedeni,

Bugünden başlayıp, şerden döneni,

Bekliyor her zaman rahmet ayları!

 

 

Masun olmak istersen kazalardan,

Azat olmak mı amaç, belalardan?

Beratın isteyeni cezalardan,

Saklıyor her zaman rahmet ayları!

 

 

"Allah” Der

Şu Kâinat nakış nakış süslenmiş,

Her motifi her dokusu "Allah" der,

Dağlar taşlar ovalara yaslanmış,

Ziynetiyle her takısı "Allah" der!

 

Gökyüzüne bir bakıver istersen,

Yıldız gibi bir akıver istersen,

Gülistandan gül takıver istersen,

Bitkilerin her kokusu "Allah” der!

 

Baka baka gün gelir yorulursun,

Sözün biter tek bir Allah bulursun,

Akıl susar tümden âciz kalırsın,

Tüm gözlerin her bakışı "Allah” der!

 

Parmak izi tüm kullarda farklıdır,

Hücrelerde ne tür sırlar saklıdır,

Sinirlerde Rahman adı eklidir,

Çizgi çizgi her nakışı "Allah” der!
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ