Selma KARACA SALAR
Selma KARACA SALAR
selmasalar@yenikonya.com.tr

Basın, Senin , benim yani halkın sesidir...

01 Haziran 2021, Salı günü eklendi.

Bu yazımda 2006 yılında Konya basın camiası ile tanışmamdan ve bunların içerisinde gerçek değeri hak eden gerek iş ahlakı gerekse olaylara objektif bakış açısından yaklaşarak halkla halk dilinde paylaşma yapan YENİ KONYA GAZETESİ'nden yüreğimden ve kalemimden döküle bildiği kadar bahsetmek istiyorum.

 

Yerel unsurları, yerel sorunları ortaya çıkaran halkı bilgilendiren, bilinçlendiren ve kamuoyu oluşturan kuruluşun adıdır bana göre yerel basın. 1949 yılında yayın hayatına Yeni Konya adı ile başlayan tarihçesinden bahsetmek haddim değil. Zira derler ya " matbaa mürekkebi yalamak” işte bu tabir benim gözümde gerçek ustaların çektiği çileyi, kat ettikleri zorlu yolları ifade eder. O yüzden bırakalım tarihçesini üstadlar dillendirsin. Ben ancak naçizane şu kadarını da aktarmadan geçemeyeceğim.

 

Yeni Konya'nın ilk sayısında neler var diye araştırdığımda "Basına Katılırken” üst başlığıyla yayınlanan yazıda gazetenin amacı gözüme çarptı ve uzun söze gerek olmadığını bunun sadece bir bölümünü siz değerli okurlarla paylaştığımda Yeni Konya Gazetesinin 1 Haziran 2021 yılında 72. Yaş gününü yürekten kutlamamak mümkün değil.

"Fikir ve kültür tarihi gerçekten zengin olan Konya'nın medeni hüviyet ve veçhesine lâyık, ileri anlayışlı ve kuvvetli bir basına olan ihtiyacını duymamak imkânsızdır. İşte biz, duyulan o büyük ihtiyacın samimi ve sade bir ifadesi, mahsulü olmak idrâk ve haysiyetiyle çıkmaya başlıyoruz.

Yeni Konya, hadiselere, şu veya bu partinin, şu veya bu ideolojinin zaviyesinden bakmayacak, görüşlerinde ve yorumlarında dosdoğru ve objektif kalmaya çalışacaktır. Yeni cereyanlar ortasında bunu başarmanın pek kolay bir iş olmadığını bilmiyor değiliz. Vazifemiz ağır ve naziktir. Fakat memleketin kalkınma davasında Konya'nın hissesine düşen hamleyi aklı selimi ve temiz hislerin emrinde, şuurla yaptıkça, hizmetimizin müessir ve müsmir olacağına inanıyoruz.

Çıkışımız sırf bu inanç ve idrâkin cesareti, adımıdır.”

İş yaşamım boyunca bana ve çalıştığım eğitim kurumuna kapılarını sonuna kadar açan değerli yöneticisinden, muhabirine departman müdürlerine kadar tüm Yeni Konya çalışanlarının emeklerine sağlık diyor gazetenin yeni yaşını yürekten kutluyorum.

Saygılarımla...

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ