Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Mücadeleden Vazgeçmek Bu Sezona Yakışmaz

24 Şubat 2022, Perşembe günü eklendi.

Sezonun en önemli maçında Trabzonspor karşısında kaybeden Konyaspor, Kasımpaşa karşısında berabere kalarak son iki haftayı istemediği sonuçlarla kapatırken yine hedefleri için rakibi konumundaki Başakşehir takımıyla önemli bir maça daha çıkacaktı. Sonucunun kestirilmesi zor bir maçta sezonun kalan bölümündeki gidişata önemli etkisi olacak maçtı. Şu var ki rakip olarak gördüğü Konyaspor karşısında kazanma zorunluluğu hisseden ve daha istekli olacak taraf Başakşehir takımı olması beklenen bir durumdu.

 

Kazanması durumunda büyük avantaj yakalayacak Konyaspor'un bu önemli maçta öne geçmesine rağmen kaybetmesi büyük bir yara almasına sebep oldu.

 

Tarihinde görmediği en iyi sezonu yaşarken son üç haftada alınan başarısız sonuçlarda yapılamayan transferlerin etkisi olduğunu varsaymak olağan bir durum. Bu yönde düzgün eleştiriler yapanların buna hakkı da olabilir. Ben de takımın böyle bir sezonda kaliteli takviyelerle güçlendirilmesi gerekliliğinin çok elzem olduğunu düşünenlerdenim…

 

Diğer taraftan yönetim transfer girişimlerinde de bulundu. Zorlu şartlar, karşılaşılan engellemeler, beceriksizlik adına ne derseniz deyin istenilen transferler gerçekleştirilemedi. Kaliteli transferler olsaydı son üç maçtaki sonuçlar bundan daha iyi olması beklenilen bir durum olsa da garantisi elbette ki yok.

 

Transferlerin yapılamadığından dolayı eleştiri yapmak işin doğasında olsa da çözüme hizmet etmekten ziyade olumsuzlukları artıracağı düşüncesindeyim. Hele ki hâlâ puan olarak önde olunduğu bu konumda ve hâlâ lidere en yakın takım hâlindeyken aklı selim olup yeniden mücadele motivasyonu oluşturmak gerekliliğini daha akıllıca bulurum. Gelinen noktada mücadeleden vazgeçilmesi asla düşünülemez ve daha azimli mücadelenin ikame edilmesine daha fazla ihtiyaç var. Zaten mücadeleden vazgeçmek bu sezona yakışmaz.

 

Bu sezonki yabancı oyuncu kuralı ve gelecek sezonlarda uygulanacak yabancı kuralının üzerine yeni yayın ihalesine verilen tekliflerinin düşük olduğunu da eklediğimizde farklı şeyleri de ifade etmek gerekiyor. Söylentilere göre yayın gelirlerinin üçte iki oranında (belki daha da fazla) azalacak olması gelecek sezonları mali açıdan çok zorlu kılacak. Zaten çoğu takımın batakta olduğu ligde mevcut anlaşmalarla takımların gelecek sezonları nasıl geçireceği belirsizliği ligin batan takımlar çöplüğüne dönüşmesi olasılığını fazlasıyla artırıyor.

 

Konyaspor açısından değerlendirecek olursak istemeden ve planlamadan da olsa ihtiyaçları transferlerle gidermek yerine arkadaşlık, takımdaşlık ve sistem hasletlerinin ön plana çıktığı bir modele örnek oluşturma durumu hasıl oldu. Bu sezon ligi istediği bir sıralamada bitiren Konyaspor buna iyi bir örnek teşkil edecek.

 

Mademki transfer yapmada ve futbolcu göndermede mahir değiliz asıl düşüneceğimiz ve daha çok eleştireceğimiz özellikle oluşan zorlu şartlarla ve oluşması beklenen daha zorlu şartlarla niye alt yapıdan futbolcu yetiştiremediğimiz olmalıdır. Özellikle yıllarca uygulanan pilot takım uygulamasından Konyaspor'a futbolcu kazandırılamıyor olması şiddetle irdelenmesi gereken bir durum.

 

Olmuyorsa kapatalım demek en kolayı… Ben bunu diyenlerden değilim aksine önem verenlerdenim. Uygulamanın gerekliliğine inananlardanım. Bu şekilde başarı da ele edilemiyorsa başarısızlıktaki eksiklikler sıkı sorgulama ve titizlikle belirlenmeli ve giderilmeli. Yaparmış gibi yapmadan gerçekten önem vererek yapmaya ihtiyaç var.

 

Zaten gelecek sezonlardaki şartlar ligdeki her takımı alt yapıya önem vermeye futbolcu yetiştirmeye mecbur kılacak. Mali yapılarını ayakta tutabilmek için daha az maliyete ve futbolcu yetiştirip satmaya mecbur kalınacak. Daha uzun vadede daha güçlü bir Konyaspor için de uygulamaya önem verilmesi tek çıkar yol olacak.

 

Konyaspor bu sezonu elbette ki üst sıralarda bitirmek için mücadele edecek. Bu sezonu hangi sırada bitirirse bitirsin asıl kazancı doğru modeli oluşturabilme fırsatına sahip olması. Bunu ıskalarsa uzun vadede asıl başarısızlık o zaman yaşanmış olur.

 

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ