Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
İsmail Detseli
İsmail Detseli
idetseti@yenikonya.com.tr

ElhamdülillahiRabbi’l-Müslimin

17 Nisan 2018, Salı günü eklendi. Font boyutu:

Daha henüz yetmiş yıllık bir devlet olan İsrail ve onun katil askerleri Müslümanlar üzerinde kıtale devam ederken İsrail halkı da hükümeti kışkırtarak Filistin halkının topraklarını, mallarını, neleri varsa gasp etmeye devam ediyor.

Bundan uzun yıllar önce de İsrail'in acımasız bir katil devlet olduğunu yazmıştım, "kolay lokma değiliz” idi yazım. Sonra gördüm ki içimizdeki İsrail seviciler ve ne yazık ki devletin içersinde olan terör yanlıları bu yazım hakkında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek bahanesi ile meclis araştırması istemişler. Ancak aklıselim ve sağduyulu vekillerimizin reddetmesi ile buna gerek görülmemişti. Ortadoğu'da 1948'de İsrail kurulduğundan beri o coğrafya kan gölüne dönmüş binlerce Müslüman yerinden yurdundan malından mülkünden hatta canından olmuş, nice devlet bu işgalci devletle savaşarak büyük toprak kayıpları yaşamış üstelik bunların zulmüne hiçbir ülke "dur” diyememiş, yapanın yaptığı yanına kar kalıp gitmiş. Üstelik kendini dünyanın sahibi zanneden bazı lider bozuntuları da bu ülkeyi hep desteklemiş, ona silah vermiş. Dünya kurulduğundan beri semavi dinlerin ve onları yaşayan insanların saygı duyduğu bir şehir olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ederek onlara bağışlama cüretini göstermiş, yüzlerce devletin karşı çıkmasına rağmen.

Şöyle kısa zaman içerisinde bir geriye gidilse bu devletin çok cana mal olmuş birçok hadisenin müsebbibi olduğunu görürsünüz. İşte Mavi Marmara… Kudüs'te yeni yerleşim bölgeleri açması… Sürgünler…Daha neler neler. Bunlar için Cumhurbaşkanımızın "Sen Terör devletisin eyy İsrail! Öldürmeyi iyi bilirsiniz” demesi ne kadar da doğru değil mi?

Oysa biz Müslümanlar olarak yaratılmışlar için ne kadar merhametli ne kadar merhametliyiz dünya biliyor. Osmanlı hoşgörüsünü tarihler yazıyor. Ancak ülkemizi, halkımızı korumak için teröre karşı yaptığımız haklı savunmamızı nedense dünya devletleri bir türlü hazmedemiyor ve hemen bir vaveyla kopartıyor dünyanın terörist olarak kabul ettiği bu canilere sahip çıkıyor. Gelelim yazımın başlığına. Bu başlık bile bizim nasıl asil bir millet olduğumuzun göstergesi... Eskiden hocalarımız, büyüklerimiz anlatırlardı. Dünya lideri olduğumuz üç kıtaya hükmettiğimiz Osmanlı döneminde Padişahlarımızdan biri Şeyhülislam'a "Filan beldede bir Yahudi toplumu oturmakta, bunlar yakınlarındaki bir beldede yaşayan Müslüman halkın malına huzuruna musallat oluyor zarar veriyor bunlara karşı savaş yapmak istiyorum” der ve buna fetva vermesini talep eder. Şeyhülislam uzun bir süre bu emre cevap vermez, ama Padişah konuyu takip etmekte ve makamı fetva konusunda sıkıştırmakta. Şeyhülislam da kendisi konu üzerinde araştırma yapar ve adı geçen Yahudi toplumun Padişah'ın dediği kadar zarar verici olmadığı kararına varıp istediği fetvayı vermez. Bunun üzerine Padişah bu kararında ısrarlı olduğunu belirterek "sen fetva vermesen de ben bunların üzerine gideceğim” diye resti çeker.

Tabi bir padişaha karşı gelemeyeceğini anlayan şeyhülislam insanların zarar görmemesi için tertip almaya karar verir ve o gece yatsı namazına durunca her gün arkasında namazını eda eden Padişahın imamlığını yapmaktadır. "Allahü Ekber” deyip tekbir alır ve Fatiha suresini okumaya başlar. Elhamdülillahi Rabbül Alemin yerine Elhamdülillahi Rabbil Müslimin der.

Padişah arkasındadır duruma müdahale eder ve "Rabbil Alemin” der. İmam ısrarla Rabbil Müslimin deyince o tekrar düzeltir ve namaz sonunda bunun sebebini sorar imam efendiye.

İmamın verdiği cevap şudur: Devletlüm,ben hamd ederim. Müslümanların Allahına dedim der. Padişah "ne demek Allah sadece Müslümanların Allah'ımı o bütün yaratılmışların ve insanların Allah'ıdır bu da ne demek” deyince imam "Padişahım öyle ise o Yahudilere sırf Yahudi oldukları için savaş açamazsınız onlarda Allah'ın kullarıdır” deyince Padişah bu harekattan vazgeçer. "Acaba onca Müslüman'ı onca insanı acımadan katleden, insanları yerinden yurdundan evladı iyalinden eden bu terör devletinin din adamları, hahamları böyle bir cesaret gösterip cani devlet adamlarına böyle bir telkinde bulunabiliyorlar mı” diye düşündüm. Allah din kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Bunca Müslüman kardeşimizin kanları akarken Müslüman devlet olarak geçinen ve bu terör devletine destek verip din kardeşlerinin ezilmesine göz yuman gafillerde yazıklar olsun mazlum halka ve onlara zulmeden canilerin de Allah belasını versin.

Bu yazı 894 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ