Ömer Lütfi ERSÖZ
Ömer Lütfi ERSÖZ
omerlutfiersoz@yenikonya.com.tr

KONYA KİTAP GÜNLERİ

27 Ekim 2021, Çarşamba günü eklendi.

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl yapılamayan Konya Kitap Günlerinin bu yıl ki etkinliğine ilgi, alaka, ziyaret, tek kelime ile muhteşemdi. Konya Büyükşehir Belediyesi 15-24 Ekim 2021 tarihleri arasında, Selçuklu Kongre Merkezinde, ‘Konya Kitap Günleri'fuarını gerçekleştirdi. Kitap günleri kapsamında, bir birinden değerli Yazarlar, söyleşi ve imza günleri ile kitapseverle buluştu. Konya Kitap Günlerine çok yoğun bir ilgi vardı ve çok verimli bir şekilde tamamlandı. Bu vesile ile Konya Kitap Günlerini düzenleyerek Kültür ve Sanata verdiği destek sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim ALTAY Bey'e, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç 'e ve bütün emeği geçenlere kalb-i şükranlarımı sunarım.

Kitap okumak gerçekten çok önemli bir özellik olmakla birlikte, okunacak kitapların seçimi daha da önemlidir. Çünkü kitaplar insanlar üzerinde iyi ya da kötü tesirler bırakırlar. Dinimiz İslam'ın ilk emri "Oku” olmuştur. Âyet-i Kerimelerde: "Yaratan Rabbinin adıyla oku” (Alak süresi: ayet:1) "…(Resûlüm!) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?...” buyurulmuştur. Okumak ve öğrenmek beşikten mezara kadardır. Aslında; ‘Bütün kitaplar, tek bir kitabı, Kur'an-ı Kerîm'i anlamak içindir.' Kur'an-ı Kerîm'i ne kadar doğru, gerçek amacına uygun olarak Rol Model Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in örnek ve önderliğinde anlarsak, hem dünyevi, hem de uhrevi kurtuluşumuzu sağlamış oluruz.

Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.)'in Bedir Savaşında elde ettiği esirlerin bazılarını Müslüman çocukların başına Öğretmen tayin edip, on çocuğa okuma-yazma öğretmeleri sonucu serbest bırakması, Okumaya verilen önemi en güzel bir şekilde haber vermektedir. İslâm'a gönül veren biz Müslümanların, okuma alışkanlıklarında en önde olmaları gerekir diye düşünüyorum.İslam'ın okumaya ne derece önem verdiği, âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerden çok net olarak anlaşılmaktadır.

İmza günlerimde; "Âyetlerin Işığında Peygamber Kıssaları Ve Helak Olan Kavimler, Damıtılmış Damlalar, Muhammedül Emin Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimizin Hayatı, Görünmeyen İki Düşman Biri Nefsin Biri Düşman, Sünnet Düşmanlığının Sebepleri, Topal Veyis (Veysel), Güzel Ahlâklı İbrahim, Güzel Yüzlü Yusuf,Sabırlı Nuh'un Buharlı Gemisi, Hayvanlarla Konuşan Süleyman ve Mağarada Uyuyanlar (Ashab-ı Kehf) İsimli Kitaplarımı imzaladım.

Belediyecilikte fiziki, sosyal, kültürel bütün çalışmalar önemlidir. Ancak, Nesillerimizi bilgili ve donanımlı yetiştirip yarınlara hazırlamak en önemlisidir. Başkanımızın bugüne kadar yapmış olduğu güzel hizmetlerin içinde; en yararlı ve önemlisinin eminim ki, çok yoğun ilgi gören Kitap Günleri etkinliği olmuştur diye düşünüyorum.

Evlatlarımıza okuma alışkanlığı kazandırabilmek için, öncelikle anne-babaların, Öğretmenlerin iyi örnek olmaları, düzenli bir şekilde kitap okumaları gerekir diye düşünüyorum. Kütüphanelerinde çok yoğun olarak kullanılmasının da çok faydalı olacağını hatırlatmak isterim. Konya'daki kitapseverler kütüphaneleri kullanma konusunda açık ara önde gitmektedir. Bu durum da bizleri çok sevindirmektedir. Okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması elzem olan bir husustur. Çocuklarımızın ruh dünyasını da olumlu etkileyip, bilgili ve kültürlü yetişmesini sağlayacak şekilde, kitap okuma hususunda çok güzel örnekler olmamamız gerekir. Geçtiğimiz aylarda yayınlanmış olan çocuk kitaplarımın daKonya Kitap Günlerindeçok büyük ilgi görmesi bizleri mutlu etmiştir.

Konya Kitap Günlerinde; Selçuklu Kongre Merkezinde TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) Konya ŞubesiSelçukya, Kitap Dünyası ve Çimke Yayınevleri Stantlarında imza günü programlarımızı gerçekleştirdik. TYB Konya Şube Başkanı Sayın Ahmet Köseoğlu'na, Yazarlar Birliği standının koordinesini sağlayan Gazeteci Yazar Mustafa Güden'e, Selçukya Başkanı Fatma Şeref Polat hanımefendiye, Stand sorumluları Gazeteci Yazar Derviş Ahmet Şahin'e, Emekli asker Şair Tayyar Yıldırım 'a ve emeği geçen kardeşlerimizin her birine teşekkürler ederim.

Âlemlere nur, huzur ve sürur getiren, Muhammedül Emin, Âlemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimiz'in örnek hayatını çok iyi bilmeliyiz. Biz Müslümanlar; davranışlarımızı Kur'an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye ile tezyin ederek, güzel ahlâk sahibi olarak hayatımızı yaşamalıyız. Bir ayağımız İslamda değerlerimizde, diğer ayağımızla da dünyayı dolaşarak fende, teknikte ileri gitmemize vesile olacak bilgiye ulaşmamız gerekmektedir.

İmza günlerimde bizi yalnız bırakmayan, aile fertlerimize, kitap dostu kardeşlerimizin her birine kalb-i şükran'larımı sunarım. Allah (c.c.), her birinden razı olsun. Sıhhat ve âfiyetler dilerim. omerlutfiersoz@gmail.com

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ