Mehmet Akif TEKİN
Mehmet Akif TEKİN
mehmetakiftekin@yenikonya.com.tr

Yeni Arayışlara Girmek Gerek

08 Aralık 2021, Çarşamba günü eklendi.

Konyaspor belki de sezonun en kötü futbolunu oynayarak sahadan beraberlik ile ayrılarak rakiplerinin kaybettiği haftada fırsat tepmiş oldu. Oyuncu değişikliği sonrası giren oyuncularda sahada ki oyunculara ayak uydurunca Konyaspor çok değerli iki puan kaybetti.

İlk yarının belirli bölümlerinde rakibine üstünlük kurmaya çalışan Konyaspor zaman zaman cılız ataklar geliştirdi. Orta alanda oyun kurmada zorlanan yeşil beyazlı ekipte oyunsal anlamda bazı kurguların değişmesi gerektiği görüldü. Orta alan oyuncularının oyunu daha iyi okuması ve sadece kanat oyuncularını düşünmekten vazgeçmeleri gerekiyor. Zaman zaman topla ileriye hareket etmeli, rakip defansta boşluklar aramalılar. Ancak ligin başından beri yapılan bek oyuncularının bindirmesi, orta alan oyuncusunun kanat oyuncusu ile al ver yapıp beke topu atması Konyaspor'un artık bilinen taktiği olmuş durumda. Ayrıca stoperlerin rakibi önde karşılaması da artık bilinen bir durum olduğu için rakip hızlı kanat oyuncularını defansın arkasına sarkıtarak pozisyon bulma amacında.

İkinci yarıda ise Konyaspor rakibine oranla ev sahibi olmanında avantajı ile rakibi üzerinde ilk yarıya oranla daha baskılı bir oyun sergiledi. Ancak bu seferde bazı pozisyonlarda kaleciye takıldı. Zaten ben zannetmiyorum Malatyaspor buraya galibiyet için geldi. Anlamadığım en büyük nokta ise rakip takımın hocasının hala nasıl bu ülkede hocalık yapabildiği. Sporun en büyük anlamı saygı ve centilmenlik ama bu adam bunlardan sanırım yoksun yada yoksun numarası yapıyor. Türk futbolunun yetiştirmiş olduğu çok değerli genç hocalar var ve bence bu hocalara daha fazla şans verilmeli. İlhan Palut, Ömer Erdoğan sanırım bunlara en büyük örnek olarak gösterilebilir.

Nitekim son iki maçtır bu durumlar ile karşı karşıyayız. Bir diğer en büyük handikap ise rehavet. Lig uzun bir maraton ve henüz oynanmamış 23 maç ve 69 puan var ortada. Bu başarılı performansı devam ettirmek daha çok çalışma ve daha çok azim isteyen bir durum. Gelecek haftalar daha zorlu geçecek çünkü ekonomik şartlarda göz önünde bulundurulduğunda herkes bu ligde kalmak içi savaşacak ve zaman artık daralmaya başlıyor. Konyaspor'un rahat maçları olacaktır ancak özellikle evinde oynadığı her maçı kazanma parolası ile çıkması gerekli. Kötü oynasa bile kazanmak ve rakiplerine korku dolu anlar yaşatmak zorunda.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ